Nominace 26. ročníku Czech Press Photo

Nominace 26. ročníku Czech Press Photo

Mezinárodní porota vybrala nominované snímky ve dvacátém šestém ročníku fotografické soutěže Czech Press Photo. Soutěžilo se v sedmi fotografických kategoriích, kde porota posuzovala jednotlivé snímky a série společně. Pět odborníků hodnotilo více jak pět tisíc přihlášených fotografií od 288 autorů z Česka a Slovenska. Kromě cen partnerů soutěže je zároveň vyhlášena jedna z hlavních cen soutěže – Grant Prahy, kterou vybral primátor Zdeněk Hřib.

Mezinárodní porota zasedala v galerii Czech Photo Centre ve složení Joe Klamar z Agence France-Presse, reportážní fotografka z USA Nicole Tung, australský fotograf ChrisMcGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch.

Fotografie roku bude vyhlášena společně s výsledky v kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády.

Přihlašování fotografií probíhalo pátý rok pomocí elektronického systému. Zapojit se mohli fotografky a fotografové s trvalým bydlištěm v Česku nebo na Slovensku. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

Organizace letošní poroty a soutěže byla dramatická. Termíny příletů zahraničních porotců jsme nechávali na poslední chvíli. Doufala jsem, že vše vyjde podle harmonogramu. Mezinárodní porota se skutečně sešla a zasedala v souladu se všemi nařízeními vlády v Czech Photo Centre. Fotografií dorazilo více než v předchozím ročníku a porota ocenila, že se mezi přihlášenými snímky neopakovalo pouze téma pandemie. Nyní stojíme před otázkou, jakým způsobem proběhne vyhlášení výsledků a předání cen. Samozřejmě bychom se s oceněnými fotografy rádi sešli, ale vzhledem k současné situaci připravujeme i variantu on-line. Porota mohla v každé kategorii ocenit pouze tři práce, kvalitních snímků dorazila celá řada a právě ty doplní oceněné snímky a budou dokumentovat uplynulý rok na premiérové výstavě v Národním muzeu, “ říká ředitelka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová.

Grant Prahy je druhou hlavní cenou soutěže. Vítězný soubor vybírá pražský primátor na doporučení mezinárodní poroty, která doporučuje vybrané soubory s nejvyšším hodnocením. Cenu získal Amos Chapple za soubor Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách. „Fotografický cyklus Střešní strážci Prahy je jedinečný v tom, že sice zobrazuje poměrně neměnné téma, jako je pohled na město a jeho panorama, zároveň ale rozehrává příběh postav, soch, které na okolní prostor reagují. Hrdě se nad ním tyčí, hlídají ho, vzdávají mu hold. Zpřístupňuje také podmanivost našeho města z perspektivy, která je běžně lidem nepřístupná, zapovězená. Symbolicky nám tak tento svět otevírá,“ popisuje Zdeněk Hřib.

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2020 pořádá Czech Photo o. p. s. pod záštitou primátora hlavního města Prahy a ministra kultury.

Více info na www.czechphoto.org.