Svérázný detektiv Hieronymus Bosch hájí dobro v Los Angeles už téměř třicet let

Pro některé diváky televize Prima bude možná hlavní hrdina amerického krimi seriálu Bosch, který se jim na kanálu Prima KRIMI právě představuje, zatím neznámou postavou. V očích věrných fanoušků žánru však už dnes ztělesňuje kultovního hrdinu, kterého stvořil jeho duchovní otec, spisovatel Michael Connelly (* 1956).

Detektiva losangeleské policie Hieronymuse „Harryho“ Bosche přivedl na scénu v roce 1992 v románu Černá ozvěna. Za téměř třicet let od vydání prvního příběhu autor čtenáře potěšil dalšími třemi desítkami knih. Vedle série s Harrym Boschem tvoří část Connellyho díla i cyklus knih, jejichž hlavním hrdinou je Boschův bratr Mickey Haller, advokát známý zejména z filmové verze Obhájce s Matthewem McConaugheym v hlavní roli.

Michaela Connellyho kritici označují za moderního Raymonda Chandlera – tedy za respektovaného pokračovatele americké „drsné školy“ a kronikáře špíny ve „městě andělů“. Jeho romány se totiž odehrávají výhradně v kalifornském Los Angeles. Počet prodaných výtisků autorových próz celosvětově překročil hranici 60 milionů výtisků a 40 jazyků. Jeho prvotina Černá ozvěna získala elitní cenu Edgar za nejlepší detektivní román roku. Pokud se tedy diváci chtějí s dílem tohoto renomovaného autora seznámit, nejlepší bude začít právě tímto románem. V současnosti je v českém překladu dostupný i v audioverzi ve skvělé interpretaci herce Martina Preisse. Nahrávka z produkce vydavatelství OneHotBook o délce 16 hodin a 49 minut je dostupná ve dvou formátech: jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí i jako CD ve formátu mp3.

Děj knihy Černá ozvěna začíná nálezem mrtvého muže u odpadní výpusti Mulhollandské přehrady. Pro detektiva Harryho Bosche jde však o mnohem víc než jen o další položku do statistiky obětí trestných činů – se zavražděným Billym Meadowsem sloužil ve válce ve Vietnamu u takzvaných tunelových krys. Společně si prošli peklem – a teď se nejspíš historie opakuje. Tedy alespoň pro Harryho. Pátrání ho zavede do změti temných tunelů pod městem, v nichž ožijí všechny jeho dávné válečné hrůzy. Jedině v nich ale může rozplést síť organizovaného zločinu a pavučinu překupníků drog, jimž nahoře napomáhají zkorumpovaní státní úředníci.

I druhý díl série s detektivem Boschem s názvem Černý led je k dispozici jako audiokniha, a to o délce 13 hodin 54 minut. V pochybném motelu je na počátku vyšetřování nalezena mrtvola jeho kolegy. Z dopisu na rozloučenou všichni usuzují, že spáchal sebevraždu, nicméně Harry ví, že nesmí dát na holá fakta bez jasných souvislostí. Tuší totiž, že na kolegově smrti by mohli mít zájem distributoři nové drogy nazývané Černý led, a v tomto názoru ho ujistí nález dalších dvou mrtvých lidí, kteří hráli v případu určitou roli. Navzdory varování, aby dal od případu ruce pryč, se Bosch pouští do pátrání na vlastní pěst. Hon se stupňuje až do závěrečného rozuzlení s řadou nečekaných zvratů. Četby se opět výborně zhostil Martin Preiss, jehož drsný přednes spolu s originálním hudebním doprovodem zaručuje posluchačům autentický zážitek.

Ukázka zde: https://soundcloud.com/onehotbook/michael-connelly-cerna-ozvena-cte-martin-preiss