ZÁHADY ŽIVOTA: Písně vábící do záhrobí

Existují tóny, které nesou smrt?

Bájné Sirény z řecké mytologie provázela děsivá schopnost – kdo uslyšel jejich kouzelnou tklivou píseň, měl jistotu, že brzy zemře. A šlo téměř bez výjimky o námořníky, kteří, nalákáni krásnými hlasy Sirén, vpluli do zrádných vod a ztroskotali. Síla a vliv této pověsti přesáhly tisíce let až do dnešních dnů. Vždyť kvílivý zvuk sanitek, policejních vozů a varování před nebezpečím i nálety dodnes mají společné jméno – sirény. Je ale možné, že existují i písně, které ohlašují přicházející smrt? A jsou skladby, které mohou dohnat jejich posluchače až k sebevraždě?

Maďarský skladatel Rezsö Seress (1889-1968) v roce 1933 složil skladbu Smutná neděle. V té době byl sám v těžkých depresích, protože jej krátce předtím opustila přítelkyně. Jenže hotovou píseň nikdo nechce uvádět. Poté jistý Maďar, József Keller, spáchá sebevraždu. V dopise na rozloučenou je i fragment ze Smutné neděle... Skladba hrála významnou roli posléze u dalších 17 dobrovolných odchodů ze života a vysloužila si dokonce název Hymna sebevrahů. Nakonec byla v Maďarsku její veřejná produkce zcela zakázána.

Další nahaněči do zásvětí?

Skladba Suicide Solution od Ozzy Osbourna z legendární skupiny Black Sabbath, má také špatnou pověst. Její text pojednává o závislosti na alkoholu a sebevraždě, která má být jediným východiskem z beznadějného života. V roce 1984 se zastřelil jistý 19letý Američan a jeho zlomení rodiče sdělili, že byl touto skladbou zcela posedlý. Svůj život ukončil při jejím poslechu. Dokonce Ozzyho Osbourna zažalovali, že je zodpovědný za smrt jejich dítěte. A protože se pochopitelně celá kauza dostala na veřenost, přidaly se ještě další dvě postižené rodiny, které měly s touto písní stejnou neblahou zkušenost. Analýzy nakonec ukázaly, že je v písni opravdu uložen podprahový vzkaz, který není normálně slyšet, je ale obsažen v pozadí skladby. Ozzy Osbourne byl poté ještě několikrát zažalován, že jeho hudba má velký vliv na sebevražedné jednání, ale úmysl a vinu na smrti kohokoli mu nikdo neprokázal.

Podobnou smutnou historií se »pyšní« také kapela Judas Priest. Při poslechu jejich skladeb se střelili do hlavy dva mladíci. Jeden z nich sice přežil, ale po třech letech se záměrně předávkoval léky proti bolesti. Svému okolí sdělil, že konzumace alkoholu ve spojení s touto hudbou vyústila v přesvědčení, že jediným východiskem je sebevražda. U soudu byla skladba přehrávána vpřed i pozpátku. A právě při zpětném chodu bylo slyšet, jako by hluboký hlas říkal: „Udělej to!“ Podle odborníků mohou však takové podprahové subliminály vzniknout zcela náhodně. A právě při zpětném přehrávání se objevují různé zvuky, z nichž lze vyvodit cokoli.

Zarytí pragmatici pak tvrdí, že právě tuto metodu používají různí novodobí lovci duchů, kteří ve zvukových nahrávkách hledají vzkazy zemřelých. Tzv. Electronic Voice Phenomena (zkráceně EVP) nebo také česky fenomén elektronického hlasu je metoda, při které jsou zvuky zachycené různými nahrávacími zařízeními vydávány za hlasy patřící duchům. Podle zastánců EVP jde ale o přesvědčivý způsob, kterým se mrtví snaží komunikovat se světem živých. Zachycené hlasy duchů nepatří žádné rozhlasové stanici ani staré nahrávce. Slova bývají často útržkovitá, náhodně se objevující a mnohdy je k pochopení smyslu potřeba i dávka fantazie. Pravdou ale je, že tyto »hlasy ze záhrobí« často mluví i velmi srozumitelně a hlavně odpovídají na otázky, které jsou jim pokládány. Nebudeme se tedy pouštět do úvah pohybujících na velmi tenkém ledě a vrátíme se k zvukům, jež lákají právě do říše mrtvých...

Chcete se dozvědět víc o zvucích, které ovládají naše podvědomí? A jakou hudbu snad raději ani neposlouchat? Více si přečtete v dubnových Záhadách života, oblíbeném časopisu o mystériích, zdraví a duši.

V aktuálním čísle také například najdete:

• Fascinující osudy: Co se stalo Elise Lamové a kam zmizeli ti druzí? Neuvěřitelné příběhy lidí, kteří se »propadli« do jiné dimenze

• Paranormální jevy: Co tajemného se děje na Velký pátek na Popravčí louce? Pohřební vůz se tu vznáší nad zemí!

• Mysteria třetí říše: Himmlerova Kartotéka čarodějnic. Proč nacisté zkoumali středověké procesy?

• Plzeňský experiment: Projekt o nalezení mimořádných stop mozkové činnosti senzibilů. Jaký byl závěr?

• Záhadné jevy: Existují tóny, které vábí smrt? Některé kapely jsou »vražedné«!

• Co se nám tají: Je září 1961 a právě byl zavražděn generální tajemník OSN Hammarskjöld. Nebo ne?

• Možná vám uniklo: Pobyt ve vesmíru mění geny! Čínský elixír nesmrtelnosti.

• Když nic nepomáhá: Jak si přivodit kvalitní usínání, když už nic nezabírá? Zkuste masáž nohou!

• Alternativní terapie: Zuby umí potrápit - poradíme vám, jak mít zdravý úsměv a držet parodontózu na uzdě

• Posmrtné otazníky: Minuta, kdy jsi odešel na věčnost. Proč se v okamžiku smrti někdy zastavují hodiny?

• Energetický plakát na celý měsíc

• Skryté poselství velikonoc: Lidové tradice, na které jsme zapomněli

• Intuice je víc než zázrak: Rozhovor s hermetikem a filosofem Robertem Novým

• Co děláme špatně: 1O sebezničujících chyb mysli

• Na slovíčko: Jak jsme vyvolávali duchy. A co dalšího tajemného ještě zažila Berenika Sýkorová?

Dubnové číslo na vašich stáncích od čtvrtka 4. dubna.

Více info na www.facebook.com/zahadyzivota/ nebo www.zahadyzivota.cz.