CNN Prima News příměří

příměří

Výpis příspěvků ke štítku „příměří“

Jednání o Gaze jsou blízko dohodě, tvrdí egyptská televize. Hamás i Izrael to odmítají

Aktualizováno

Jednání o příměří v Pásmu Gazy nepokročila, neboť Izrael nezměnil své stanovisko, řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel palestinského radikálního hnutí Hamás. Zdroj z militantní skupiny se tak vyjádřil poté, co egyptská státní televize AlQahera News s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený egyptský zdroj uvedla, že jednání pokročila a že všechny strany našly shodu v základních bodech. Žádná z delegací na jednání v Káhiře však tuto zprávu bezprostředně nepotvrdila, poznamenala agentura Reuters.

Pomoc Ukrajině, ocenění Česka i výzva ke konci bojů v Gaze. V Bruselu probíhá summit EU

Evropská unie je připravena velmi rychle postupovat v otázce možného využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv na podporu Ukrajiny, včetně možnosti použít tyto peníze na vojenskou podporu. Novinářům to ve čtvrtek večer po jednání summitu EU řekl šéf vrcholných unijních schůzek Charles Michel. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jej na tiskové konferenci doplnila s tím, že první miliardu eur by země, která se už přes dva roky brání ozbrojené ruské agresi, mohla získat už na počátku července.

Biden ostře k Izraeli: Netanjahu své zemi více škodí než jí pomáhá. Zmínil červenou linii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svým přístupem k válce proti Hamásu Izrael více poškozuje, než mu pomáhá, je přesvědčen americký prezident Joe Biden. V rozhovoru s televizí MSNBC v sobotu také řekl, že Netanjahu musí věnovat větší pozornost životům nevinných. Vysoký počet obětí v Pásmu Gazy je podle Bidena „velkou chybou“. O rozhovoru informovala agentura AP, podle níž se rozpory mezi oběma politiky dále prohlubují a jejich vztah je stále napjatější.

Biden: Zastavme srdcervoucí utrpení Palestinců. Chci příměří v Gaze aspoň na šest týdnů

Americký prezident Joe Biden řekl, že bez ustání pracuje na dojednání šestitýdenního příměří v Pásmu Gazy, které by zastavilo „srdcervoucí“ utrpení Palestinců. Uvedl to ve svém projevu o stavu unie na půdě Kongresu. Také sdělil, že nařizuje americké armádě misi s cílem vybudovat dočasné přístavní molo u břehů Gazy pro doručování humanitární pomoci.

Hamás a Izrael se dohodly na dvoudenním prodloužení příměří. Byli propuštěni další rukojmí

Aktualizováno

Izrael a palestinské radikální hnutí Hamás se dohodly na dvoudenním prodloužení příměří v Pásmu Gazy, oznámilo katarské ministerstvo zahraničí. Hamás dohodu o prodloužení klidu zbraní podle agentury Reuters také potvrdil. Prodloužení klidu zbraní uvítal Bílý dům. Jedenáct rukojmích, které v pondělí propustilo hnutí Hamás, dorazilo s pomocí pracovníků Červeného kříže do Izraele, píše agentura Reuters. Mluvčí katarské diplomacie informoval, že Izrael výměnou propustil dalších 33 Palestinců.

Izrael propustil 39 palestinských vězňů. Netanjahu v Gaze naznačil, že válka bude pokračovat

Aktualizováno

Izrael oznámil, že podle dohody o příměří propustil dalších 39 palestinských vězňů, informovala agentura AFP. Hamás předtím osvobodil 17 rukojmích. Izraelský premiér Benjamin Natanjahu v palestinském Pásmu Gazy prohlásil, že jeho země bude pokračovat až do vítězství nad Hamásem. Do Gazy se podle webu The Times of Israel vypravil poprvé od vypuknutí současné války na Blízkém východě. Teroristická organizace v neděli mezitím propustila dalších 14 Izraelců.

Hamás propustil prvních 24 rukojmí z Gazy. Vedle Izraelců vydal Thajce a Filipínce

Aktualizováno

Mezinárodní výbor Červeného kříže uvedl, že počet rukojmí propuštěných Hamásem je 24. Podle Kataru jde o 13 Izraelců, 10 Thajců a jednoho Filipínce. Webu Times of Israel napsal, že všichni jsou už v Egyptě, kde si je převezme izraelská armáda. Izrael současně propustil ze svých věznic 39 palestinských žen a dětí. Od začátku příměří v 7:00 místního času (6:00 SEČ) nebyly hlášeny žádné dělostřelecké údery, bombardování ani raketové útoky, uvedla agentura Reuters.

Hamás během míru jen přeskupí síly, tvrdí vojenský psycholog. Popsal hlavní chybu Západu

Zatímco Izraelcům jde o záchranu rukojmích, pro Hamás bude možné příměří znamenat přeskupení sil a oddech v boji. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl vojenský psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl. Zdůraznil, že vyhrát nad nenávistnou ideologií je nemožné, a proto je pro pro židovský stát představitelnější si na život vedle nepřátelského souseda navyknout. Za největší problém západní společnosti označil „projekci vlastních hodnot do výrazně odlišných civilizačních prostředí“.