CNN Prima News příměří

příměří

Výpis příspěvků ke štítku „příměří“

Od falešného příměří po intervenci NATO. Tři nečekané scénáře vývoje války na Ukrajině

2. března 2023 07:57

Mohlo by se zdát, že válka v Evropě může skončit jen dvěma způsoby – buď zvítězí Ukrajina, nebo Rusko. Jenže na stole jsou ještě další tři méně pravděpodobné scénáře, které by okolní svět ovlivnily možná více než pouhá porážka jedné ze stran. Ve hře je krátkodobé příměří, přímý zásah NATO nebo nekončící konflikt.

Putin na frontě vyhlásil vánoční příměří. Je to cynická past, reagují Ukrajinci

6. ledna 2023 12:44

Ruská armáda na Ukrajině zastavila palbu. Ruská média informují, že se tak stalo na přímý rozkaz prezidenta Vladimira Putina, který jednostranně vyhlásil klid zbraní na 6. a 7. ledna, kdy se letos slaví pravoslavné Vánoce. Kyjev však Ruskem vyhlášené příměří odmítá a považuje jej jen za manévr, během něhož by Rusové chtěli nerušeně doplnit stavy a munici svým jednotkám na bojišti. Po vánočním příměří před Putinem volal i moskevský patriarcha Kirill, který patří mezi jeho podporovatele a z války na Ukrajině viní zejména Severoatlantickou alianci (NATO).

Další vojenská pomoc Ukrajině. USA posílají téměř 3 miliardy dolarů a obrněná vozidla

6. ledna 2023 06:44

Spojené státy poskytnou další vojenskou pomoc ve výši 3,75 miliardy dolarů (přibližně 84 miliard korun) Ukrajině a jejím sousedům na východním křídle Severoatlantické aliance. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruské armádě po dobu pravoslavných Vánoc zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině. Kreml chce zřejmě využít Vánoce jako zástěrku, aby zastavil ukrajinský postup na Donbasu, míní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko přitom v uplynulých 24 hodinách Ukrajinu masivně ostřelovalo.

Válka na Ukrajině neskončí, dokud bude Putin naživu. Západ to neovlivní, míní spisovatel

23. listopadu 2022 05:22

Po devíti měsících od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu je naděje na příměří mezi Kyjevem a Moskvou stále v nedohledu. Jeden z nejvýznamnějších ruských spisovatelů současnosti, Michail Šiškin, je přesvědčen, že zástupci Západu ani Ukrajiny nemůžou mír zajistit sami. Podle něj totiž konflikt bude trvat do té doby, dokud bude naživu ruský prezident Vladimir Putin. Šiškin, který je velkým kritikem kremelské politiky, to řekl v rozhovoru pro švýcarský deník Berner Zeitung.

Žádný prostor pro jednání s Moskvou teď není, řekl analytik. Co by Rusko muselo udělat?

6. listopadu 2022 18:36

Je čas mluvit o možném příměří v případě ukrajinsko-ruského konfliktu? Na tom se v nedělní Partii neshodli ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a poslanec Radek Vondráček (ANO). Stejným tématem se pak v Partii PLUS zabývali i bezpečnostní analytik Martin Svárovský a rusista Jiří Just. Svárovský zastává podobný postoj jako Lipavský, tedy že vzhledem k agresivnímu chování Moskvy jsou jednání o příměří de facto nemožná.

Demokrati tlačili na Bidena, aby změnil přístup k Ukrajině. Třaskavý dopis hýbe USA

27. října 2022 22:47

V posledních týdnech se objevují náznaky, že na trase Washington–Kyjev to začíná trochu skřípat. K tomu se rozvíjejí spekulace, že americká vláda je v pohledu na válku na Ukrajině nejednotná. Tuto myšlenku podpořil štiplavý dopis, ve kterém demokrati už v červnu naléhali na Joea Bidena, aby usiloval o mírové řešení s Ruskem, a který se teď prostřednictvím medií dostal na veřejnost.

ANALÝZA: Putin chtěl oznámit vítězství, ale nemá co slavit. Povolá „gaučové vojáky“?

9. května 2022 05:43

Měl to být Den vítězství nejen nad německými, ale i ukrajinskými nacisty. Den ruské slávy a neporazitelnosti. Den Vladimira Putina. Místo toho se tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí 9. května promění v rozpačitou připomínku faktu, že armáda kremelského vládce při své agresi na Ukrajině ostudně selhává. Putin se chtěl pompézně připomenout coby triumfátor, na to však může (prozatím) zapomenout. Jaký je plán B?

Putin se účastnil velikonoční mše. Příměří na pravoslavný svátek ale Ukrajině nepovolil

24. dubna 2022 15:41

Vladimir Putin se v noci zúčastnil velikonoční mše v moskevské katedrále Krista Spasitele, kterou sloužil patriarcha Kirill schvalující invazi na Ukrajinu. Putinova účast na oslavě největšího křesťanského svátku je kontroverzní v kontextu ruského rozhodnutí ani o Velikonocích nezastavit vraždění na Ukrajině. O sváteční příměří žádal Kyjev i OSN.