3 správné možnosti, jak zlikvidovat použitý kuchyňský olej

Smažení řízků...

VELKÉ ZPRÁVY: Češi ještě neumí třídit odpad

Co s tukem po smažení? Do odpadu ve dřezu či toalety nepatří...

Nejrůznější oleje a tuky ke smažení se v českých domácnostech používají v relativně velkém množství. Někdo smaží více, někdo méně, ale v každém případě po přípravě pokrmů pravděpodobně zbudou, dříve nebo později, buď litry přesmaženého oleje z fritézy nebo pár lžic z pánve. A takovou surovinu už není ze zdravotního hlediska bezpečné dále v kuchyni používat. Jedná se o odpad.

Jak s ním správně naložit?

Možností je víc, každopádně podle odborníků by ale nikdy neměl použitý kuchyňský olej skončit v záchodové míse nebo ve výlevce dřezu, jak je v řadě domácností běžné. Tuk v trubkách a následně v kanalizaci totiž ztuhne, nalepí se na stěny a nabaluje na sebe další a další nečistoty. Potrubí se tak zanáší, ucpává a tím i poškozuje. A navíc se prodražuje i provoz čistírny odpadních vod, upozorňují vodohospodáři napříč republikou. Nejhorší situace prý bývá tradičně o Vánocích.

+ Popelnice

Nemáte-li jinou možnost, dobře uzavřenou plastovou nádobu s olejem lze vyhodit i do popelnice na směsný odpad, mělo by to být ale až to poslední řešení. „Pokud zrovna nemáte cestu na sběrný dvůr a nechce se vám oleje doma skladovat, rozhodně je nevylévejte do kanalizace. Lepší variantou je oleje slít do PET lahve a následně ji vyhodit do směsného komunálního odpadu,“ je uvedeno například na pražském online Portálu životního prostředí. Pokud smažení tolik neholdujete a jen občas vám v pánvi zbude trochu oleje, nasajte ještě před začátkem mytí nádobí přebytečný tuk do papírového ubrousku, utěrky či toaletního papíru, a ten pak jednoduše vyhoďte do odpadkového koše.

Nicméně omezování množství směsného odpadu je do budoucna pro ministerstvo životního prostředí zásadní. Jak je uvedeno v úvodní reportáži Karla Rychlého, na skládkách ještě stále zbytečně končí celá řada odpadků z domácností, které by se daly ještě dále využít.

>> Ve směsném odpadu zbytečně končí i celá řada potravin. Jaké a kolik tisíc korun kvůli tomu vyhodí průměrná česká rodina? To a další informace ve videu:

Ivana Kropáčková

Tagy: