reklama
CNN Prima News Saúdská Arábie

Saúdská Arábie

Výpis příspěvků ke štítku „Saúdská Arábie“

Šance pro vyprahlé země: Přístroje „chytí“ vodu ze vzduchu, proud si samy vyrobí

Každý čtvrtý člověk na světě nemá doma přístup k pitné vodě. Řada míst navíc trpí extrémním suchem. A nejde jen o Afriku, své ví o problému také na blízkém východě. Vedle odsolování a kondenzace vody, při které se často spálí spousta elektřiny, teď pro vyprahlé oblasti, jako je třeba katarská metropole Dubaj, svítá další příležitost, jak se dostat ke sladké vodě. Firma se sídlem v americké Arizoně dokázala zkombinovat dosud známé procesy a k výrobě vody potřebuje jen sluneční paprsky a vzduch. Zařízení přitom nepotřebuje externí zdroj elektřiny a voda z něj teče rovnou pitná.

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Tragická nehoda helikoptéry na Sinaji, při níž zahynulo sedm spojeneckých vojáků včetně Češky Michaely Tiché, je objasněna. Podle zprávy amerických vyšetřovatelů se vrtulník Black Hawk 12. listopadu 2020 zřítil kvůli špatně fungujícímu stabilizátoru a lidské chybě. Jak vyplývá z dokumentu, který zveřejnil americký web ArmyTimes.com, helikoptéra UH-60 Black Hawk se zřítila při letu na ostrov Tiran, který leží mezi Sinají a Saúdskou Arábií. V podvěsu předtím nesla měch na vodu.

Tvrdá opatření na slavném závodě. Okamžik bez roušky a hrozil vyhazov, popsal závodník

Saúdská Arábie začátkem ledna uzavřela v reakci na šíření koronaviru hranice. Účastníkům Rallye Dakar však dala země výjimku. Celý závod doprovázela velmi přísná hygienická pravidla, všichni byli několikrát testováni a roušky mohli sundat pouze při jídle. Pro závodníka Tomáše Tomečka to byl již 25. start, CNN Prima NEWS popsal, nakolik byl jiný než všechny, které dosud absolvoval.

Litr benzinu za týden zdražil o více než dvacet haléřů, rostou i ceny nafty

Ceny pohonných hmot v Česku i nadále stoupají. Hlavní příčinou jsou přetrvávající mrazy a sněhové bouře v Texasu, kvůli kterým tamní rafinérie utlumují svoji činnost. Dopad amerických mrazů pak umocňuje ještě Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, jenž pro měsíce únor a březen jednostranně škrtl podstatnou část své těžby. Lze tedy očekávat, že ceny paliv ještě nějakou dobu porostou.

Bojoval o život, teď vyrovnal rekord. Krásný dakarský i životní příběh, řekl Michek

Nejen kamionista Martin Macík. Na letošní Rallye Dakar zaválel i Martin Michek, který zaznamenal fenomenální výsledek v nebezpečné disciplíně motocyklistů. A činil se i český veterán Josef Macháček, jenž kraloval mezi lehkými prototypy. 63letý závodník získal už svoji šestou trofej na akci, jejíž historie se píše od roku 1979. Sošku za vítězství přinesl ukázat do pořadu Nový den na CNN Prima NEWS, kam zavítal spolu s Michkem.

Karel Habsburský: Pokud Evropané nevezmou osud do vlastních rukou, udělají to za ně jiní

Karel Habsburský, vnuk posledního rakouského císaře a českého krále, slaví v pondělí 60. narozeniny. Při slavnostním digitálním matiné pronesl řeč k budoucnosti Evropy. V ní varoval před rostoucím vlivem Číny, Ruska, Turecka a nově též Saúdské Arábie v oblasti jihovýchodní části kontinentu. „Pokud jako Evropané nevezmeme svůj osud do vlastních rukou, udělají to za nás jiní,“ pravil Karel Habsburský.

reklama