Blízký východ

Nejnovější příspěvky k tématu

GLOSA: Vlajky Palestiny na Pridu? Totální chucpe. Antisemitismus je ale „cool“ v každé době

No a co, že palestinská vlajka na duhových festivalech dává asi stejný smysl jako účast vegana v soutěži „Sněz tolik hovězích steaků, kolik dokážeš“. Nenávidění Židů je zkrátka „cool“ v každé době. Po německých nacistech, sovětských komunistech a neonacistech nyní převzala otěže část zástupců progresivní levice. Skoro to vypadá, jako by byl pro tuto skupinu antisemitismus společně s „rasismem naruby“ čím dál oblíbenější formou xenofobie.

Íránci a Afghánci se ostřelují kvůli řece. Tálibán má v boji využívat americkou techniku

Při přestřelkách na hranici mezi Íránem a Afghánistánem zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé. Ozbrojené složky obou zemí se totiž pustily do křížku kvůli bobtnajícímu politickému sporu, který se točí kolem řeky Hilmand. Podle některých zdrojů vytáhli tálibánci do boje s technikou, kterou v zemi zanechali Američané.

Egypt chtěl Rusku poslat desetitisíce raket. Uniklé tajné dokumenty odhalují „ponížení“ USA

Egypt se chystal pro Ruskou federaci „za zády Západu“ vyrobit 40 tisíc raket, vyplývá to z uniklých tajných dokumentů Spojených států, jež získal deník Washington Post. Podle instrukcí prezidenta Abdala Fattáha Sísího měla jeho země kromě raket poskytnout agresorovi ve válečném konfliktu na Ukrajině také dělostřeleckou munici a střelný prach. Egypt je jedním z nejbližších spojenců Washingtonu na Blízkém východě, pro USA je proto jeho údajná spolupráce s Ruskem ponižující, zhodnotil bezpečnostní analytik Michael Hanna. Americká bezpečnostní rada informaci odmítla potvrdit.

Reakce Izraele na útoky Hamásu: Po úderech v Pásmu Gazy se ozvaly exploze i v Libanonu

Aktualizováno

Izraelská armáda oznámila, že podnikla letecké údery v Libanonu a v palestinském Pásmu Gazy. Informovaly o tom v noci na pátek světové agentury a izraelská média, podle nichž byly hlášeny exploze od jiholibanonského města Súr a na několika místech Gazy. Izrael tak reaguje na čtvrteční raketové útoky na své území z Libanonu a také z palestinské enklávy, které přičítá islamistickému hnutí Hamás. Raketovým útokům předcházely tento týden izraelské policejní razie v jeruzalémské mešitě Al-Aksá.

Izraelská policie vnikla do mešity Al-Aksá. Hamás vyzval Palestince k pochodu na Jeruzalém

Aktualizováno

Izraelská policie v noci na dnešek pronikla do mešity Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kde se střetla s Palestinci. Podle informací agentury AP policisté následně pozatýkali asi 350 osob. Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že při policejním zásahu bylo zraněno 50 lidí. Policisté použili omračovací granáty proti palestinským mladíkům, kteří na ně házeli kameny a petardy. Palestinští radikálové na policejní zásah v mešitě zareagovali odpálením několika raket z Pásma Gazy na Izrael, který odpověděl leteckou odvetou. Izraelská vláda se okamžitě stala terčem ostré kritiky arabských států.

Blízkým nebo také Předním východem (případně Střední východ) se rozumí oblast východního Středomoří. Mezi státy Blízkého východu patří Bahrajn, Egypt, Irák, Írán, Izrael, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Omán, Jemen, Saúdská Arábie, Sýrie, Turecko a Spojené arabské emiráty. Jde o oblast nejstarší civilizace a střetu tří monoteistických náboženství.