Blízký východ

Nejnovější příspěvky k tématu

Nesmrtelný ajatolláh Chameneí: Ctil ho už Gustáv Husák, teď ho má Izrael za novodobého Hitlera
Historie

Nesmrtelný ajatolláh Chameneí: Ctil ho už Gustáv Husák, teď ho má Izrael za novodobého Hitlera

Srdečné pozdravy od prezidenta ČSSR Gustáva Husáka. To byla první slova československého komunistického premiéra Ladislava Adamce, když ho 30. ledna 1989 uvítal v Teheránu prezident Alí Chameneí. Tentýž ajatolláh Chameneí, který je i dnes nejvyšším představitelem Íránu a vrchním velitelem ozbrojených sil. A aktuálně zřejmě i nejdéle vládnoucím státníkem na světě, prezidentem islámské republiky se stal již v roce 1981. U moci je 44 let a stále patří k nejvíce nebezpečným politickým vůdcům – Rusko zásobuje drony pro válku s Ukrajinou a hrozí i jadernou pumou. Izrael ho považuje za novodobého Hitlera, zatímco 86letý Chameneí se drze pře s Trumpem, kdo je vlastně vítězem aktuálního vojenského konfliktu na Blízkém východě.

Neúspěch úderů Izraele a USA? Írán může obnovit obohacování uranu za pár měsíců, tvrdí expert

Aktualizováno

Írán má kapacity obnovit obohacování uranu v horizontu měsíců. Pro stanici CBS News to řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Izraelské a americké údery proti íránským jaderným zařízením podle něj nedokázaly zničit vše. Zřejmě tak bude nutné vrátit se k jednacímu stolu. Grossiho slova jsou v rozporu s opakovanými tvrzeními prezidenta USA Donalda Trumpa, který tvrdí, že americké údery zcela a totálně zničily zařízení na obohacování uranu.

Trumpova ruleta: Nejdřív bomby, teď chce Íránu nabídnout miliardy na jádro. Má ale podmínku

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že pomůže Íránu získat až 30 miliard dolarů (skoro 633 miliard Kč) na vybudování programu na výrobu jaderné energie pro civilní účely. Spojené státy rovněž projednávají možnost zmírnění sankcí uvalených na Írán a uvolnění miliard dolarů z peněz, které má Írán blokované na zahraničních bankovních účtech. Tyto diskuse jsou součástí sílící snahy Washingtonu přimět Teherán, aby se vrátil k vyjednávání o svém jaderném programu. S odvoláním na čtyři informované zdroje to napsal web stanice CNN.

CNN: Američané jaderný program Íránu nezničili. Nepravdivá zpráva jakési nuly, soptí Bílý dům

Aktualizováno

Americké údery na íránské jaderné provozy podle předběžného hodnocení zpravodajců íránský jaderný program nezničily. Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová označila zmíněné hodnocení za „údajné“, „přísně tajné“ a „zcela nepravdivé“, píše web CNN. Prezident USA Donald Trump na své síti tyto zprávy odmítl s tím, že zařízení jsou po útoku zcela zničena. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizním projevu ohlásil, že se židovskému státu podařilo společně s USA jaderný program zničit.

Írán ostřeloval Izrael po začátku příměří, ten hrozil odplatou. Trump se uchýlil k vulgarismu

Aktualizováno

Mezi Íránem a Izraelem platí od úterních 7:30 teheránského času (6:00 SELČ) příměří. Izrael však později zachytil dvě rakety vypálené Íránem už po začátku příměří. Izraelský ministr obrany Jisrael Kac oznámil, že dal pokyn armádě, aby na to rázně reagovala. Americký prezident Donald Trump, který příměří vyhlásil, poté řekl, že ani jedna země ho nepotěšila, ale obzvláště nespokojen je s Izraelem. Izrael nakonec po telefonátu mezi Trumpem a premiérem Benjaminem Netanjahuem od dalších útoků upustil.

Írán hrozí uzavřením klíčového průlivu. Evropa se obává rapidního zdražení pohonných hmot

Konflikt na Blízkém východě začal zdražovat pohonné hmoty. Ceny benzinu i nafty v Česku proti minulému týdnu vzrostly o desítky haléřů. Pokud by boje eskalovaly, podle ekonomů se cena paliv může dostat až k padesáti korunám za litr, podobně jako když začala válka na Ukrajině. Írán hrozí uzavřením Hormuzského průlivu. V případě, že by k tomuto kroku přistoupil, předpokládají ekonomové zvýšení inflace. Podle jiných odborníků by se tím ale Írán sám střelil do nohy.

Írán vypustil rakety na americkou základnu v Kataru. Trump to označil za velmi slabou odpověď

Aktualizováno

Írán v pondělí zaútočil na americkou základnu v Kataru v odvetě za americký úder na jeho jaderná zařízení z noci na neděli. Podle agentur to kolem 19:00 SELČ oznámila íránská státní média, která zmiňovala i úder na americké vojáky v Iráku. Katar tvrdí, že jeho protivzdušná obrana raketový úder na americkou základnu Al-Udajd, která se nachází na jeho území, úspěšně zachytila. Podle katarských úřadů úder na základnu nezpůsobil oběti, píší agentury. Íránský útok Katar odsoudil jako jasné narušení své suverenity, podle médií však o něm věděl s předstihem. Trump označil íránskou odpověď na americké útoky za velmi slabou, což prý očekával. Íránu poděkoval, že o svém úderu dopředu informoval. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí uvedl, že případné další americké útoky se rovněž dočkají odvety.

Blízkým nebo také Předním východem (případně Střední východ) se rozumí oblast východního Středomoří. Mezi státy Blízkého východu patří Bahrajn, Egypt, Irák, Írán, Izrael, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Omán, Jemen, Saúdská Arábie, Sýrie, Turecko a Spojené arabské emiráty. Jde o oblast nejstarší civilizace a střetu tří monoteistických náboženství.