Blízký východ

Nejnovější příspěvky k tématu

Rok od útoku Hamásu. Teroristé stále drží rukojmí, Izrael čelí protestům za ukončení války

Je tomu přesně rok od chvíle, kdy ozbrojenci z palestinského teroristického hnutí Hamás zaútočili na izraelské území. Následně začali zabíjet nejen tamní vojáky, ale především civilisty – jak Izraelce, tak cizince. Další při nájezdech zajali a odvlekli do Pásma Gazy. Reakce Tel Avivu byla jednoznačná. Už řadu měsíců probíhá v Pásmu Gazy izraelská ofenziva, jejímž cílem je potlačit Hamás a osvobodit rukojmí. Konflikt se mezitím rozšířil i do sousedního Libanonu, kde Izraelci bojují s hnutím Hizballáh. To vše zpovzdálí sleduje Írán, který obě teroristická hnutí podporuje a na Izrael už vyslal mohutné salvy raket a dronů.

Před rokem rozpoutal Hamás vraždění. Izrael nyní zveřejnil dosud neviděné záběry z onoho dne

Právě před rokem provedl Hamás teroristický útok na Izrael, při němž povraždil zhruba 1 200 lidí. U příležitosti prvního výročí zveřejnila izraelská armáda (IDF) na sociální síti X nové video ukazující boje, které se rozhořely loni 7. října. Záznam ukazuje mimo jiné civilistu, který pomáhá zraněnému vojákovi a obvazuje mu ruku.

Kam zmizel velitel elitních jednotek? Írán řeší po bombardování Libanonu osud Gháního

Velitel elitních složek íránských revolučních gard Kuds Ismáíl Ghání se od útoků na Bejrút koncem minulého týdne neozval. Agentuře Reuters to řekli dva vysoce postavení íránští bezpečnostní činitelé. Ghání odcestoval do Libanonu poté, co byl při izraelském náletu zabit vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh.

EXKLUZIVNĚ: Izraelka o 7. říjnu. S dětmi jsem seděla v úkrytu, manžela zabili teroristé

Můj manžel Lior byl zabit brzy ráno během boje s početnou skupinou teroristů. Zemřel jen několik set metrů od našeho domova. To byl okamžik, kdy se naše životy navždy změnily. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla izraelská lékařka Revital Djaoui Ben Yaakovová, když vyprávěla o teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023. Jak Revital vnímá vojenskou operaci židovského státu v Pásmu Gazy? Vytkla by něco izraelské armádě? A nastane podle ní někdy mír mezi Izraelci a Palestinci?

Tvrdý úder Izraelců v Pásmu Gazy. Palestinci hlásí po náletu na mešitu dvě desítky mrtvých

Aktualizováno

Nejméně 24 lidí přišlo o život a 93 dalších utrpělo zranění při izraelském náletu na mešitu a bývalou školu v centrální části Pásma Gazy, uvedla v neděli agentura Reuters s odvoláním na palestinskou agenturu Wafa. Zdravotníci zprvu informovali o pěti zabitých, bilance pak začala stoupat. Izraelská armáda oznámila, že znovu zaútočila ze vzduchu na velitelská centra teroristického hnutí Hamás. Později informovala o obklíčení okolí města Džabálija, kde se podle ní opět usadili bojovníci Hamásu, píše web The Times of Israel (ToI). Agentura DPA dodává, že informace o obětech a tvrzení obou stran nebylo možné nezávisle ověřit.

Íránské rakety versus izraelská obrana. Podívejte se, jaký arzenál mají obě země k dispozici

Írán v úterý provedl dosud nejrozsáhlejší útok na Izrael, při kterém vypálil 180 balistických raket. Většinu z nich podle vyjádření úřadů zřejmě zachytila izraelská, americká a jordánská protiraketová obrana. Podívejte se, jaký arzenál má Írán k dispozici a jak Izrael využívá svou několikastupňovou protiraketovou obranu.

Blízkým nebo také Předním východem (případně Střední východ) se rozumí oblast východního Středomoří. Mezi státy Blízkého východu patří Bahrajn, Egypt, Irák, Írán, Izrael, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Omán, Jemen, Saúdská Arábie, Sýrie, Turecko a Spojené arabské emiráty. Jde o oblast nejstarší civilizace a střetu tří monoteistických náboženství.