Blízký východ

Nejnovější příspěvky k tématu

Moskva je pro Asada přestupní stanicí, míní Pelikán. Proč by tamní režim ještě neodepisoval?

Nejdříve se hovořilo o tom, že syrský diktátor Bašár al-Asad zemřel při pádu letadla, později Moskva ohlásila, že mu udělila i s rodinou azyl. Podle orientalisty Petra Pelikána je ruská metropole pro Asada pouze přestupní stanicí do Spojených arabských emirátů. Ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž poznamenal, že by tamní režim ještě neodepisoval – důležitý bude ještě boj o bašty na západě země.

Drastický trest za dezerci při povstaleckém útoku: Islámský stát popravil 54 syrských vojáků

Islámský stát (IS) popravil 54 syrských vojáků, kteří dezertovali během povstalecké ofenzivy, která o víkendu vedla k pádu režimu syrského diktátora Bašára al-Asada. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) to v úterý napsala agentura AFP. Před propuknutím sektářského násilí a oživením extremismu v Sýrii v úterý varovala šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Jak Husák hostil Asada na Pražském hradě ruskou vodkou aneb Syrští přátelé komunistů

Až do pádu režimu v listopadu 1989 udržovala Československá socialistická republika vřelé vztahy s mnoha arabskými vůdci. Mimo jiné také s dynastií Asadů v Sýrii, která nyní padla. Asadové byli syrskými prezidenty nepřetržitě od roku 1971 až do 8. prosince 2024. „Chci podtrhnout, že Sýrie je rozhodnuta jít socialistickou cestou,“ prohlásil generální tajemník Komunistické strany Československa (KSČ) Miloš Jakeš 12. dubna 1989 v syrském Damašku, když se loučil s prezidentem Háfizem al-Asadem. A o čtyři roky dříve ho na Pražském hradě hostil prezident Gustáv Husák a na slavnostní večeři se pila sovětská vodka. Oba režimy se udržovaly u moci s pomocí brutálních policejních metod a vedoucí úlohy jediné politické strany, v Československu to byla KSČ, v Sýrii zase Socialistická strana arabské obrody (Baas).

Izraelci se přiblížili k Damašku, napsala agentura Reuters. Nic takového neděláme, tvrdí armáda

Aktualizováno

Izraelská armáda v úterý popřela, že by její jednotky pronikly hlouběji na syrské území z nárazníkové zóny podél Izraelem okupovaných Golanských výšin, poté co agentura Reuters s odvoláním na své zdroje informovala o průniku izraelských sil až na vzdálenost 25 kilometrů od hlavního města Damašku. Izrael bezprostředně po pádu režimu syrského diktátora Bašára al-Asada o víkendu obsadil demilitarizované pásmo, vytvořené na území Sýrie po jomkipurské válce z roku 1973, a označil to za omezený a dočasný krok, který zdůvodnil zajištěním vlastní bezpečnosti.

Prohledávání Asadových „jatek“ skončilo: V brutální syrské věznici zadržovali ženy i děti

Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby podle agentury AFP v úterý oznámila, že zastavila pátrání v nechvalně proslulé věznici Sajdnájá. Tu prohledávala kvůli podezření na další zadržované lidi v podzemí. Bílé přilby nicméně pátrání ukončily, aniž by našly další vězně. Vězení Sajdnájá asi 30 kilometrů severně od Damašku o víkendu ovládli a osvobodili islamističtí povstalci, kteří svrhli režim dlouholetého autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Izrael v Sýrii zaútočil na spoustu vojenských cílů. USA šetří válečné zločiny Asadova režimu

Izrael provedl od pádu Asadova režimu na 250 vzdušných úderů na Sýrii a zničil důležité vojenské cíle, uvedla podle agentury AFP syrská exilová organizace Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Úřady Spojených států obvinily dva bývalé přední činitele vojenské zpravodajské služby režimu syrského diktátora Bašára Asada z válečných zločinů. Dvojice příslušníků tajné služby syrského vojenského letectva se měla podílet na mučení zajatých lidí včetně amerických občanů, informovala agentura Reuters s odvoláním na zveřejněné obvinění.

Blízkým nebo také Předním východem (případně Střední východ) se rozumí oblast východního Středomoří. Mezi státy Blízkého východu patří Bahrajn, Egypt, Irák, Írán, Izrael, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Omán, Jemen, Saúdská Arábie, Sýrie, Turecko a Spojené arabské emiráty. Jde o oblast nejstarší civilizace a střetu tří monoteistických náboženství.