Živě
Sledujte přímý přenos posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

CNN Prima News senior

senior

Výpis příspěvků ke štítku „senior“

Vrhli se proti střelci, zaplatili životem. Pozůstalí líčí příběhy obětí masakru v Maine

Nejméně osmnáct životů. Taková je aktuální tragická bilance masové střelby v americkém Lewistonu ve státě Maine. Oběti masakru pomalu dostávají jména, pozůstalí líčí jejich poslední okamžiky. Vedoucí baru Schemengees Bar and Grille – Joseph – se na agresora vrhl s nožem v ruce, aby jeho krvavé běsnění ukončil. Ještě předtím se o totéž pokoušeli Michael s Jasonem v bowlingové hale Just-In-Time Recreation, kde zabíjel jako první. Učinili hned poté, co se ujistili, že jsou jejich rodiny v bezpečí. Všichni za své pokusy zaplatili cenu nejvyšší.

Hrůza v polské Poznani: Senior ubodal pětileté dítě, agresora přemohla policistka mimo službu

Pětiletý chlapec nepřežil řádění 71letého seniora v polském městě Poznaň. Útočník měl ve středu podle prvotních informací nejdříve napadnout jiného staršího muže, následně vyhrožovat prodavačkám v obchodě a nadávat skupině dětí z mateřské školy. Nakonec jednoho z předškoláků pobodal a utekl. Nebezpečného důchodce se nakonec podařilo zpacifikovat policistce mimo službu nedaleko místa činu, a to za pomoci dalších kolemjdoucích. O případu informoval web Onet Poznaň.

Senior v USA brutálně ubodal šestiletého chlapce palestinského původu. Motivem byla víra

Podle všeho kvůli jejich islámské víře ubodal v sobotu 71letý Američan nedaleko Chicaga šestiletého chlapce a vážně zranil jeho 32letou matku. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii, podle níž zločin souvisí s boji mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Krvavý čin odsoudil prezident Joe Biden. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zase upozornil na nárůst počtu výhrůžek jak vůči muslimům, tak židům související s boji na Blízkém východě.

PŘEHLEDNĚ: Jak může stát pomoct finančně ohroženým seniorům? Ve hře jsou tři příspěvky

Mnoho seniorů si v době inflace či nejrůznějších vládních opatření stěžuje, že se svými důchody prostě nevystačí. V neutěšené situaci se však mohou obrátit na samotný stát. Jaké finanční příspěvky nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí? A mohou ještě senioři podat žádosti osobně přímo na úřadech, či budou muset sáhnout k elektronickému formuláři?

Praha nabobtná, dočká se statisíců obyvatel. Školy utrpí nedostatkem míst, hřbitovy nikoliv

Počet obyvatel Prahy výrazně poroste. Do roku 2050 se v české metropoli zabydlí více než 1,6 milionu lidí, uvádí prognóza Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Celkem přibude 400 tisíc obyvatel, ať už kvůli novorozencům či migraci, některé scénáře také kalkulují s vyšší délkou dožití u starší populace. Spolu s tím ale přichází problémy, především, co se týče školství, zdravotnictví a pečovatelských služeb. Dobře na tom naopak jsou parky, dětská hřiště a do jisté míry i kapacity hřbitovů.

EXKLUZIVNÍ ANALÝZA: Děti ani seniory nebude mít kdo léčit, chybí praktici. Už teď nestíhají

Již nyní mají plné ordinace a v následujících letech se situace nezlepší. Spíše naopak. Praktičtí lékaři budou v roce 2050 podle propočtů muset odbavit o stovky lidí více než v současnosti, kdy čelí obřímu tlaku. Vyplývá to z prognózy Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Počet obyvatel na jednu ordinaci praktického lékaře se totiž má zvýšit o třetinu, už nyní nicméně panuje nedostatek praktiků. Řada pediatrů stárne a odchází do důchodu, aniž by za ně přišla náhrada, mladí absolventi zase míří do zahraničí za lepšími pracovními podmínkami.

Chcete důchod? Nově bude stačit žádost on-line. Poslanci mění i termíny pro výplaty penzí

Žádosti o přiznání důchodu budou moci lidé podávat od prosince zřejmě také on-line. Možnost elektronického podání uzákoní vládní novela o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, kterou ve středu schválila Sněmovna hlasy téměř všech přítomných zákonodárců. Poslanci v ní upravili placené volno pro zaměstnance, kteří působí na táborech a akcích pro děti a mládež, a zjednodušili proces státní úhrady mzdy nebo platu zaměstnavatelům. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.