Sexuální deviant Fritzl zneužívající svou dceru se může dostat z vězení. Soud vydal rozhodnutí

Rakouský soud nařídil podmínečně propustit z vězení pro psychicky nemocné Josefa Fritzla, který ve svém domě v dolnorakouském Amstettenu dlouhé roky věznil a sexuálně zneužíval svoji dceru. Informovala o tom agentura APA. Odsouzený má být přeložen do běžného vězení. Soud zároveň z preventivních důvodů zatím odmítl jeho podmíněné propuštění na svobodu. Rozhodnutí ještě není pravomocné.

Tříčlenný senát zemského soudu v Kremži (Krems) rozhodl, že Fritzl má být přeložen, a také o tom, že vězeň, jemuž média přisoudila přízvisko „monstrum z Amstettenu“, zatím zůstane za mřížemi a z preventivních důvodů nebude předčasně propuštěn na svobodu.

Obhájkyně odsouzeného Astrid Wagnerová uvedla, že bude nadále usilovat o celkové podmíněné propuštění svého klienta a v budoucnu hodlá předložit příslušné žádosti. Rozhodnutí soudu označila za „částečný úspěch“ a její klient je údajně „velmi dojat“. Odsouzený může v běžném vězení žádat o podmínečné propuštění na svobodu po 15 letech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Posun v případu úmrtí muže a ženy na Černém Mostě. Policie zná příčinu smrti jedné z osob

Na nařízené přeložení do normálního vězení se vztahuje desetiletá podmínka. Fritzl během ní bude muset pravidelně podstupovat psychoterapii. Verdikt podle APA zatím není pravomocný, protože u jednání soudu chyběl státní zástupce. Státní zastupitelství má nyní 14 dní na případné odvolání, jímž by se zabýval vrchní zemský soud ve Vídni.

Nyní 88letý Fritzl, který téměř čtvrt století, od roku 1984 do roku 2008, věznil a sexuálně zneužíval svoji dceru, byl v roce 2009 odsouzen k doživotnímu trestu ve speciálním oddělení věznice pro duševně narušené pachatele. Ten si dosud odpykával v zařízení ve Steinu u Kremže, kde musel podstoupit terapii.

Podle soudního posudku Fritzl, který má nové jméno, už není i ze zdravotních důvodů nadále nebezpečný. Fritzlova právní zástupkyně německému deníku Bild nedávno řekla, že cílem je dostat ho do domova pro seniory.

Fritzl svoji dceru Elisabeth uvěznil ve zvukotěsném sklepě domu v dolnorakouském Amstettenu, když jí bylo 18 let. V následujících letech s ní zplodil sedm dětí, z nichž jedno brzy zemřelo. Případ vyšel najevo v roce 2008, kdy jedno z vězněných dětí upadlo do bezvědomí a Fritzl souhlasil s jeho hospitalizací.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kriminalisté z Olomouce zadrželi nebezpečného školáka. Přiznal se k vraždě 38leté ženy

Tagy: