CNN Prima News Slovensko

Slovensko

Výpis příspěvků ke štítku „Slovensko“

Nejdelší v rámci EU, výší příspěvků na vrcholu. Jak si Češi s rodičovskou stojí mezi sousedy?

Až 208 týdnů. Tak dlouho může český rodič trávit čas se svým potomkem doma na rodičovské dovolené. V rámci Evropské unie se Češi touto dobou umisťují na nejvyšší příčce. Pokud však bude schválena úprava rodičovského příspěvku, zkrátí se doba, po níž mohou rodiče čerpat příspěvek na maximálně tři roky. Ani tak si ale Češi nepohorší a i v porovnání s okolními státy se budou mít rodiče s dětmi poměrně dobře.

KOMENTÁŘ: Babiš se nerovná Fico. Není antivaxerem ani nemluví o ukrajinských nacistech

Už před lety se nám tu rozmohl takový nešvar, jehož intenzita výrazně zesílila po slovenských volbách. Lidé velice často dávají rovnítko mezi Andreje Babiše a Roberta Fica. Je však srovnávání těchto politických dinosaurů na místě? V mnoha ohledech jistě ano. Na druhou stranu vzpomeňme třeba na covidová léta, kdy Babiš aktivně prosazoval očkování. A Fico? Ten si nasadil podivný plastový kryt a stal se jedním z hlavních slovenských antivaxerů. Co je ale hlavní – členové hnutí ANO nemluví o „nacismu na Ukrajině“. Na rozdíl od někoho...

Kolář: Rakušan označil většinu Slováků za blbce z periferie. Vypíchl problém, míní Kubičko

Ze strany českých politiků bylo trapné, s jakou časovou prodlevou přišly po ohlášení výsledků gratulace. V příspěvku ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je navíc řečeno, že většina Slováků jsou blbci z periferie. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to na adresu českých vládních špiček pronesl komentátor MF Dnes Petr Kolář. Nesouhlasil s ním však komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko, podle nějž Kolář ministrův výrok posunul. Sám Rakušan přitom napsal, že „obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné“. Komentátoři se mimo jiné shodli na tom, že vztah mezi Českem a Slovenskem v ohrožení není.

Trapné lavírování českých politiků. U slovenských voleb porušili nepsaná pravidla, říká expert

Reakce českých ústavních činitelů na výsledky slovenských voleb jsou vlažné kvůli jejich nevhodnému předvolebnímu chování. Uvedl to pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček, podle kterého může zasahování některých politiků do předvolební kampaně sousedního státu poškodit vzájemné vztahy. Jiní experti se však zásadního ochlazení vztahů mezi tradičně partnerskými zeměmi neobávají.

GLOSA: Bojím se, že to Hranol neustojí, obával se mafián Marian Kočner o Fica. Ustál to

Hned první billboard za česko-slovenskou hranicí na mezinárodní silnici E75 hlásá: „Vyhrá mafia alebo ľudia. Ty rozhodneš.“ A muž, který kolem volebního poutače zrovna prochází s kozou na provaze, si jen povzdechne: „Všichni politici ať jdou k čertu.“ To je bizarní a něčím snad i symbolická slovenská povolební momentka. Vyhrála však opravdu mafie? A získali něco i lidé čili voliči? Jak se to vezme.

Politolog: Vítězný Fico není hloupý, nepožene Slovensko do ruské náruče. Bude jako Meloniová

Slovensko neskončí v náručí Ruska ani po volebním triumfu Roberta Fica. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to tvrdí politolog Vladimír Baar. Fico se podle něj coby předseda vlády vyhne prokremelským krokům, které před klíčovým hlasováním sliboval voličům. Dopadne prý spíše jako italská premiérka Meloniová: O ní se nejdříve mluvilo jako o fašistce, ve vysoké funkci si ale nakonec žádné výstřelky nedovolila.

Těším se na spolupráci s vlastencem, vzkázal Ficovi Orbán. Zahraniční média však nejásají

Hádejte, kdo se vrátil. Tímto vzkazem přál Robertu Ficovi k vítězství v parlamentních volbách na Slovensku jako první ze zahraničních politiků maďarský premiér Viktor Orbán. Zdůraznil, že „vždy je dobré spolupracovat s vlastencem a již se těší“. Zahraniční média však Orbánovo nadšení nesdílejí. Opakují se slova o „nekonání liberálního zázraku“ i obavy z příklonu Slovenska ke Kremlu.