
Fotbalisté vezou z Gibraltaru povinnou výhru. Do sítě soupeře nastříleli čtyři góly
Krajský soud v Ústí nad Labem poslal v úterý na sedm let do vězení Josefa K. z Ústí nad Labem, který podle rozsudku znásilnil svou nevlastní vnučku a roční miminko. Podle znalců jde o pedofila, který se musí léčit.
Na dálnici v Ostravě naboural do tahače převážejícího tank a do osobního auta, ve kterém zemřel starší muž a další se vážně zranil. Teď za to má jít litevský řidič kamionu do vězení a zároveň nesmí několik let řídit. Podle soudu se nevěnoval řízení a do stojících vozů narazil v plné rychlosti.
Státní zástupce podal obžalobu na 74letého muže, který letos v lednu srazil podle spisu autem na přechodu pro chodce v Ústí nad Labem strážnici městské policie. Žena utrpěla vážné zranění nohy a skončila v nemocnici. Řidič z místa ujel, kriminalisté ho ale po týdnu dopadli. „Mohu potvrdit, že v uvedené věci byla podána k Okresnímu soudu v Ústí nad Labem obžaloba,“ uvedl pro CNN Prima NEWS státní zástupce Lukáš Borovička.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal ministru Pavlu Blažkovi (ODS) návrh na jmenování Zdeňka Štěpánka vrchním státním zástupcem v Praze, a to s účinností od 1. dubna. Štěpánka doporučila výběrová komise, Stříž její stanovisko akceptoval, uvedlo v pátek Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) na svém webu. Štěpánek v případě jmenování nahradí ve funkci Lenku Bradáčovou, dosud je jejím náměstkem. Ministerstvo spravedlnosti na sociální síti X napsalo, že návrh nyní posoudí příslušný odbor. Štěpánek řekl, že je potěšen, že uspěl u výběrové komise.
Státní zástupce se neodvolá proti zprošťujícímu rozsudku v kauze bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře, který byl obžalován z podvodu při stavbě penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Zprošťující rozsudek v kauze vynesla v polovině letošního ledna zlínská pobočka Krajského soudu v Brně. Za dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie hrozilo Mynářovi až osm let vězení, vinu odmítl.
Policie poslala do vazby patnáctiletého žáka, který se v pondělí snažil dostat do budovy základní školy v Děčíně se střelnou zbraní a vyhrožoval, že zavraždí spolužáky i učitele. Již ve středu ho obvinila z přípravy vraždy více osob mladších 15 let, uvedla státní zástupkyně v Ústí nad Labem Klára Kubátová. V případě prokázání viny před soudem hrozí mladíkovi pět až deset let vězení. Policie ho krátce po incidentu zadržela.
Otec, který v červenci 2023 brutálním způsobem v Liberci usmrtil své několikaměsíční dítě, podle znalců trpí duševní poruchou a v době činu byl nepříčetný. Nemohl své jednání ovládat, potvrdila ve čtvrtek státní zástupkyně Iva Plšková. Místo ve vězení muž skončí v psychiatrické léčebně.
Třináct let vězení žádá státní zástupkyně pro muže, který bodl svého známého nožem do hrudníku. Ke konfliktu mělo dojít minulý rok při schůzce za bílého dne na náměstí v Zákupech na Českolipsku, kde jeden k druhému přisedl do auta a strhla se hádka o peníze.
Prezidentovo veto zákona o platech politiků, soudců a státních zástupců je dobrou zprávou právě pro soudce a státní zástupce. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog Lukáš Valeš. Podle něj si vláda měla zajistit, aby veto od Petra Pavla nepřišlo.
Policie obvinila pět lidí spojovaných s českou dezinformační scénou, a to v souvislosti s předloňským nenastoupením odsouzeného Tomáše Čermáka do vězení. Dozorující státní zástupce Martin Bílý v pátek uvedl, že jeden z obviněných – podle kontextu sám Čermák – nově čelí stíhání nejen za maření výkonu úředního rozhodnutí, ale také za další skutek podpory a propagace terorismu. Další čtyři lidé jsou pak obviněni z toho, že Čermákovi pomáhali skrývat se před spravedlností. Podle jejich vlastního vyjádření jsou mezi nimi Jana Peterková a Pavel Zítko.
Děsivý případ vraždy na objednávku bude v polovině února řešit Městský soud v Praze. Obžaloba viní čtveřici mužů z obzvlášť kruté smrti arménského občana, kterého měli v květnu roku 2023 v pražském parku Vidoule pohřbít zaživa. Skupina je obžalována také z dalšího pokusu o vraždu, v tomto případě však oběť díky náhodě vyvázla, píše web Seznam Zprávy.
Bývalý dobrovolný strážce nenese vinu za obří požár v národním parku České Švýcarsko v roce 2022, rozhodl v pátek Krajský soud v Ústí nad Labem. Uznal jeho vinu pouze v případě menších požárů na Děčínsku na jaře 2023, za ty mu vyměřil dva roky vězení. Jiří Lobotka se při hlavním líčení za menší požáry omluvil. K založení největšího požáru v České republice se doznal v psychiatrické léčebně, později to odvolal. Muži hrozilo za obecné ohrožení a poškození cizí věci 15 let vězení. Stát požádal o uhrazení škody 225 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal. Lobotka od soudu odešel bez pout, soud ho propustil z vazby, ve které byl od května 2023.