
MAPA: Kde se dá dobře najíst do stovky? V Havířově mají na výběr ze šesti hlavních jídel
Poslanci ANO svolali na čtvrtek večer mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli digitalizaci stavebního řízení. Ještě předtím oznámili, že kvůli problematické digitalizaci podají trestní oznámení na neznámého pachatele. Na jednání chyběli oba ministři pro místní rozvoj – bývalý Ivan Bartoš (Piráti) i současný Petr Kulhánek (STAN), nedorazil ani premiér Petr Fiala (ODS). Kolem deváté večer byla schůze přerušena a odložena na neurčito. O jejím pokračování se dohodne vedení Sněmovny.
Čtvrteční projednávání poslaneckých interpelací ve Sněmovně odstartovalo později, než bylo původně v plánu. Po deváté hodině ranní totiž v jednacím sálu dolní komory nebyl přítomen ani jeden člen vlády. Situace rozčílila zástupce opozice. Představitelé ANO a Pirátů přístup kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) označili za skandální a nemožný.
Piráti jsou jediná strana, která jasně deklaruje, s kým by tvořila po sněmovních volbách vládní koalici, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředsedkyně dolní komory Parlamentu Olga Richterová (Piráti). Zopakovala slova stranického šéfa Zdeňka Hřiba, že za hranou je spolupráce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), v jehož případě zmínila i přezdívku „Don Pablo“. Piráti vždy hlídali, aby se v naší zemi tak nekradlo, poznamenala také Richterová.
Poslaneckou sněmovnou prošel ve středu nový zákon o podpoře bydlení, který míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Předloha předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že změny mají snížit problémy spojené s bytovou nouzí v průběhu 10 let o 30 procent. Odpůrci vládního znění ovšem namítají, že novela pomůže jen zlomku lidí a dojde k „administrativnímu masakru“.
Evropské státy přijímají zákony v souvislosti s migračním paktem, Česko nemůže zůstat pozadu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) a poukázal například na nově vznikající německou vládu. Opozice by podle něj neměla v tomto případě blokovat jednání ve Sněmovně. Přijde mi to naprosto nebezpečné, prohlásil Lipavský.
Není jisté, zda Sněmovnou projde zákon o podpoře bydlení, vyjádřila obavy o jeho schválení místopředsedkyně dolní komory Parlamentu Olga Richterová (Piráti). Ve vysílání CNN Prima NEWS také obvinila ODS, že nemá zájem předlohu schválit. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) však v rozhovoru pro CNN Prima NEWS deklaroval, že vládní strana zákon podpoří.
Zatímco lídři ANO i SOCDEM Andrej Babiš a Jana Maláčová na dotazy o společných jednáních odpovídají vyhýbavě nebo je dokonce popírají, místopředsedové stran vzájemnou komunikaci potvrzují. Karel Havlíček CNN Prima NEWS potvrdil, že neformální schůzky probíhají a řeší se, kdo bude kde kandidovat. Společná koalice v plánu není. Pokud by se ale nějaký úspěšný regionální politik ze strany takzvaně trhl, hnutí ANO zájem nepopírá. Jako již tradičně loví i známé osobnosti a podnikatele. SOCDEM by podle místopředsedy Jiřího Nedvěda chtěla mít jasno do měsíce. Kromě ANO jedná i s Přísahou Roberta Šlachty a Levicí.
V Poslanecké sněmovně se rozhořel spor ohledně nového zákona o podpoře bydlení. Poslankyně Eva Fialová (ANO) vyčetla vládnímu návrhu řadu chyb s tím, že může dojít k „administrativnímu peklu“. Následně navrhla, aby projednávání novely bylo přerušeno do doby, než ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) absolvuje prodloužený víkend na sociálně vyloučeném sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem.
Lékaři by při léčbě depresí, posttraumatických poruch či závislostí mohli již brzy přijít s výraznou novinkou. Pacientům by bylo možné podávat psychoaktivní látku psilocybin, kterou obsahují například známé „houbičky“ lysohlávky. Návrh připravil s pomocí odborníků psychiatr a bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS). Pro CNN Prima NEWS uvedl, že by mohlo jít o průlom v psychoterapii. Někteří členové sněmovního ústavně-právního výboru jsou však skeptičtí.
Poslanci ústavně-právního výboru napříč stranami ve středu odpoledne schválili dětský certifikát v nejpřísnější variantě, tedy doživotní zákaz práce s dětmi pro sexuální predátory a pachatele násilných trestných činů. A to navzdory některým poslancům ODS pod vedením Marka Bendy, ale třeba i předsedovi lidoveckých poslanců Aleši Dufkovi, který s doživotním návrhem nesouhlasil a finálního hlasování se zdržel. Z každého násilníka uděláte pedofila, varoval na jednání výboru Marek Benda. Usnesení výboru musí ještě finálně potvrdit poslanci ve třetím čtení na plénu Sněmovny.
V Praze už se úplně zbláznili, Marek Benda by měl odejít, uvedl pro CNN Prima NEWS regionální ostravský politik ODS Radim Ivan k debatě o ochraně dětí před sexuálními predátory. ODS v úterý večer totiž na oficiálním stranickém účtu na síti X uvedla, že zakázat práci pachatelům násilných trestných činů na doživotí není ochrana dětí ale nebezpečný experiment. Společný poslanecký návrh na doživotí přitom již dříve veřejně podpořil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a pro nejpřísnější variantu by zřejmě zvedla ruku i ministryně obrany Jana Černochová.
Ochrana dětí před sexuálními predátory, násilníky a vrahy se v tomto volebním období stala jednou z vlajkových lodí poslanců napříč politickými stranami. Tři roky pracovali na návrhu takzvaného dětského certifikátu, který by měl pachatelům závažných trestných činů doživotně znemožnit pracovat s dětmi. Ve chvíli, kdy se návrh blíží do finále a ve středu o něm bude jednat ústavně-právní výbor, se ale probrala část poslanců ODS pod vedením Marka Bendy a snaží se návrh upravit tak, aby neznamenal doživotní zákaz. Proč se tak ochrana dětí stala politickým tématem a jak moc je navrhovaná změna zásahem do ústavy nebo právního systému Česka?
Obávám se, že uzavřené jednání ve Sněmovně o obraně bylo sešito horkou jehlou spolupracovníky ministryně obrany Jany Černochové (ODS), nařkla šéfku resortu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslankyně Margita Balaštíková (ANO). Co tedy skrývá obrana? ptala se. Poslanec Karel Haas (ODS) jí však oponoval, že to bylo dáno charakterem citlivých informací a je to zcela v souladu s jednacím řádem. Rovněž zmínil, že za vlády ANO proběhly dvě utajené schůze kvůli Vrběticím a cestě exministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy.
Přinášíme vám aktuální informace z Poslanecké sněmovny. Ta je dolní komorou Parlamentu České republiky. Je složena z 200 poslanců volených na čtyři roky. Vznikla 1. ledna roku 1993 z České národní rady. Sídlí na Malé Straně v Praze. Právě tady se schvalují zákony, které ovlivňují životy nás všech. Sledujte práci poslanců s námi.