Sněmovna

Nejnovější příspěvky k tématu

Politika

ANO bude bohatý ženich, míní Kulidakis o budoucí koalici. Schmarcz zmínil zásadní chybu Babiše

Možným budoucím koaličním partnerem hnutí ANO může být podle komentátora Thomase Kulidakise jakákoliv strana. Ve vysílání CNN Prima NEWS označil nejsilnější subjekt ve volebních preferencích za „bohatého ženicha, který si bude vybírat z přehlídky nevěst“. Mimo jiné vysvětlil, proč by i pro odpůrce SPD mohlo být svým způsobem přínosné, aby tato strana zasedla v příští vládě. Komentátor Martin Schmarcz v souvislosti s tím zmínil i největší chybu lídra ANO Andreje Babiše ve vztahu k současnému předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS).

Registrovaných zbraní je v Česku na milion. Vzrostl i počet majitelů zbrojního průkazu

Počet registrovaných zbraní v Česku loni překročil milion, vzrostl o téměř tři procenta. Přibylo rovněž majitelů zbrojních průkazů, a to o tři procenta na 317 tisíc. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu policie. Držení střelných zbraní se dostalo do středu zájmu po prosincovém tragickém útoku střelce v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Sněmovna v lednu schválila nový zákon o zbraních a střelivu, který zpřísňuje některá pravidla.

Poskytovatelé sociálních služeb v ohrožení? Nový zákon čelí tvrdé kritice, lidovci ho hájí

V lednu představená novela zákona o sociálních službách straší jejich poskytovatele i příjemce. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením navrhovaná podoba kvůli možnému nedostatku peněz přímo ohrožuje fungování sociálních služeb. Návrh ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s větším zapojením zdravotních pojišťoven, aby náklady nenesl jen stát a kraje. Zároveň chce sociální služby více přesunout do domácího prostředí.

Valeš ke kauze záložny: Fialovo opomenutí je to nejmenší, kolem stojí mnohem větší problémy

Opomenutí premiéra Petra Fialy (ODS) peněz v kampeličce je oproti jiným souvisejícím problémům to nejmenší. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil politolog Lukáš Valeš. Upozornil na potrestání záložny Českou národní bankou (ČNB) ohledně nejasných mechanismů proti možnému praní špinavých peněz. Vláda si podle odborníka podobnými aférami sama „nabíhá na vidle“.

Střet vládních stran ve Sněmovně. Manželství je svazek muže a ženy, zopakoval Jurečka

Svazek pro stejnopohlavní páry by mohl být partnerstvím. To navrhují poslanci v pozměňovacích návrzích. Na třaskavém tématu není shoda ani v rámci vládní pětikoalice. Předseda lidovců Marian Jurečka je pro narovnání práv stejnopohlavních párů, manželství jako pojem je ale podle něj svazek muže a ženy. Piráti a hnutí STAN mluví ovšem mluvili především o manželství, stejně jako ministr kultury za občanské demokraty Martin Baxa. Dopoledne poslanci stihli schválit několik novel, které se týkaly redefinice násilí či pozici nejvyššího žalobce.

Opozice ostře o roztržce vlády: STAN hraje na svém písečku a Dvořák si dělá, co chce

Zástupci opozice si rýpli do vládní koalice kvůli roztržce týkající se eura. Fialův kabinet chce za každou cenu poškodit naši republiku, prohlásil šéf SPD Tomio Okamura ve Sněmovně. Hnutí ANO si chce vyjasnit, proč ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) zřídil funkci zmocněnce pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí společné evropské měny. Premiér Petr Fiala (ODS) svolal první dohodovací řízení.

Speciální daň z cukru? Jsem pro, všichni zkrátka nejsou sportovci, říká Michálek

Jsem pro zavedení spotřební daně z cukru u slazených nápojů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Návrh by měl především pomoci českému zdravotnictví. Piráti podle Michálka chtěli vyšší zdanění nápojů s větším obsahem cukru dostat již do takzvaného konsolidačního balíčku. „Tehdy si ten návrh moc fanoušků nezískal. Zejména konzervativnější strany s tím měly problém,“ dodal člen nejmenší vládní strany.

Rakušan: V Karviné jsem si musel dát panáka slivovice. Fialu bych vzal na debaty klidně s sebou

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozvířil vody svým videem, kterým de facto útočí na vládní koalici. Následně vyrazil na značně emotivní debaty s veřejností do Karviné a Sokolova, další města budou následovat. Čeho chce těmito kroky dosáhnout? Nebojí se, že rozklíží pětikoalici, a jaké má z debat pocity? O tom ministr hovořil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

EXKLUZIVNĚ: ANO boduje u seniorů, pětikoalice u vzdělaných. Až čtvrtina lidí volit nepůjde

Hnutí ANO dominuje předvolebnímu modelu. Největší podporu nachází u seniorů a lidí s nižším vzděláním, vládní strany naopak dokážou oslovit vysokoškolsky vzdělané i mladé. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. V české společnosti ale panuje nejistota a nerozhodnost – třetina voličů si není jistá, zda půjde nakonec k urnám odevzdat svůj hlas. Pětina až čtvrtina Čechů by pak aktuálně možnost volit nevyužila.

Přinášíme vám aktuální informace z Poslanecké sněmovny. Ta je dolní komorou Parlamentu České republiky. Je složena z 200 poslanců volených na čtyři roky. Vznikla 1. ledna roku 1993 z České národní rady. Sídlí na Malé Straně v Praze. Právě tady se schvalují zákony, které ovlivňují životy nás všech. Sledujte práci poslanců s námi.