CNN Prima News svátek

svátek

Výpis příspěvků ke štítku „svátek“

Zázraky, víra v lásku i orgie. Život svatého Valentýna halí tajemství, co ho pojí s Českem?

Den zamilovaných si lidé na celém světě připomínají 14. února. Koho ale doopravdy oslavují? Kým svatý Valentýn ve skutečnosti byl, je dosud zahaleno tajemstvím. Legendy a příběhy o jeho postavě mají nejrůznější scénáře, některé ani nesouvisí s láskou a zamilovaností. Kořeny dne svatého Valentýna jsou v Evropě a svou stopu v jeho historii zanechaly i české země.

Festival naháčů čeká revoluce: Ženy se zúčastní prastaré tradice při zahánění zlých duchů

Ženy v Japonsku budou mít poprvé po 1250 letech příležitost zúčastnit se tradiční slavnosti Hadaka Macuri, které se také přezdívá festival naháčů. Každý rok v únoru se během něj vydávají do ulic města Inazawa tisíce mužů oblečených pouze v bederních rouškách a ponožkách, aby rituálně zahnaly smůlu a zlé duchy. Pořadatelé letos přizvali na část festivalu asi 40 žen, ty ale budou na rozdíl od mužů oblečené, napsal deník The Guardian.

Když se ordinace po svátcích plní pacienty aneb Jak neřízené „obžerství“ komplikuje zdraví

Přeplněný žaludek se štamprličkou něčeho ostrého na slehnutí patří v období Vánoc a silvestra ke koloritu českých domácností. Přeplněné ordinace v lednu poté zase ke koloritu českých gastroenterologů. Hned zpočátku roku totiž potkávají specialisté pacienty, kteří dali v prosinci svému trávicímu traktu řádně zabrat. Nejčastěji jsou mezi nimi „nováčci“, u nichž se kvůli svátečnímu přejídání objevily potíže jako průjmy, zácpa či bolesti břicha. Do čekáren v gastroenterologických ordinacích přicházejí také lidé se zhoršenými projevy onemocnění žlučníku, slinivky nebo jater.

Kapr na služebně i vykašlaný bramborový salát na výjezdu. Záchranáři popsali sváteční práci

Hasiči, záchranáři i policisté patří mezi ty, kteří mnohdy tráví vánoční svátky v práci místo toho, aby byli doma s rodinou. Jejich náročné profese to zkrátka neumožňují. Štáb CNN Prima NEWS vyzpovídal o podobě svátečních služeb záchranáře Plzeňského kraje. Zdravotníci popsali, jak si vytvářejí vánoční atmosféru na služebně a vylíčili humorné i tragické zážitky.

Dejvický babybox podeváté v akci. Klučíci posunuli skóre, zavtipkoval „Babydědek Lu“

Matka odložila miminko v čase 11:11 v pátek 22. prosince do babyboxu na radnici Prahy 6, informoval jejich zakladatel Ludvík Hess, přezdívaný „Babydědek Lu“. Chlapeček je podle něj na pohled zcela zdravý a dostal jméno Oliver. Jde zároveň o deváté odložené dítě na tomto konkrétním místě, což je nejvíce ze všech babyboxů rozmístěných v hlavním městě. „Klučíci opět posunuli skóre,“ doplnil Hess. S Oliverem se poměr mezi zachráněnými chlapci a dívkami posunul na 117 ku 142.

Místo kapra prasátko, masové kuličky i zapečené fazole. Jak slaví Vánoce menšiny v ČR?

Vánoce pro Čechy obvykle znamenají svátky klidu a míru. Lidé se z pohodlí domova dívají na pohádky, poslouchají koledy a po štědrovečerní večeři skládající se ze smaženého kapra a bramborového salátu rozbalují dárky, které naleznou pod stromečkem. Jak jsou na tom ale potomci cizinců či příslušníci národnostních menšin žijící v Česku? Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala několik zajímavých příběhů.

Černochová o Vánocích navštívila vojáky, Nacher rozléval polévku. Jak tráví svátky politici?

Popřát lidem příjemně strávené Vánoce si na sociálních sítích již tradičně nemohli nechat ujít ani politici. Hezké svátky popřáli zástupci vládních stran i opozice. Někteří také připojili fotografie, co na Štědrý den dělají. Politici ODS Jana Černochová a Jan Skopeček vyrazili navštívit pracovníky v armádě a zdravotníky, kteří nemohou den strávit s rodinou. Poslanec ANO Patrik Nacher se zase vydal rozlévat rybí polévku na Staroměstské náměstí.

Vánoce v královské rodině? Opět bez Harryho, po smrti Alžběty II. přibyly děti Camilly

Vánoce představují pro každou rodinu výjimečné období, a ani u britské královské rodiny tomu není jinak. Královna Alžběta II. přetvořila sváteční tradice do modernější podoby a Buckinghamský palác je dodržuje po desetiletí. Ani letos tomu nemá být jinak – navíc se připojí i děti a vnoučata královny Camilly, napsala britská média. Zato chybět zřejmě opět budou vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Budou to tak páté Vánoce po sobě, které Harry a Meghan stráví jinde.

Vánoce bez výčitek a kil navíc: Odborníci prozradili strategie, jak o svátcích zůstat fit

Vánoční svátky s sebou často přináší kromě radosti a pohody i výzvy v oblasti stravování. Cukroví, smažený kapr nebo bramborový salát – člověk marně odolává lákadlům v podobě lahodných svátečních pokrmů, což pak často skončí totálním přejídáním. Odborníci z AquaLife Institute i proto představili osvědčené strategie, jak si Vánoce v plné míře užít a neohrozit přitom svůj zdravý životní styl.