CNN Prima News Ukrajina

Ukrajina

Výpis příspěvků ke štítku „Ukrajina“

Další průlom ruských linií. To nejlepší ale teprv přijde, slíbil generál a označil příští cíl

Ukrajinci hlásí, že se jim podařilo dosáhnout dalšího průlomu v ruské obraně, tentokrát poblíž obce Verbove v Záporožské oblasti. Informuje o tom americká stanice CNN s odkazem na vysoce postaveného ukrajinského generála Oleksandra Tarnavského. Ten slibuje nový ještě rozsáhlejší průlom, pokud se ukrajinským silám podaří obsadit klíčovou strategickou pozici. Tarnavskyj mimo to popsal, jaké problémy Ukrajincům nejvíce ztěžují jejich postup.

Živě
ON-LINE: Rázný vzkaz Zelenskému. Už nikdy neurážejte Poláky, rozzlobil se Morawiecki

Už nikdy více neurážejte Poláky, vzkázal premiér země Mateusz Morawiecki ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Při ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zahynulo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Největší průlom Ukrajiny v rámci protiofenzivy teprve přijde, řekl ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskij. Americký prezident Joe Biden přislíbil podle webu NBC News v rámci návštěvy Zelenského dodávku balistických střel ATACMS.

Petříček: Ukrajina v EU? Roztržka s Poláky ukazuje problém, o němž jsme si nedovolili mluvit

Roztržka mezi Ukrajinou a Polskem je spíše diplomatická. Ukazuje však, že v Evropě neprobíhá debata o tom, co by znamenalo přijetí Ukrajiny mezi členské státy. Tak se k aktuálnímu vztahu mezi státy vyjádřil bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (SOCDEM) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že v souvislosti s mezinárodním sporem vyvstávají otázky, o nichž si nikdo „v kontextu války nedovolil mluvit otevřeně“. S Petříčkovým výrokem však nesouhlasil bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek.

Ukrajinci zasáhli Černomořskou flotilu na Krymu, tvrdí gubernátor. Po sítích se šíří videa

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu na Krymském poloostrově, uvedl v pátek na komunikační platformě Telegram gubernátor města Michail Razvožajev. V sídle vznikl požár. Při útoku zemřel jeden voják, sdělilo podle TASS ruské ministerstvo obrany. To později informaci upravilo s tím, že je dotyčný muž zatím nezvěstný.

Rusko není běžná země a nelze ho přehlížet, tvrdí Erdogan. Stěžoval si na LGBT barvy v OSN

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nesouhlasí s negativním postojem dalších světových lídrů vůči ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, jenž rozpoutal válku na Ukrajině. Rusko má podle něj ve světě zvláštní pozici. Současně si postěžoval na údajnou propagaci LGBT, kvůli výzdobě OSN. Někteří diplomaté ale upozornili, že zřejmě zaměnil barevné schéma projektu Cílů udržitelného rozvoje s duhovou „pride“ vlajkou, píše agentura Reuters.