CNN Prima News Varšava

Varšava

Výpis příspěvků ke štítku „Varšava“

Polsko zřejmě neúmyslně zasáhla ukrajinská raketa, myslí si Duda a Stoltenberg

16. listopadu 2022 07:39

V úterý odpoledne zemřeli při výbuchu vojenských raket na území Polska dva lidé. Polské ministerstvo zahraničí původně uvedlo, že na vesnici Przewodów dopadla v Rusku vyrobená raketa. Prezident Andrzej Duda a generální tajemník NATO však ve středu dopoledne oznámili, že pravděpodobně šlo o ukrajinskou střelu. I americký prezident Joe Biden potvrdil, že vzhledem k trajektorii je nepravděpodobné, že by raketa byla odpálena z Ruska. Moskva odpovědnost za útok odmítla. Mezitím boje na Ukrajině pokračují. Ruští vojáci mají problémy na Donbase, tvrdí Ukrajinci.

Tragický omyl? Raketu odpálili Ukrajinci, mířili na ruskou střelu, shodují se zdroje z USA

16. listopadu 2022 05:45
Aktualizováno

Podle předběžných zjištění zřejmě vypálily raketu, která v úterý zasáhla Polsko, ukrajinské ozbrojené síly, když mířily na přilétající ruskou střelu. Napsala to ve středu agentura AP s odvoláním na tři nejmenované americké činitele, tvrzení podpořil i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. I americký prezident Joe Biden předtím prohlásil, že vzhledem k její trajektorii je nepravděpodobné, že by raketa byla odpálena z Ruska.

Expert k Polsku: Mohlo jít o ruský útok z lodi. Nelze vyloučit ani ukrajinskou raketu

16. listopadu 2022 05:10

Diplomatické vztahy Varšavy a Moskvy jsou dlouhodobě na bodu mrazu. Právě Polsko patří mezi západními zeměmi k nejhlasitějším zastáncům tvrdšího postupu vůči Rusku, kvůli jeho agresi na Ukrajině. Podle vojenského analytika Jiřího Vojáčka se tak dá očekávat, že to bude právě Polsko, které po zasažení svého území pravděpodobně ruskými raketami, vyzve k silné reakci. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Popsal také varianty, jak k útoku mohlo dojít.

Polsko zasáhla raketa ruské výroby, tvrdí Varšava. Při explozi zahynuli dva lidé

15. listopadu 2022 19:58

Při výbuchu na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou přišli v úterý odpoledne o život dva lidé. Polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na vesnici Przewodów dopadla v Rusku vyrobená raketa. Předvolalo si proto ruského velvyslance. Polsko je členem Severoatlantické aliance. Polský premiér Mateusz Morawiecki svolal krizové zasedání bezpečnostní rady. Rusko podle vyjádření svého ministerstva obrany neútočilo na cíle u ukrajinsko-polské hranice a úlomky na místě nemají prý nic společného s ruskými zbraněmi.

Nález nedozírné ceny: Objevily se housle uloupené nacisty, svede se o ně právní bitva

4. listopadu 2022 07:57

Ve Francii se podařilo identifikovat vzácné housle vyrobené Antoniem Stradivarim, které na konci druhé světové války uloupili nacisté z muzea ve Varšavě. Na experty ze společnosti Musique et Spoliations, která historii nástrojů zkoumá, se obrátil současný majitel houslí. Dozvěděl se, že nejspíš vlastní housle pojmenované Lauterbach Stradivarius, které před válkou patřily polskému průmyslníkovi Henryku Grohmanovi. Napsal o tom list The Times.

Kolaja: Spojenectví ODS s Morawieckim je velký problém. V Polsku upadá právní stát

23. září 2022 12:07

Polská vláda je podezřelá z toho, že pomocí izraelského softwaru Pegasus sledovala ilegálně desítky osob z řad opozičních politiků či novinářů. Podobným nařčením čelí i některé další evropské státy. Europoslanec Marcel Kolaja (Piráti), který je součástí vyšetřovacího výboru PEGA, se zúčastnil třídenní mise ve Varšavě. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS zmínil velké znepokojení z „úpadku právního státu v Polsku“. Podle 1. místopředsedy Pirátů se kabinet premiéra Mateusze Morawieckého snaží skandál zamést pod koberec.

V EU se mluví o vystoupení Maďarska. Orbán je totiž populista hájící Putina, tvrdí Kolaja

18. července 2022 23:16

Evropská komise minulý týden představila výroční zprávu o stavu právního státu ve všech zemích. Opakuje se v ní kritika Polska a Maďarska. V případě konfliktu na Ukrajině se Varšava staví jednoznačně na stranu Ukrajiny, u Maďarska to ale není jednoznačné. Podle europoslance Marcela Kolaji se z maďarského premiéra Viktora Orbána stal populista, který hájí zájmy Vladimira Putina.

Česko centrem virtuálních tanků. Hlavní vývoj hry World of Tanks nyní probíhá v Praze

17. července 2022 11:16

Hlavní vývoj masivně populární akční hry World of Tanks se přesunul do Prahy. Redakci CNN Prima NEWS to sdělili zástupci studia Wargaming. Kvůli invazi na Ukrajinu se minská technologická a herní společnost, známá on-line souboji virtuálních tanků, musela stáhnout z Běloruska a Ruska. Značná část zaměstnanců se posléze přestěhovala právě do České republiky. Nově rovněž vznikly pobočky v Polsku a Srbsku.

Vybíjení krav kvůli emisím je nesmysl. Dobytek se chová odjakživa, říkají experti

8. července 2022 18:06

Protesty farmářů v Evropě sílí. V Nizozemsku například nesouhlasí s restrikcemi vlády, které mají za cíl snižovat emise produkované hospodářskými zvířaty. Dosáhnout toho chtějí skrze snížení stavu dobytka, a to zhruba o třicet procent. Agrární analytik Petr Havel řekl, že množství vyprodukovaných emisí zvířaty není tak vysoké, jak se někteří politici domnívají. Viceprezident Agrární komory Martin Ludvík a zemědělec Daniel Pitek navrhli, aby se vlády nejdříve zaměřily na průmysl.

Poláci připravují anexi západní Ukrajiny, zní z Ruska. Varšava to rázně odmítá

1. června 2022 09:41

Ruská propaganda ohledně války na Ukrajině nebere konce a zdá se, že dokonce přitvrzuje. Naposledy generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev prohlásil, že Polsko už spřádá plány, jak dobýt západní část Ukrajiny. Jako argumenty použil překroucené výroky polského i ukrajinského prezidenta. Sami Poláci už prohlášení Ruska o údajné chystané anexi Ukrajiny několikrát razantně odmítli.