CNN Prima News Vlastimil Válek

Vlastimil Válek

Výpis příspěvků ke štítku „Vlastimil Válek“

Hůle o Milostivém létě pro dlužníky: Poslanci naletěli Válkovi, sněmovní verzi odmítáme

Lepší než sněmovní verze Milostivého léta by bylo nic, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS sociolog společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle. Poslanci podle něj „skočili na lep ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09)“. Pochválil naopak podobu programu pro dlužníky, který prošel Senátem. Hůle také popsal „patologický systém“ u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Máme za slazené nápoje platit vyšší daň? Ekonom volá po „diskriminaci“, dle výrobců nefunguje

Zavedení spotřební daně na sladké nealkoholické nápoje by bylo s ohledem na jiné potraviny diskriminační, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS výkonná ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů Veronika Jakubcová. Ekonom Jakub Komárek zareagoval slovy, že daň diskriminační má být, jelikož jde podle Světové zdravotnické organizace o nejefektivnější zdokumentované opatření ke snížení spotřeby cukru.

KOMENTÁŘ: Konec Pekarové Adamové by byl ztrátou pro opozici, ziskem pro pětikoalici

Odůvodnění předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, proč vyhodila z vlády Helenu Langšádlovou, bylo samo o sobě pikantní předzvěstí komediálního kusu. Po památném „více úsilí věnovala samotné práci než prezentaci navenek“ jsme jen tušili, že nás čeká humorný seriál hledání osoby na uprázdněnou židli ve Strakově akademii v personálně vyprázdněné TOP 09.

Kubáček: Válek odvádí pozornost, teď ho sliby dohnaly. Problém jde i za jinými ministry

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vždy odváděl pozornost od problémů v lékařském sektoru, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Šéf resortu se podle něj tvářil, že se ho to netýká, a vždy s úsměvem sliboval, nyní ho to ovšem „dohnalo“. Politolog také řekl, že špatný stav zdravotnictví jde i za premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN).

Máme nedostatek dětských a zubních lékařů, přiznává Válek. Nemocničních lůžek je moc

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání finančních zdrojů. Zdravotní systém už v současnosti částečně selhává v zajištění dostupnosti péče, například dětských či zubních lékařů či psychiatrů. V ČR je nadbytek nemocničních lůžek akutní péče a naopak chybí asi tři tisíce lůžek péče následné. Píše se o tom v analýze ministerstva zdravotnictví (MZd). Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) a další autoři ji v pátek představil novinářům, v týdnu s ní seznámili prezidenta Petra Pavla nebo poslance zdravotního výboru.

Válek se snaží odvrátit kolaps zdravotnictví kvůli přesčasům. Nemocnice mají přejít na směny

Řada lékařů v červnu vyčerpá své zákonné přesčasové hodiny, poté je nemůže k práci nad rámec jejich služeb nikdo nutit. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) proto nemocničním oddělením s nepřetržitým provozem navrhuje přejít na třísměnný provoz nebo se třeba zaměřit na jednodenní medicínu. Mladí lékaři si stěžují, že s nimi ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí o dlouhodobých změnách systému a zákonů nejednají. Kdyby přestali po vyčerpání přesčasů za pár týdnů pracovat, nastal by kolaps nemocniční péče.

Novým ministrem pro vědu bude prorektor Slezské univerzity Tuleja. Pavel ho jmenuje v pondělí

Aktualizováno

Bývalý rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja bude novým ministrem pro vědu a výzkum. Lídři vládní strany jednali o nástupci Heleny Langšádlové od rána ve Sněmovně, kam Tuleja, který je členem TOP 09, dorazil. Na kandidátovi na ministra pro vědu je TOP 09 domluvena s prezidentem Petrem Pavlem, který by měl Tuleju do úřadu jmenovat v pondělí 6. května, uvedla předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Nový ministr by se chtěl věnovat mladým ve vědě, excelenci, spolupráci Národního akreditačního úřadu s vládou a financování mladých vědců.

TOP 09 a KDU-ČSL míří k zániku, tvrdí Valeš. Česká pravice se podle něj brzy zásadně obmění

Vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL čeká podle politologa Lukáše Valeše zánik. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS také prohlásil, že dojde k výraznému překreslení tuzemské politické mapy, a to zvláště na pravé části spektra. Zmínil i menší politické subjekty, které by mohly současné pravicové strany „nahradit nebo minimálně doplnit“.

Lékaři brzy vyčerpají zákonné přesčasy. Jak to bude se stávkami a omezením péče v nemocnicích

Hrozí v červnu omezování péče v nemocnicích? V tu dobu totiž bude mít velké množství lékařů vyčerpané přesčasy. Po dosažení limitu je nemůže k přesčasům nikdo nutit. Jestli budou pracovat dál, bude záležet na každém z nich. Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí slíbila, že připraví návrhy zákonů, aby se situace změnila. Jenomže podle sekce Mladých lékařů nejsou zákony hotové. Lékaři ale zatím stávkami nevyhrožují.

Langšádlová končí ve vládě. Vedení TOP 09 vadilo, že neumím svou práci prodat, říká

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat rezignaci. Vedení TOP 09 podle jejích slov vadilo, že neumí svou práci prodat. Ze současné vládní sestavy Petra Fialy (ODS) patřila podle politických komentátorů k nejméně viditelným šéfům a šéfkám resortů. Ještě v předvečer jednání vedení strany TOP 09 uvedla, že cítí podporu akademického sektoru i Svazu průmyslu a dopravy. „Za mnou a mým týmem je obrovský kus odvedené práce a za touto prací si stojím,“ napsala ve středu. Podrobnosti by měla přiblížit odpoledne.