Zdravotnictví

Nejnovější příspěvky k tématu

Nemoci

Tuberkulóza nešetří ani děti. Počet pacientů v Česku narostl, léčba může vyjít i na milion

Počet lidí s tuberkulózou (TBC) v České republice meziročně vzrostl. Dle předběžných dat se v tuzemsku léčilo 447 pacientů – o 64 více než v roce 2022. Rapidně narostl také počet nemocných dětí, poprvé mělo jedno z nich diagnostikovanou také odolnou verzi TBC. Za nárůstem stojí zejména lidé, kteří se narodili mimo Česko: polovinu případů tvořili cizinci. Pneumologové doporučují zavést pravidelné testy u lidí z rizikových zemí, budou také rozšiřovat kapacity tam, kde se nemocní léčí. O situaci experti informovali na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března.

Zdraví

PŘEHLEDNĚ: Česko v zajetí černého kašle. Kdy se nechat očkovat a pro koho je nemoc smrtící?

Černý kašel je na vzestupu po celé Evropě a výjimkou není ani Česká republika. Nemoc postihující dýchací cesty nalomila zdraví několika tisícům Čechů, jde tak o největší počet nakažených za posledních několik desítek let. Neunikl jí ani pražský primátor. Co přesně způsobuje černý kašel? Které skupiny obyvatel jsou nejohroženější? Jak je to s vakcínou proti nemoci? A kdo by se měl především nechat přeočkovat? Podívejte se na přehled informací o této nemoci.

Za černý kašel u nás nemůže migrace, říká expert. Očkování doporučuje i těhotným ženám

Černý kašel patří mezi onemocnění s nejvyšším indexem nakažlivosti. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiří Wallenfels. Připomněl, že účinek očkování proti této nemoci vyprchává, a proto doporučil vakcinaci nejen těm, kteří jsou v kontaktu s nejmenšími dětmi, ale i těhotným ženám.

Hygiena pochybila. Neočkované děti nebudou z výuky vylučovány, ujistila Svrčinová

Pražská hygiena pochybila ve své zprávě školám, že neočkované děti proti černému kašli budou vyřazeny z výuky. Uvedla to během čtvrteční tiskové konference hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová. Za pochybení se následně omluvila ředitelka úřadu Zdeňka Shumová. Očkovací průkaz je pouze informace pro rodiče, nekontrolují jej školy a nemohou na jeho základě zabránit žákovi v účasti na výuce, vysvětlil ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum.

Exprezident Zeman je po operaci nedokrvené nohy stabilizovaný. Jeho stav je ale vážný

Bývalý prezident Miloš Zeman je po čtvrteční operaci ve stabilizovaném, ale vážném stavu. Jak dlouho zůstane v nemocnici v pražském Motole, nelze nyní určit. Nemocnice to v pátek uvedla v tiskové zprávě. Podle ní byl exprezident operován kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Brzké uzdravení Zemanovi popřál jeho nástupce v prezidentské funkci Petr Pavel.

Martínek po léčbě dělá pokroky. Rodina viní pojišťovnu z průtahů, ta se však hájí

Martínek se vzácnou genetickou chorobou, na jehož léčbu v zahraničí se ve sbírce vybralo 151 milionů korun, dělá pokroky. Stále ale není jasné, jestli se pojišťovna na jeho léčbě bude nějak podílet. Sbírka vznikla právě kvůli průtahům zdravotní pojišťovny. Rodina chlapce chce s advokátem zabojovat na ministerstvu zdravotnictví i za další pacienty proti byrokratickým postupům.

Lékaři vyšli do boje s „tichým zabijákem“. Ročně usmrtí tisíce Čechů, o přežití rozhoduje čas

Když se začnou projevovat příznaky, bývá pozdě. Řeč je o rakovině slinivky břišní, které se mnohdy říká „tichý zabiják“. Je to jeden z nejzákeřnějších nádorů vůbec, a proto se jej lékaři snaží zachytit v co nejranějším stadiu. Již loni v Česku odstartoval program včasného vyhledávání této nemoci, založený na vyšetřování osob s vysokým rizikem vzniku rakoviny. V jaké výsledky odborníci doufají? A jak vybírají pacienty, které preventivně sledují? To lékaři probírali na 26. ročníku Hradeckých gastroenterologických dní.

Výskyt zvláštních nemocí souvisí s migrací, tvrdí lékařka. EU vyčetla podceněné testování

Růst počtu pacientů s tuberkulózou souvisí s migrační vlnou, tvrdí lékařka Martina Koziar Vašáková. V souvislosti s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny vytkla Evropskému středisku pro prevenci a kontrolu nemocí, že vydalo pouze „vágní doporučení“ ohledně testování na tuto nemoc. Odbornice ve vysílání CNN Prima NEWS hovořila také o propojení válečných konfliktů s výskytem nemocí, které už dlouho nebyly zásadním problémem.

Když k diagnóze stačí chytrý telefon. Ušní infekci u dětí odhaluje AI pomocí nové aplikace

Příliš časté a zbytečné předepisování antibiotik – zejména u dětí – se stává celosvětovým problémem. Lékaři a vědci z amerického Pittsburghu proto vytvořili speciální aplikaci, která je založena na umělé inteligenci (AI). Doktorům stačí, aby měli chytrý telefon, a na kontrolu dětského ucha jim stačí pár vteřin. Aplikace pak díky nahraným snímkům dokáže s více než 90procentní přesností určit, zda se jedná například o akutní zánět středního ucha, či nikoliv. Jeho detekce u nejmenších je totiž jinak velmi obtížná.

Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.