
Z bolesti hlavy se stal boj o život. Petra se nevzdává, k záchraně však potřebuje miliony
Lékaři si často stěžují na agresivitu pacientů, pacienti zase na nevhodné chování zdravotníků. Ti si dokonce rozhovory s personálem nemocnic nahrávají a ty největší excesy pak zveřejňují na sociálních sítích nebo v médiích, informoval portál iDnes.
Před časem hygienici bili na poplach kvůli přibývajícím případům žloutenky typu A, teď se k jejich obavám přidal i svrab. Za prvních šest měsíců už onemocnělo pět tisíc lidí, což je stejně jako za celý loňský rok. Svrabem se mohou – hlavně v létě – nakazit lidé třeba z polstrovaných sedadel v dopravních prostředcích. Často si onemocnění také přivezou z dovolené. Parazit pojmenovaný zákožka svrabová se dokáže do těla zavrtat během pár vteřin a poté se rychle rozmnožit.
Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která však svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby. Policie o případu informovala v úterý na svém webu.
Jednašedesátiletý muž zemřel poté, co ve zdravotnickém zařízení v americkém okrese Nassau nečekaně vstoupil do místnosti se zapnutým přístrojem magnetické rezonance. Jelikož měl na krku masivní kovový náhrdelník, magnetické pole ho přitáhlo k zařízení tak prudce, že utrpěl smrtelné zranění.
Vědci z Velké Británie slaví přelomový úspěch. Pod jejich vedením se v poslední době narodilo osm dětí s využitím genetického materiálu tří osob. Podle vědců se tímto způsobem podařilo zabránit rozvoji smrtelného dědičného mitochondriálního onemocnění, informuje BBC.
Umožnit eutanazii dětem je nepřijatelný návrh, který je zcela za hranou. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Reagoval tak na slova své koaliční kolegyně a stínové ministryně zdravotnictví ze STAN Michaely Šebelové, podle které by se o eutanazii pro děti od 14 let v budoucnu dalo uvažovat. Odmítavě se k jejímu postoji v pořadu 360° postavil také předseda Motoristů sobě Petr Macinka.
Oblíbený lék gabapentin, který je hojně předepisován při neuropatických bolestech či epilepsii, může výrazně zvyšovat riziko vzniku demence a lehkého kognitivního poškození. Vyplývá to ze studie publikované v odborném časopise Regional Anesthesia & Pain Medicine.
Česká lékárnická komora varuje před nastupujícím trendem – dodávkou léků do výdejních boxů. Při vysokých nebo naopak nízkých teplotách může prý dojít ke znehodnocení léku, vyloučeny pak nejsou ani zdravotní potíže u pacienta. Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučuje využívat k výdeji boxy k tomu určené a lékárníci radí, aby si lidé léky vyzvedávali zásadně v kamenných výdejnách.
Zdeněk Jozíf v květnu podstoupil operaci mandlí kvůli akutnímu zánětu a po několika dnech byl propuštěn. Po návratu domů ale došlo k jeho kolapsu, při němž mu praskla céva a na místě zemřel. Rodina nyní podala trestní oznámení.
Kauza pana Petra, který ochrnul po aplikaci vakcíny proti covidu, stále není u konce. Letos v únoru se stal prvním Čechem, kterému soud v této souvislosti uznal nárok na odškodnění. Jak vysoké bude a jestli bude vůbec vyplaceno, se ale stále neví. Ministerstvo zdravotnictví totiž podalo v poslední den lhůty dovolání k Nejvyššímu soudu.
Úmrtí dvaaosmdesátileté pacientky v děčínské nemocnici vyvolalo vlnu kritiky. Rodině totiž o její smrti nedal nikdo vědět, a to celé dva dny. Nemocnice se už za celou situaci omluvila.
Jedete na dovolenou a zapomněli jste si léky, které pravidelně užíváte? Nemusíte zoufat, díky e-receptu, který vám vystaví váš lékař v Česku, je možné si je vyzvednout i v zahraničí. Možné to je v osmi zemích Evropy. Ne ve všech lékárnách však uspějete, navíc si můžete i připlatit.
Úmrtí osmaosmdesátileté ženy v čekárně urgentního příjmu v polském Valbřichu míří k soudu. Zdravotní sestra, která měla nesprávně vyhodnotit situaci a seniorku nechat čekat, nyní čelí obžalobě za neposkytnutí pomoci pacientovi.
Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.