Zdravotnictví

Nejnovější příspěvky k tématu

Prymula: Regulace reexportů léčiv je nutná, měla být už dávno. Nedostatky skončí až v dubnu
Nový den

Prymula: Regulace reexportů léčiv je nutná, měla být už dávno. Nedostatky skončí až v dubnu

Pravidla pro reexporty léčiv se měla zpřísnit už dávno. V souvislosti s aktuálním nedostatkem léčiv na tuzemském trhu to ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zkritizoval především současnou praxi, kdy některé subjekty využívají k vlastnímu obohacení rozdílné ceny léčiv v jednotlivých evropských zemích. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden oznámilo, že v regulacích přitvrzuje. Chybějící druhy antibiotik se podle epidemiologa do regálů lékáren vrátí v dostatečném množství až v dubnu.

Nedostatek léků už se řeší. Otázkou je, co se mělo dít před třemi měsíci, rýpl si Prymula

26. ledna 2023 08:52

Česko se i přes některé jednorázové dodávky léků z poslední doby dál potýká s nedostatkem. Problémy se podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly týkají ale celé Evropy. Nyní už ministerstvo dělá to, co by mělo. Otázkou ale je, co mělo dělat před několika měsíci, řekl k tomu epidemiolog v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle Prymuly může za nedostatek léčiv chyba v plánování.

Pokračování kauzy Adámka v kómatu: Soud potvrdil tresty pro pardubické zdravotnice

25. ledna 2023 16:38

Pobočka krajského soudu v Pardubicích ve středu zamítla odvolání lékařky, zdravotní sestry i státního zástupce v případu chlapce, který po komplikacích po operaci mandlí v Pardubické nemocnici zůstal v bdělém kómatu. Lékařka Martina Šípková dostala za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti roční trest vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Sestře Barboře Špásové za stejné provinění soud uložil šestiměsíční trest s ročním podmíněným odkladem. Rozsudek je pravomocný.

Z lékáren mizí léky, SÚKL má podezření na nelegální vývoz. Ztratilo se 130 tisíc balení

25. ledna 2023 10:16

Z Česka byly podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nelegálně vyváženy léky na předpis, mělo jít o organizovanou činnost. Již ukončené kontroly provozovatelů lékáren potvrdily, že zmizelo nejméně 130 tisíc balení za téměř 67 milionů korun. Ředitelka SÚKL Irena Storová se domnívá, že částka může být dvojnásobná.

Výrobu léků zvýšíme, ale závislosti na Číně a Indii se zbavit nemůžeme, říká šéfka Zentivy

20. ledna 2023 12:23

Farmaceutická firma Zentiva dováží sto procent účinných látek ze zahraničí, hlavně z Číny, Indie a několik procent z Evropy. Závislosti na asijských zemích se nikdy nemůžeme zcela zbavit. Vybudování efektivní velkovýroby tam trvalo roky a nelze ji zcela přesunout do Evropy. I to přiznala v rozhovoru Soňa Porubská, Head of Corporate Affairs společnosti Zentiva.

Opatření proti Číňanům jsou přehnaná, říká Prymula. Prudce nakažlivý kraken se šíří odjinud

19. ledna 2023 11:02

Opatrnost evropských zemí vůči čínským turistům kvůli covidu je podle epidemiologa Romana Prymuly přehnaná. V asijské zemi, jež se v současné době potýká se silnou epidemií, se totiž podle něj šíří stejné varianty nemoci jako u nás. Potenciální riziko by prý představovalo až zavlečení nové mutace, které podle odborníka může hrozit spíše z Ameriky.

Neskupujte léky, je jich dost, prosí Čechy Válek. Podle magistrů dochází už i antibiotika

13. ledna 2023 21:43

Máte Nurofen? Máte léky na bolest nebo nachlazení? To jsou otázky, které v posledních týdnech kladou rodiče dětí v lékárnách a dočkávají se stále stejných odpovědí: Nemáme. Podle lékárníků se situace nijak nelepší, naopak, začínají chybět už i léky pro dospělé a lékaři hlásí další problém – dochází antibiotika. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) však apeloval na občany, aby léky neskupovali. Údajně jich je dost.

Zoufalí Češi shání léky, kde se dá. Hedvika musela kvůli nemocné matce obvolat 28 lékáren

12. ledna 2023 06:05

Tristní zkušenost s nedostatkem léků má paní Hedvika z Prahy. Musela obvolat téměř třicet lékáren, než se jí podařilo sehnat všechny léčivé přípravky pro nemocnou matku. Podobný problém zažili i další lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS, někteří se pro léky vypravují i do zahraničí. Tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková připouští, že nelze předem zjistit, které konkrétní léčivo bude v daný den chybět.

Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.