Tereza Ramba prožívá těžké období, skončila v nemocnici. Vzkaz fanouškům musela diktovat
Zdravotnictví
Nejnovější příspěvky k tématu
6 fotografií
Pavel řeší nedostatek lékařů v regionech. Představím vlastní návrhy, slibuje prezident
Prodýchat a do přírody. Možná jste ve stresu právě teď
Stres. Stále aktuální téma a náš každodenní nepřítel. V nejnovějším díle podcastu Do pohody se mentální kouč Marian Jelínek, manažerka Komerční banky Jitka Haubová a moderátorka Lucie Čermáková zamýšlejí nad všemi podobami stresu a hledají recept, jak si od něj ulevit. Není to od věci. Marian Jelínek hned úvodem podcastu varuje, že dlouhodobý stres se zapisuje do psychosomatiky a bere si své oběti.
Mýty kolem HPV viru? Příběh Veroniky je varováním, které nelze ignorovat
Krvavé záněty, genitální bradavice a v nejhorších případech i rakovina. To jsou následky HPV viru, nejrozšířenější sexuálně přenosné infekce, která postihuje muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. O prevenci a možnostech ochrany mluvili v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS odborníci i žena, která musela kvůli HPV podstoupit závažnou operaci. Příběh Veroniky, která kvůli HPV přišla o možnost mít děti, je příkladem, jak je důležité se chránit.
Biologická léčba pomůže i u pokročilé degenerace sítnice. Hrozilo, že oslepnu, říká Vladimír
Makulární degenerace, onemocnění postihující sítnici oka, patří mezi nejčastější příčiny zhoršeného vidění u starších lidí. V některých případech může vést až k úplné ztrátě centrálního vidění. Naštěstí existuje účinná léčba, která může zlepšit zrak i u pacientů s pokročilými stadii tohoto onemocnění. Příběh pana Vladimíra, který podstoupil v Očním centru Praha úspěšný operační zákrok, dává naději i ostatním pacientům. Téma podrobněji probírali hosté pořadu Co na to vaše zdraví.
Svůj příběh proměnil v pomoc druhým. Diagnóza HIV byla jako rána kladivem, říká Petr
Ve srovnání s ostatními evropskými státy je na tom Česká republika co do počtu nakažených virem HIV a nemocných AIDS relativně dobře. Hostem pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou byla lékařka Anna Kubátová ze Státního zdravotního ústavu, která je manažerkou Národního programu HIV/AIDS v České republice. Pořad nabídl i příběh Petra, který se nakazil a je HIV pozitivní. Díky kvalitní léčbě, žije dnes plnohodnotný život a snaží se šířit osvětu. Ve snaze podpořit povědomí o infekci HIV a možnostech testování probíhá v listopadu Evropský týden testování na HIV a žloutenky, který je příležitostí k anonymnímu a bezplatnému testování na HIV.
Kritická situace v Hanušovicích. Skončil poslední zubař, lidé jsou bez zdravotní péče
Kritický problém se zajišťováním zdravotní péče mají Hanušovice na Šumpersku, které jsou spádové i pro okolní obce. V poslední době tu podle starosty skončila řada lékařů, za které není náhrada. Téměř 10 tisíc tamních obyvatel tak v případě zdravotních problémů tráví hodiny na cestách.
Dnešní děti se stovky nedožijí, tvrdí nová analýza. Prodlužování věku se zpomaluje
Děti narozené v roce 2019 se sta let s největší pravděpodobností nedožijí. Potvrdila to nová analýza publikovaná v časopise Nature Aging. Gerontolog Jay Olshansky pro CNN popsal, že délku života se sice stále daří prodlužovat, ale pomalejším tempem než v předchozích desetiletích.
Daniela strávila s předčasně narozenou dcerou 75 dní v nemocnici. Nejhorší bylo odloučení, říká
Když se narodí, vejdou se i do dlaně. V Česku každoročně přijde předčasně na svět přes osm tisíc dětí. Jejich porodní váha je většinou kolem kilogramu. A péče o ně je často psychicky i fyzicky náročná. Světový den předčasně narozených dětí připadá na 17. listopadu, což je u nás výročí sametové revoluce, proto se začíná připomínat už o den dříve.
Jak nalákat sestřičku. Na Ústecku chybějí stovky zdravotníků, nemocnice snášejí modré z nebe
Problém s nedostatkem pracovníků hlásí nemocnice v Ústeckém kraji. Konkrétně v nich chybějí stovky zdravotních sester. Prodlužují se tak čekací lhůty na operace, omezuje se počet lůžek pro pacienty a zaměstnanci slouží přesčasy. Zdravotnická zařízení si proto svůj odborný personál předcházejí a nabízejí mu nejrůznější benefity i studentská stipendia.
Převratný objev: Čeští vědci popsali mutaci způsobující Alzheimera. Gen byl dosud přehlížený
Čeští vědci, konkrétně výzkumná skupina pod vedením Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, oznámili významný objev. Podařilo se jim ve spolupráci s dánskými kolegy popsat mutaci genu, která způsobuje Alzheimerovu nemoc. To by v budoucnosti mohlo vést k nalezení léku či terapeutických metod, které by zabránily propuknutí Alzheimera nebo zbrzdily jeho rozvoj.
Lidé ocení práci, která pomáhá druhým, říká profesorka Kubala Havrdová k soutěži Žena Česka
Další ročník vyhlašování ankety Žena Česka přinesl opět pozoruhodné příběhy inspirativních žen, které svým přínosem mění společnost. Profesorka Eva Kubala Havrdová, vedoucí centra pro léčbu roztroušené sklerózy na Neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK, se loni sama stala laureátkou tohoto ocenění a nyní, jako členka poroty, zhodnotila letošní nominace i vítězku.
Cukrovka je tichý zabiják 21. století. Jak se chránit, radí lékárník
Stres, špatná a nevyvážená strava a nedostatek pohybu – tak vypadá moderní životní styl, který se stal významným rizikovým faktorem nejen pro rozvoj diabetu. Cukrovka je na vzestupu, a to nejen v České republice, kde jí trpí už více než milion obyvatel. Každý rok přibývá přibližně deset tisíc nových případů a pokud bude tento trend pokračovat, do roku 2035 bude diabetikem každý desátý Čech. V pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou a odborníky z Centra prevence s poradenstvím BENU se mluvilo nejen o cukrovce, ale i o možnostech prevence. Jak se před cukrovkou chránit a na co si dát pozor?
Nepodceňujte péči o krk! Specialista radí, jak předejít běžným potížím i zmírnit bolesti
Péče o zdraví krku je zásadní pro udržení celkové vitality a imunity. Krk spojuje dýchací a trávicí systém, a proto je vystaven vnějším vlivům, které ho mohou snadno podráždit nebo způsobit infekci. Pravidelná péče, jako je hydratace sliznic, vyhýbání se dráždivým látkám (např. kouř, prach) a udržování hlasivek v klidu, může pomoci předcházet nepříjemným onemocněním. Preventivně je také důležité posilovat imunitu zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem. MUDr. Marek Plánička je zkušený lékař působící na ORL klinice Všeobecné fakultní nemocnice a MY CLINIC v Praze. Má za sebou více než 25 let praxe a v pořadu Ptejte se doktora se podělil o své zkušenosti a rady ohledně péče o krk. Zaměřil se nejen na rozpoznávání běžných onemocnění, ale přiblížil i rozdíly mezi virovými a bakteriálními infekcemi a prozradil, proč kloktání zůstává jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod prevence.
Děti nemají radost ze života. Opozice se zlobí na Válka: Duševní zdraví je jeho priorita 99
O dnešní době se mluví jako o epidemii duševních onemocnění. Problémy mají nejen dospělí, ale hlavně děti a dospívající. Data jsou alarmující, jenže na odbornou pomoc se mnohdy čeká až půl roku – a to už je pozdě. Opozice problém vyčítá zejména vládě a ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09). Ten ale kritiku odmítá, jeho rezort podle něj pro duševní zdraví dělá dost.
Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.