Zdravotnictví

Nejnovější příspěvky k tématu

Nymburská nemocnice se oklepává z útoku hackerů. Návrat k normálu může trvat několik dní

Aktualizováno

Péče o pacienty v nymburské nemocnici je po úterním rozsáhlém kybernetickém útoku na informační systémy zajištěna, nefunguje pouze magnetická rezonance, mimo provoz je i babybox, uvedla nemocnice večer na webu. Jednatel nemocnice Martin Dvořák ve středu dopoledne novinářům řekl, že návrat ke standardnímu fungování, na němž intenzivně pracují zaměstnanci IT, bude postupný a může trvat několik dní. Rozsáhlý útok ochromil nemocnici v úterý ráno, nikdo z pacientů nebyl ohrožen, jednoho musela nemocnice přeložit jinam. Zda nemocnice přišla o nějaká data, zatím není jasné.

Tichá „epidemie slepoty“: Čechům masivně přibývají oční vady, mladí hrozbu ignorují

Počet lidí s očními problémy v Česku stoupá: zhoršuje se zrak u dětí i seniorů, přibývá krátkozrakosti i vážnějších onemocnění, která často probíhají bez příznaků. Zdravotní pojišťovna OZP jen za poslední čtyři roky eviduje nárůsty očních chorob o desítky procent. Na vině je nejen přirozené stárnutí populace, ale také stále častější odkládání vyšetření zraku u mladých dospělých. Přitom včasná prevence výrazně snižuje riziko komplikací.

Arenbergerová: Moře a léto mohou vyléčit řadu onemocnění. Po jaké době působí slaná voda?

Některá kožní onemocnění se mohou v létě a díky koupání v moři zlepšovat, popsala v pořadu K věci na CNN Prima NEWS dermatoveneroložka Monika Arenbergerová. Podle odbornice jde například o lupénku či atopický ekzém. Lékařka poradila, jak dlouhou dobu by lidé měli za tímto účelem strávit u moře. Ohledně případné prevence kožních nádorů Arenbergerová připomněla, že největšími „lajdáky“ jsou starší muži.

PŘEHLEDNĚ: Jak vybrat tu pravou antikoncepci. U lékaře nic nazamlčujte, nabádá expert

Pilulky, tělíska či pesary – možností, jak se chránit před těhotenstvím, je dnes více než kdy dřív. Proto stále více žen váhá nad tím, jaká z metod je pro ně nejvhodnější. Univerzálně nejlepší antikoncepce totiž neexistuje, upozorňuje gynekolog Tomáš Fait. Každá žena je jiná – má jiné potřeby, životní styl i plány do budoucna. Co je proto při výběru důležité zvážit?

Původ koronaviru stále není jasný, připustila WHO. Čína dodnes nesdílela důležité informace

Čína dodnes nesdílela důležité informace o vzniku koronaviru SARS-CoV-2, a tak stále není možné říci, jak přesně pandemie covidu-19 propukla. S odkazem na zprávu poradního orgánu, kterou v pátek zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), to uvedla agentura DPA. Organizace po Pekingu požaduje další informace, mimo jiné o zvířatech prodávaných na tržišti ve Wu-chanu i o biologické bezpečnosti v tamních laboratořích.

MAPA zubních pohotovostí: Podívejte se, kde najdete nejbližší a kdy vás ošetří

Najít zubaře poblíž bydliště, který by přijímal nové pacienty a na druhé straně nenabízel dlouhé čekací doby, je pro řadu Čechů oříšek. I z toho důvodu pak může dojít k situaci jako v Havlíčkově Brodě, kde o pacienty pečoval falešný zubař. Co ale dělat, když vás postihne akutní problém? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu zubních pohotovostí napříč Českem.

Jakou zvolit psychoterapii? Češi preferují osobní kontakt, ukazuje průzkum. Nejvíce teenageři

Osobní kontakt je pro většinu Čechů při psychoterapii stále nenahraditelný. Podle aktuálního průzkumu portálu Terapie.cz dává sedm z deseti respondentů přednost sezením tváří v tvář. Díky nim terapeuty lépe vnímají, což jako nejdůležitější kritérium uvádí zejména náctiletí. Češi na sezeních nejčastěji řeší vztahy, úzkosti a stres. Pomoc odborníků už se ani tolik nestigmatizuje – jen 7,2 % lidí považuje terapii za vlastní selhání. Na terapeutická sezení vynaložíme v průměru 8 500 korun ročně, přitom každý pátý to vnímá jako investici do sebe.

Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.