Zdravotnictví

Nejnovější příspěvky k tématu

Žádné soukromé ordinace ani stávky lékařů. Experti upozornili na negativa spojená s rentou

Doživotní renta pro lékaře rozhodně není dobrá věc, řekla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle epidemiologa Romana Prymuly si lékaři neuvědomují následky. Pokud by pro ně při zavedení rent platila stejná pravidla jako pro vojáky, policisty a hasiče, nemohli by podnikat, stávkovat a stát by jim mohl nařídit, kde mají sloužit. Výsluhy ale hájí prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, a to kvůli tomu, že někteří lékaři za 12 měsíců odslouží až 18 měsíců, čímž si ničí zdraví.

Kontroly aplikací čTečka za covidu byly nezákonné, řekl soud. Mohly unikat osobní údaje

Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem. Podle rozsudku soudu totiž kontrolující osoba mohla získat citlivé osobní údaje o zdravotním stavu dotyčného. Aplikaci čTečka spustilo ministerstvo zdravotnictví v červnu 2021 spolu s aplikací Tečka, ministerstvo tehdy vedl Adam Vojtěch (za ANO). ČTečka měla přes 1,4 milionu stažení.

Lékaři odpracují až 18 měsíců za rok, hájil renty Kubek. Druhou cestu označil za likvidační

Lékaři v nemocnicích odpracují obrovské množství přesčasové práce, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj někteří za 12 měsíců odslouží až 18 měsíců, čímž si ničí zdraví a požadavek na doživotní rentu je tak legitimní a nejde o nějakou „nenažranost“. Zároveň upozornil, že takoví lékaři dosáhnou mnohem dříve nároku na starobní důchod a zdravotnictví by se mohlo v případě předčasných odchodů do něj zhroutit.

Nebezpečný krok za miliardy korun každý rok. Ekonomové varují před výsluhami pro lékaře

Renta pro lékaře by otevřela Pandořinu skříňku pro další nároky státních zaměstnanců. Varují před tím ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS. S výsluhami měl souhlasit ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ekonom Lukáš Kovanda navíc upozorňuje, že vláda Petra Fialy (ODS) se mohla vylekat odborářské stávky i posledních předvolebních průzkumů. Na zavedení renty tlačí delší dobu Česká lékařská komora a také zdravotnické odbory.

Doživotní renta pro lékaře? To není normální, vláda ukazuje slabost, nechápou exministři

S dlouhodobým požadavkem odborů a zástupců lékařů na zavedení doživotních výsluh měl souhlasit ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), informoval ve středu ráno web Lidovky.cz. Jeho předchůdci Svatopluk Němeček (SOCDEM) a Leoš Heger (TOP 09) podobný krok hodnotí velmi negativně. Podle Němečka ukázala vláda Petra Fialy (ODS) při jednáních s lékaři slabost a nyní bude pod velkým tlakem požadavků odborů. Válek k tomu ovšem odpoledne řekl, že případná jednání o výsluhách pro zdravotníky jsou na ministerstvu práce a sociálních věcí, nikoli na jeho úřadu. Ani toto ministerstvo ovšem nepovažuje návrh za opodstatněný.

Způsobí tajemný vir z Číny novou epidemii? Experti zveřejnili hlavní tři příznaky

Se záhadným virem z Číny, který způsobuje hlavně u dětí silný zápal plic, bojují zdravotníci v nizozemských a dánských nemocnicích. Odborníci po celém světě se obávají, že by záhadný vir mohl vést k další rozsáhlé epidemii. Lékaři proto zveřejnili tři příznaky, které by měly pacienty varovat, že to není obyčejné nachlazení, píše web Daily Star.

Nový virus z Peru vzbudil pozornost vědců. Varují, na jaké příznaky je potřeba dávat pozor

O pozornost vědců zkoumajících člověku nebezpečné nemoci se hlásí nový virus. Odborná studie publikovaná v časopise Emerging Infectious Diseases informuje o objevení nové nákazy v Peru. Vědci zkoumali krev pacienta, který vyhledal pomoc lékařů kvůli horečce a ochromujícím bolestem hlavy, svalů a kloubů. Nákaza podle expertů koluje v džungli a je třeba ji sledovat, aby bylo možné chránit veřejné zdraví. Píše o tom britský Daily Mail.

Nejdřív Piráti, pak Rajchl a nyní KSČM. Dostál se spojil s Konečnou, chce do europarlamentu

Ještě v září 2021 o něm Piráti uvažovali jako o stínovém ministrovi zdravotnictví. Kvůli odlišným názorům na covid ale nakonec Ondřej Dostál Piráty opustil. Později se objevil jako řečník na několika protivládních demonstracích, které organizoval lídr PRO Jindřich Rajchl. Odborník na zdravotnické právo začátkem tohoto týdne předvedl další překvapivý politický manévr. Společně s komunisty bude kandidovat do Evropského parlamentu za uskupení s názvem STAČILO!. Dostálovo rozhodnutí vyvolalo posměch na sociálních sítích.

Ministr Válek se dohodl s lékaři. Jejich platy vzrostou až o 15 tisíc korun

Nabídka, se kterou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) souhlasila Česká lékařská komora (ČLK) i zdravotnické odbory, je růst výdělků lékařů o 5 až 15 tisíc korun, a to podle stupně vzdělání. U ostatních zaměstnanců nemocnic, včetně nezdravotnických, má jít o navýšení platů o pět procent. Válek to oznámil po pondělním jednání. Finální dohodu chtějí zúčastněné strany podepsat v pátek, poté by měli lékaři odvolat protest.

Fiala vytahuje za Válka horké kaštany z ohně, míní Jelínek. Podle něj není dohoda definitivní

Premiér Petr Fiala (ODS) vytahuje horké kaštany z ohně za ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), uvedl k dohodě mezi lékaři a premiérem politolog Lukáš Jelínek. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS výsledek jednání označil za politickou porážku šéfa zdravotnického resortu a „jeho mírnou dehonestaci ze strany předsedy vlády“. Odborník rovněž připomněl, že konsensus mezi Fialou a lékaři se má doladit až během příštího týdne. „Ještě stále však může na něčem ztroskotat,“ varoval Jelínek. Hovořilo se i o možných dopadech na TOP 09.

Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.