
S nastupujícím horkem jsme agresivnější za volantem. Expert uvedl, jak se správně připravit
Českem se rychle šíří žloutenka typu A. Aktuálně je prokázáno 514 případů po celém Česku, a přestože je teprve květen, je to jen o 122 případů méně než za celý loňský rok. Nakazit se můžete ze špinavé kliky, tyče v tramvaji nebo madla nákupního košíku. Nemoc v období před dovolenými může dramaticky změnit rodinné plány. Dohled a omezení pro nemocného totiž platí až 50 dnů.
Česko od čtvrteční půlnoci zruší kontroly a dezinfekce kamionů na hranicích se Slovenskem, které zavedlo kvůli riziku zavlečení nákazy slintavky a kulhavky. Na tiskové konferenci v Praze to ve čtvrtek řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pokračovat podle něj naopak bude testování mléka a volně žijící zvěře. V platnosti zůstávají i preventivní opatření v chovech. Agrární komora (AK ČR) dnes v tiskové zprávě uvedla, že požádala ministerstvo o mimořádnou kompenzaci pro zemědělce za preventivní posílení biologické bezpečnosti v chovech.
Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal varování před lékem Cardiket Retard. Ten se používá k dlouhodobé léčbě ischemické choroby srdeční a prevenci anginy pectoris. O stažení léku úřad informoval na svém webu.
Poslední postcovidové centrum v Česku na konci května skončí. Specializované zařízení v Hradci Králové začalo fungovat v roce 2021 a prošlo jím přes 6 500 pacientů. Podle lékařů je ale neúnosné, aby bylo v celé zemi jediné centrum, které se o takové pacienty stará. Ministerstvo zdravotnictví pak uvádí, že je na každé nemocnici, jestli centrum zřídí, nebo ne. Pacienti se prý mají obrátit na praktické lékaře, kteří vědí, kam se obrátit.
Až do konce roku bude asi na českém trhu nedostupné antidepresivum Anafranil. Vyplývá to z údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Zmíněný lék nemá podle ústavu náhradu. Dodávky Anafranilu v balení 25MG TBL OBD 30 byly 15. května přerušeny z výrobních důvodů.
Nepříjemnou zkušenost z pohotovosti v nemocnici v Ústí nad Orlicí si odnesl zpěvák kapely O5 a Radeček, Tomáš Polák. Poté, co ho po sobotním koncertě začala noha bolet natolik, že skučel bolestí, odvezla ho kapela do zmíněného zdravotnického zařízení. Přístup tamního lékaře však všechny přítomné šokoval. Incident nyní nemocnice prošetřuje.
Crohnova choroba a ulcerózní kolitida trápí stále více lidí, přesto dnes mají pacienti naději na kvalitní život. Co přináší nová léčba a jaká je realita lidí s touto diagnózou? Světový den idiopatických střevních zánětů (IBD) připadá každoročně na 19. května. Tato autoimunitní onemocnění – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – jsou chronická, bolestivá a mohou zásadně ovlivnit kvalitu života. Dnes ale existují nové možnosti léčby, díky nimž se mnoho pacientů může vrátit k plnohodnotnému životu.
Klíšťata právě v těchto dnech představují mimořádně vysoké riziko kvůli své aktivitě. Epidemiolog Roman Prymula se proto ve vysílání CNN Prima NEWS věnoval tomu, jak se tohoto parazita nejvhodněji zbavit. Například varoval před pálením svíčkou. Také zdůraznil, že nejvíce jsou vystaveni riziku nákazy – tedy klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy – lidé ve věku nad 50 let. Těm by podle něj pomohla vakcinace. Za příklad dal ve studiu Rakousko.
Pacienti potřebující větší plombu budou podle České stomatologické komory po zákazu amalgámových plomb dostávat bezplatně jen takzvanou dlouhodobě provizorní výplň. Pouze na ně totiž bude stačit úhrada necelých 900 korun ze zdravotního pojištění. Komora by chtěla, aby zdravotní pojišťovny proplácely trvalou výplň, jejíž cena je kolem 2200 korun. Po skončení víkendového sněmu stomatologů ve Špindlerově Mlýně to řekl prezident komory Roman Šmucler. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že nastavení úhrad nově hrazených výplní je součástí dohodovacího řízení o úhradách na příští rok. Šmuclerovy výroky tak lze brát jako součást vyjednávací taktiky, míní.
Ve věku 74 let zemřela významná osobnost české i světové intervenční radiologie, lékař a vědec Jan H. Peregrin. O jeho úmrtí informoval Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Pacient, kterého v pátek přijala pražská nemocnice Bulovka, ebolou ani virem Marburg netrpí. V sobotu večer to na sociální síti X oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Předchozí podezření se tak nepotvrdilo. Hygienici následně zrušili karanténu 26 lidem, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu. Američan přicestoval do Česka z Konga a do nemocnice v Táboře, odkud byl převezen do Prahy, došel sám.
Ze zdravotnického prostředí přišla smutná zpráva – zemřel známý slovenský anesteziolog a misionář Rado Kuchár. Během svého života pomáhal v řadě humanitárních projektů v zahraničí, ať už šlo o Mosambik, Haiti či Burundi.
Američan přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice na Bulovce s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu do Česka přicestoval 6. května z Afriky přes USA. Hygienici nařídili karanténu 26 lidem, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu. Ve většině případů se jedná o zdravotníky, upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). Rozšíření infekce od pacienta z Bulovky je však podle hlavní hygieničky Barbory Mackové nepravděpodobné, protože potenciální nákazy se nešíří vzduchem. Výsledky rozboru vzorků od pacienta z Bulovky by měly být k dispozici v sobotu odpoledne.
Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.