Zdravotnictví

Nejnovější příspěvky k tématu

Arogance a křik: Primářka trutnovské nemocnice čelí obviněním, pacientům vadí její chování
Královéhradecký kraj

Arogance a křik: Primářka trutnovské nemocnice čelí obviněním, pacientům vadí její chování

Na sociálních sítích se začala šířit další stížnost na chování zdravotnického personálu. Tentokrát míří na primářku ORL oddělení trutnovské nemocnice. Příběh jedné z pacientek rozpoutal vlnu reakcí a dalších svědectví. Některé ženy popsaly zkušenosti, které je přiměly podat formální stížnost. Nemocnice se věcí bude zabývat.

Metoda, která vrací pacienty s „Parkinsonem“ zpátky do života. Přišla úleva, vzpomíná Blanka

Parkinsonovou nemocí, závažným neurodegenerativním onemocněním, trpí v Česku více než 50 tisíc lidí. Nedá se zcela vyléčit, ale existují způsoby, jak výrazně zmírnit její projevy. Pomáhají i technologie, jednou z nich je hluboká mozková stimulace (DBS). Moderní metoda stimuluje jádra hluboko v mozku a výrazně potlačuje ztuhlost, zpomalení i třes. V Česku je dostupná už více než 25 let a pomohla přes tisíc pacientům, včetně paní Blanky. Ačkoliv zákrok hradí pojišťovna, řada potřebných o něm neví.

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Kvůli migraci přesto vzrostl počet obyvatel

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8 900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.

Češi chtějí lepší zdravotnictví. Jsou připraveni více investovat do prevence i inovativní léčby

Češi v současnosti utratí za své zdraví v průměru 500 korun měsíčně. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos by však většina byla ochotná zvýšit tuto částku až na 1 000 korun. Studie mapující postoje veřejnosti ke zdravotnictví zároveň ukazuje, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče. Přesto více než polovina dotázaných vnímá potřebu změn – za největší problémy považují nedostatek lékařů a sester, dlouhé čekací lhůty a omezenou dostupnost specializovaných vyšetření.

Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence

U nádorových onemocnění prsu dosud nebyl popsán hlavní rizikový faktor. Projekt Bellis však upozorňuje, že základem je včasná prevence. Manažerka Nikol Pazderová také ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že ženy se i po úspěšné léčbě obvykle obávají návratu této závažné nemoci. S odborníky proto připravila knihy s know-how, které mají pomoci všem, jimž onemocnění vstoupilo do života. Zmínila také, že zesnulá Anna Slováčková svým veřejným bojem všem pomohla. Jak překonat strach a obavy z návštěvy lékaře?

ANKETA: Jako tekutý heroin. Omezili byste dostupnost alkoholu, nebo ho více zdanili?

Alkohol. Ročně na něj umírají tisíce lidí, zvyšuje riziko výskytu rakoviny a jednoznačně hraje zásadní roli v případech domácího násilí. Experti brojí proti jeho dostupnosti, dopady na společnost jsou podle nich kolosální. A po politicích chtějí, aby omezili jeho dostupnost či upravili spotřební daň. Byli byste pro? Hlasujte v anketě uvnitř článku a přečtěte si, jaká opatření by odborníci zavedli ve snaze ochránit veřejné zdraví a omezit dopady návykových látek na společnost.

V náchodské nemocnici našli odloženého novorozence. Jméno dostal po výrobci babyboxů v Česku

Do babyboxu v Náchodě v úterý večer někdo odložil novorozeného chlapečka. Je druhým dítětem umístěným do této speciální schránky v náchodské nemocnici. Na počest dnešních narozenin výrobce babyboxů dostal novorozenec jméno Zdeněk Juřica. Informoval o tom zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Do babyboxů v Česku bylo za dobu jejich existence odloženo 275 dětí, z toho pět letos.

Většina Čechů chce reformu zdravotnictví. Lékaře by mohly zastupovat sestry, říká Philipp

Více než polovina Čechů považuje reformu zdravotnictví za nutnou, přičemž čtvrtina ji vnímá jako nevyhnutelnou, ukázal průzkum agentury Ipsos. Největší problémy vidí lidé v nedostatku lékařů a sester, dlouhých čekacích lhůtách a vysokých doplatcích na léky. Podle odborníků by řešením mohlo být větší zapojení zdravotních sester s vyšším vzděláním, což v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil i lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).

Milion Čechů včetně dětí nemá praktika. Experti v reakci spouštějí kampaň, představují řešení

Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.

Alkohol je jed a zkratka k rakovině. Omezte jeho dostupnost, vyzvali experti Fialovu vládu

Neexistuje „bezpečné množství alkoholu“. Je to nervový jed, rozvrací rodiny a zvyšuje riziko rakoviny, varovali veřejnost experti z oblasti zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci. Během ní představili také výzvu, v níž apelují na politiky k úpravě spotřební daně či výraznějšímu omezení dostupnosti alkoholu. Připomněli, že v jeho konzumaci patří Česko mezi nejhorší země na světě a ročně v souvislosti s jeho užíváním zemře až sedm tisíc lidí. Výzvu k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu zaslali i premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Zemřel významný slovenský lékař. Skvělý odborník s lidským přístupem, truchlí kolegové

Slovenské zdravotnictví přišlo o výraznou tvář. Ve věku 64 let zemřel stomatolog a někdejší primář jedné z košických nemocnic Ľubomír Šmálik. Odborník na ústní chirurgii rovněž zastupoval Slovensko v celosvětově známé organizaci zaměřené na tuto specializaci. Odešel významný odborník s lidským přístupem, vzpomínají na něj kolegové z Fakultní nemocnice J. A. Reimana v Prešově, kteří smutnou zprávu oznámili na sociálních sítích.

Psilocybin z „houbiček“ na duševní nemoci? Skvělá šance, říká Bém a prosazuje jeho podávání

Lékaři by při léčbě depresí, posttraumatických poruch či závislostí mohli již brzy přijít s výraznou novinkou. Pacientům by bylo možné podávat psychoaktivní látku psilocybin, kterou obsahují například známé „houbičky“ lysohlávky. Návrh připravil s pomocí odborníků psychiatr a bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS). Pro CNN Prima NEWS uvedl, že by mohlo jít o průlom v psychoterapii. Někteří členové sněmovního ústavně-právního výboru jsou však skeptičtí.

Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.