Věru Jourová dnes odpoledne čelila slyšení před několika výbory Evropského parlamentu. Chce bojovat za dodržování právního státu a mimo jiné i za svobodu a bezpečí novinářů. Jourová musela odpovídat na otázky týkající se odborné znalosti svého budoucího postu místopředsedkyně Evropské komise pro evropské hodnoty a transparentnost. Kromě toho se nevyhnula otázkám ohledně možného střetu zájmů a dodržování práva a svobody médií v ČR, a to v souvislosti s novin
Grilování začalo v půl druhé odpoledne úvodním vystoupením Jourové, poté ji čekal tříhodinový výslech europoslanců. Zuby si na ni nabrousili členové výborů pro ústavní záležitosti a občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Přítomni byli i členové právního výboru. Velkou část z 25 otázek položili hlavně zástupci z prvních dvou jmenovaných výborů. Získání funkce není samozřejmostí, své by o tom mohli vyprávět uchazeči z Francie a Polska, kteří budou muset před výbory znovu nastoupit a složit reparát.
Online reportáž
17:39 Předseda Výboru Evropského parlamentu pro ústavní záležitosti Antonio Tajani ještě připomněl další vraždy dvou novinářů ve Štrasburku, následně poděkoval všem třem výborům a ukončil slyšení.
17:31 Všech 25 otázek bylo položeno a zodpovězeno. Slyšení trvalo tři hodiny. Jourová řekla pár vět na konec. „Dějiny nejsou ukončeny, jak říkal Fukuyama, naopak zrychlují,“ řekla Jourová. „Budu své pozice používat k tomu, abych bořila zdi,“ zdůraznila. „Chci bojovat o důvěru evropských občanů tím, jak vybíráme evropské lídry,“ uvedla a poděkovala za slyšení. Následoval krátký potlesk.
17:24 „Je třeba zkoumat legislativu, které směrnice jsou efektivní a neefektivní a zároveň nebát se těch neefektivních zbavovat,“ řekla Jourová. Ta také připomněla, že v minulé funkci eurokomisařky se snažila zbavit spousty starých směrnic z 80. let, které přespříliš zatěžovaly malé a střední podnikatele.
17:23 „Co chcete udělat pro to, aby vymáhání Evropského práva bylo efektivnější a transparentnější?“ ptá se britská poslankyně Bearder.
17:14 „Jak chcete zabránit tomu, aby nedemokratické síly podkopávaly demokratickou agendu?“ ptá se europoslankyně Sylwia Spurek z Polska. Jourová řekla, že v souvislosti s občanskou společností bude podporovat nadále práva menšin napříč EU, nicméně například právo na potraty je v oblasti práva každého státu. Jourová opět upozornila na článek sedm a případné řízení s každou zemí, která porušuje právní stát.
17:00 „V šíření dezinformací bychom neměli podléhat hysterii,“ sdělila poslancům Jourová. Podle ní by státy měly podpořit základní mediální gramotnost u mladších lidí a seniorů.
16:58 Pokud jsou novináři ohrožováni výhružkami, tak by se měli mít na koho obrátit. Pořád je tu dost prostoru v rámci policejní ochrany jednotlivých států, doplnila Jourová.
16:56 „Je tu povinnost zachovat kanál pro oznamovatele, tak, aby se mohli svobodně vyjádřit a poukázat na problém,“ odpověděla Jourová na dotaz, jak by se měla zajistit svoboda projevu pro whistleblowery. Jourová také připomněla možnost fyzické ochrany některých žurnalistů, rozpočet na to by se měl najít v rámci EU.
16:40 Podle Jourové je v současnosti stěžejní infrastruktura chráněna, nikoliv ale politické strany. Tam by se ochrana další směrnicí mohla rozšířit. V souvislosti s antisemitismem Jourová připomněla průzkum, kteří říká, že 80 % židů v Evropě vnímá jako největší problém bezpečnost, zatímco ostatní obyvatelé vnímají jako největší problém práci nebo zdravotnictví. „V prosinci tohoto roku se sešli ministři vnitra členských zemí a rozhodli se, že vypracují strategii v boji s antisemitismem.“ Jourová také řekla, že se navýší rozpočet a budou se například více chránit synagogy.
16:37 Rakouská europoslankyně Karoline Edtstadler se ptá na ochranu před kyberútoky hackerů a antisemitismus.
16:25 „Práva nenarozených dětí jsou v rukou práva jednotlivých států,“ připomněla poslanci Jourová.
16:24 „Co chápete pod slovem hodnoty? Jste připravena hájit i hodnoty nenarozených dětí?“ ptá se europoslanec Fest Jourové.
16:20 „Korupce je faktor, který poškozuje ekonomiku státu,“ připomněla Jourová. Ta se chce korupci věnovat systémově a posuzovat data nejen z EU, ale i z různých jiných organizací jako OECD. „Myslím, že potřebujeme jednotný poradní orgán, který bude nad některými institucemi bdít,“ odpovídá Freundovi Jourová.
16:18 „Jak je to s bojem proti korupci?“ ptá se německý poslanec D. Freund.
16:16 Jourová poukázala, že s několika státy se vedou řízení ohledně neimplementace nástrojů rovnosti menšin a rasové rovnosti. Jourová chce dále rozvíjet a podporovat práva menšin.
16:15 Předseda Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Juan Fernando López Aguilar se ptá na dodržování práv menšin u jednotlivých států, konkrétně například gayů a leseb, Romů apod.
16:08 Jourová Pospíšilovi odpověděla, že takovýmto výrokům nevěří a věří v to, že orgány v ČR působí demokraticky a nestranně. Sama přitom poukázala na svou krátkou vazbu v rámci „špinavé politické hry“.
16:06 Poslanec za TOP 09 Jan Pospíšil se Jourové ptá na Babišův výrok, že je v ČR možné si objednat trestní stíhání a dostat někoho do vězení. Co na to říkáte a jak na podobné výroky budete reagovat?
15:50 „Při každé schůzi Komise je nutná registrace, což je důležité hlavně s lobbisty. Lidé by měli mít právo vědět s kým se setkáváme,“ říká Jourová. Ta také říká, že podpořila iniciativu Předsedkyně EK Ursuly von der Leyen ohledně tvorby legislativy EP.
15:47 Skončilo první kolo otázek a plynule se přechází k druhému. Danuta Hübner z Výboru Evropského parlamentu pro ústavní záležitosti se ptá na transparentnost procesů EU a na možnost tvorby legislativy prostřednictvím Evropského parlamentu.
15:44 Jourová se postavila za práva na shromáždění a právo na demonstrace.
15:40 Francouzská poslankyně A. S. Pelletier se ptá na porušování práv na demonstrace prostřednictvím „policejních útoků“. Poukazuje na Francii a Španělsko, konkrétněji potom na tzv. Žluté vesty ve Francii. Ty byly podle francouzské poslankyně rozháněny plynem.
15:39 „Musíme přijímat opatření, která mají preventivní účinek,“ odpovídá Jourová. „Není to jen o soudním procesu, ale i o korupci,“ doplňuje. Budeme posuzovat různé parametry, tak, aby se zlepšily například životní podmínky pro vězně apod.
15:37 „Jak konkrétně chcete hájit právní stát?“ ptá se belgický poslanec G. Bourgeois.
15:32 „Více než polovina občanů používá informace ze sociálních médií. Nebudu prosazovat to, aby někdo řídil, co se může a nemůže psát. Žádné ministerstvo pravdy, žádný komisař pravdy. Chceme ale docílit toho, aby bylo vědět, odkud informace pocházejí a kdo je financuje," odpovídá na další otázku Jourová.
15:26 Jourová se chce vyhnout finančním sankcím, protože si myslí, že by dopadly spíše na „obyčejnější" lidi než vládu jako takovou. Jourová chce vládám porušujícím právo znepříjemnit život jinými mechanismy.
15:25 „Jak se postaráte o to, aby existovaly finanční sankce v případě porušení právního státu?" ptá se T. Reintke z německých Zelených. Ta také upozornila na nebezpečí občanské nesvobody.
15:19 „Komise využívá všech nástrojů včetně nástrojů pro porušení předpisů. Takových teď v Maďarsku několik probíhá, konečné rozhodnutí má potom Evropský soudní dvůr,“ odpovídá Jourová. Ta také připomněla, že pakliže nějaký stát významněji poruší vládu práva, tak EU zasáhne i díky sedmému článku. Jourová také připomněla, že jednotlivé státy se „zatím rozhodnutí Evropského soudního dvora řídí“.
15:17 „Jaké kroky podniknete v souvislosti s nedemokratickými kroky Polska a Maďarska?“ ptá se europoslankyně A. J. Donáth.
15:09 Vyšetřit chce patřičně Jourová i vraždu novináře Jána Kuciaka na Slovensku.
15:05 „Já jsem se setkala s rodinou Daphne Caruanové Galiziové na Maltě a konkrétně její matce jsem slíbila, že její vraždu vyšetříme,“ odpověděla Jourová na první otázku. Galizivou zabila bomba v automobilu. Investigativní novinářka vyšetřovala nakupování občanství prostřednictvím pasů. V posledních letech před vraždou Galiziová vyšetřovala i kauzu Panama Papers.
15:01 „Výsledků dosáhneme jedině silnou meziinstitucionální spolupráci,“ myslí si Jourová.
15:00 „Chceme podporovat novináře, jejichž bezpečnost je ohrožena,“ uvedla Jourová. „Chci podporovat práva všech lidí,“ pokračovala s tím, že digitalizace je nástrojem, jak zajistit a podporovat svobodu slova. Jourová také zdůraznila nebezpečí související s ovlivňováním veřejnosti prostřednictvím záměrného šíření dezinformací – fake news.
14:59 "Chci s vámi udržovat dialog a posuzovat politiku," řekla Jourová směrem k poslancům.
14:49 „Mým cílem je udělat EU demokratičtější a transparentnější,“ řekla v úvodním slovou Věra Jourová.
14:45 Předseda Výboru Evropského parlamentu pro ústavní záležitosti Antonio Tajani připomněl vraždu novinářky Daphne Caruanové Galiziové na Maltě, nutnost ji vyšetřit a potřebu hájit svobodu a bezpečí novinářů. Následně dal Tajani slovo Jourové.
14:43 Předseda Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, Juan Fernando López Aguilar, připomněl základní pravidla slyšení.
14:40 Slyšení Věry Jourové, která se uchází o post místopředsedkyně Evropské komise pro evropské hodnoty a transparentnost, právě začalo.
Kromě Jourové bude dnes na otázky odpovídat i Josep Borell, který byl nominován jako vysoký představitel EU pro zahraniční politiku a místopředseda Komise - Silnější Evropa ve světě. Toho by měl vyslýchat zejména výbor pro zahraniční věci. V rámci své funkce místopředsedkyně Evropské komise pro evropské hodnoty a transparentnost by měla Jourová vést dohled nad dodržováním vlády práva či svobody médií nebo přípravu systému příštích evropských voleb. Díky jejímu úspěšnému působení v předchozím období se neočekává, že by grilováním neprošla.