KORONAVIRUS: Japonsko uzavírá školy, Korea ruší sportovní akce. Letiště v Česku zavádí opatření

Odpolední Zprávy 26/02/2020: Koronavirus

Koronavirem se nakazilo už přes jednaosmdesát tisíc lidí. Ve Španělsku je evidováno již deset případů nákazy a Jižní Korea ohlásila v noci na dnešek 169 nových případů nákazy, tzn. 1261 nakažených lidí v zemi. Pákistán navíc ohlásil první dva nakažené novým typem koronaviru na svém území.

Čínské úřady podle agentury Reuters ve středu hlásily 415 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 52 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:

Celkový počet nakažených: 81 293, z toho 78 073 v pevninské Číně

Celkový počet úmrtí: 2770, z toho 2715 v pevninské Číně

Celkový počet uzdravených: 30 359

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 42 států a oblastí (a navíc mezinárodní loď Diamond Princess zakotvená v Japonsku).

Pacient ve Fakultní nemocnici Brno, který se z Itálie vrátil s příznaky nemoci, nemá koronavirus.

Norsko oznámilo první případ nákazy novým koronavirem na svém území. Pacient, kterému se daří dobře, se vrátil z Číny a nyní je v domácí karanténě.

První případ nákazy novým koronavirem má i Severní Makedonie; jde o ženu, která se nedávno vrátila z Itálie. Tam počet nemocných stoupl na 400. Německá spolková země Porýní-Falc oznámila první případ nákazy koronavirem. Infikovaným je voják, byl v kontaktu s nakaženým ze Severního Porýní.

Gruzie ohlásila první potvrzený případ koronaviru. Podle ministryně zdravotnictví pacient přicestoval do vlasti z Íránu přes Ázerbájdžán.

Jordánské aerolinie Royal Jordanian přerušily lety do Říma

Jordánské aerolinie Royal Jordanian dnes do odvolání přerušily lety do Říma kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru. S odkazem na sdělení, které společnost umístila na své webové stránky, o tom napsala agentura Reuters.

Aerolinie zároveň v prohlášení uvedla, že konsolidovala lety do několika destinací na Dálném východě; podle Reuters jde o zrušení asi poloviny pravidelných letů do Asie.

Pákistán ohlásil první dva nakažené novým typem koronaviru na svém území. Země sousedí s Čínou a Íránem, v nichž má virus nejvíce obětí na světě. Německo je podle ministra zdravotnictví Spahna na prahu epidemie koronaviru a nemocnice by proto měly připravit a prověřit pandemické plány.

USA kvůli koronaviru varují před cestami do Evropy, hlavně do Itálie

Spojené státy kvůli novému koronaviru varují své občany před cestami do Evropy, ke zvláštní obezřetnosti pak vyzývají v případě návštěv Itálie, kde se nákaza v posledních dnech rychle rozšířila.

Americká vláda radí ke zvýšené opatrnosti při cestách do řady evropských zemí, to se ale týká ve většině případů teroristického nebezpečí. Zvýšenou opatrnost kvůli koronaviru nově na základě postoje CDC radí ministerstvo zahraničí u pobytů v Itálii.

Informační tabule na dálnicích vyzývají cestující, kteří se vracejí z Itálie, aby navštívili web ministerstva zdravotnictví. Mají sledovat svůj stav.

Nemocnice Brno má podezření na koronavirus, čeká na výsledky

Fakultní nemocnice Brno má pacienta s podezřením na koronavirus. Má příznaky a byl v Itálii, řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Výsledky by mohly být ve čtvrtek. Podle Žáry nemocnice u dvou dřívějších pacientů koronavirus vyloučila.

Novým koronavirem je nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterý v Severním Porýní-Vestfálsku. Žena pracuje ve školce. V Německu jde o 19. případ.

České dráhy začaly přijímat bezplatná storna jízdenek do Itálie

České dráhy začaly kvůli šíření nového koronaviru přijímat bezplatná storna jízdenek do Itálie. Cestující je mohou využívat na mezinárodních pokladnách dopravce. Společnost to dnes oznámila na Twitteru. Dráhy přímé linky do Itálie neprovozují, storna jsou však možná u jízdenek s přestupem v Rakousku nebo Německu. Samotné vlakové linky zatím omezovány nejsou.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) však výskyt nového typu koronaviru v severoitalských horských střediscích, která navštěvují čeští lyžaři, zatím nebyl potvrzen. Varování před cestami do nákazou zasažených oblastí ale platí, řekl Petříček novinářům.

Brazílie má podle médií první dva případy nového koronaviru

V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem. Podle zdroje agentury Reuters to už potvrdily testy. Jde tak o první případ v celé Jižní Americe. Podle brazilského deníku Folha de São Paulo byl s pozitivním výsledkem na přítomnost viru testován i druhý člověk.

Zpravodajský server G1 uvedl, že prvním nakaženým je 61letý muž, který pobýval mezi 9. a 21. únorem v severní Itálii, a že tento muž vykazoval typické příznaky nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje. Byla mu nařízena domácí karanténa. Onemocnění u něj zjistila nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paulu.

Řecké ministerstvo zdravotnictví v zemi potvrdilo první případ nákazy novým typem koronaviru, v Itálii nemoci podlehl již 12. člověk

Francie potvrdila tři nové případy nákazy novým typem koronaviru. Jeden z nakažených zemřel. Jde o druhého mrtvého ve Francii a prvního Francouze.

Ve Španělsku je podle deníku El País evidováno devět případů nákazy novým koronavirem. Prvního nakaženého hlásí i Madrid, další dva hotel na Tenerife.

Rušení sportovních a módních akcí

Kvůli šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa v rychlobruslení na krátké dráze, které se mělo konat v březnu v Soulu. Mezinárodní bruslařská federace ISU zvažuje možnost přeložení šampionátu na jiný termín, případně změnu pořadatele. V Koreji už bylo kvůli šíření koronaviru odloženo MS ve stolním tenisu družstev nebo start fotbalové ligy, obdobně postiženy jsou také soutěže ve volejbalu, basketbalu či házené.

Šíření koronaviru už výrazně ovlivnilo globální sportovní kalendář a způsobuje vrásky i pořadatelům olympijských her v Tokiu.

Nakažených je v Jižní Koreji více než 1000

Jižní Korea ohlásila v noci na dnešek 169 nových případů nákazy koronavirem, později toto číslo zvýšila o dalších 115 případů, většina z nich je hlášena z města Tegu a jeho okolí. Celkem se v této asijské zemi nakazilo již 1261 lidí. Onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo 11 z nich, napsala s odvoláním na zdravotnické úřady agentura AP. Mezi oběťmi je občan Mongolska. Jedním z nakažených je také americký voják.

Češi ruší zájezdy

Ze strachu z nemoci Češi začínají rušit zájezdy do zahraničí, a to i do míst, kde se nákaza zatím nevyskytuje. Ale pozor, v takových případech nemají nárok na vrácení zaplacené částky (záleží i na podmínkách storna dovolené v závislosti na době, která zbývá do odjezdu).

Opatření letiště

V souvislosti s výskytem koronaviru v Itálii přijalo pražské letiště provozní opatření, které se vztahuje na všechny přílety z Itálie. Podle dostupných informací mám první letiště na světě, které taková provozní opatření na příletech ze všech italských destinací přijímá.

Pro všechny přílety z Itálie byly na letišti vyčleněny speciální příletové gaty, kterými budou do terminálu vystupovat pouze cestující přilétající z Itálie. Těmito gaty nebudou vystupovat cestující z jiných destinací.

Zasedání Bezpečnostní rady státu

V úterních večerních hodinách proběhlo zasedání Bezpečnostní rady státu. Ta mimo jiné nedoporučuje kvůli koronaviru cesty do Lombardie a Benátska v Itálii, uvedl Andrej Babiš. Lidé by měli zvážit, zda vůbec jezdit do ciziny.