VIDEO: Čipování rysa ostrovida se zvrhlo v záchranu uprchlého mláděte

CNN Prima NEWS

Rozhovor k odchytávání rysa 2

Chovatelé šelem to mají někdy dost těžké. O tom svědčí útěk jednoho z mláďat rysa ostrovida. Zřejmě bylo zvědavé a rozhodlo se, že pozná i jiný svět, než je v kleci u matky. A to mu byly teprve necelé 4 měsíce. Když ho přijel veterinář naočkovat a očipovat, aby byl jasný jeho původ, rozhodlo se mládě, že se na vše podívá z nadhledu. A k tomu si vyhlédlo bezmála dvacetimetrový strom, okolo kterého byla voliéra s výběhem, jak dodává ředitel Farmy Michael v Rab

Mládě bylo na stromě už několik hodin, když jsme přijeli. A přece jenom to bylo poprvé, kdy se takto oddělilo od společného života se svojí matkou. Ta ho neustále zoufale volala. I když to mládě slyšelo, strach byl přece jen silnější a dolů z nejvyššího místa stromu si netrouflo sešplhat. Zoufalý z celé situace byl i ošetřovatel rysí rodinky Vít Hovězák.

Chovatelé se nakonec domlouvali s hasiči. Ti mají totiž těžkou techniku a hlavně plošinu, na které by se k samici uprchlého mláděte mohli dostat. Jenže se objevil další problém. Farma Michael je vybudována na 700 let staré tvrzi. A ta je skoro celá podsklepená. Pokud by tam těžké hasičské auto zajelo, hrozilo by, že se propadne několik metrů hluboko pod zem. A tak přišli na řadu stromolezci. Společně jsme jednomu z nich volali. Přislíbil, že se na místo dostane co nejdříve. Ovšem do úplného setmění zbývala už necelá hodina. I pro něj by byl výstup do zhruba dvacetimetrové výšky dost riskantní. Navíc začal foukat vítr, který cloumal s větvemi na všechny možné strany. Kotě se na stromě drželo jen tak tak. Chovatelé proto začali napínat plachtu, do které by při troše štěstí mohlo mládě rysa ostrovida spadnout a ztlumit tak náraz z velké výšky. Pak ale přišlo to, co si všichni přáli ze všeho nejvíce. Kotěti se podařilo otočit zadkem dolů. Jedině tak totiž mohlo sešplhat zpět. Ze stromu přeskočilo na klec, lehce se sklouzlo dolů a bylo v bezpečí.

Vladimír Procházka

Tagy: