VIDEO: Evropská kosmická sonda Solar Orbiter odstartovala na oběžnou dráhu!

Kosmické zrcadlo

Chytré hlavy z Turnova vyslaly do kosmu super vyleštěná zrcadla – firma Toptec se významnou měrou podílí na evropské kosmické sondě Solar Orbiter, která 9. února odstartovala na oběžnou dráhu. Vývojáři z turnovské firmy vyrobili zrcadla, která jsou nejdůležitější část optického systému METIS. Tohle zařízení slouží ke studiu atmosféry Slunce, tzv. korony, eruptivních procesů v koroně a také slunečního větru.

Na projektu Evropské kosmické agentury Solar Orbiter se podílí celkem pět českých firem, podle expertů jde o největší zapojení Čechů do vesmírného programu od programu Interkosmos. Česko se na něm podílí i finančně, vláda uvolnila zhruba 170 milionů korun.

„Evropská kosmická agentura, zkráceně ESA, je branou Evropy do vesmíru. Zajišťuje, rozvíjí a koordinuje pro Evropu přístup ke kosmickým technologiím a aplikacím. ESA je mezinárodní organizace, kterou v současnosti tvoří 22 členských států a jejímž úkolem je navrhovat a realizovat Evropský kosmický program. Spolupráce, spojení finančních prostředků i know-how odborníků z jednotlivých zemí umožňuje ESA dosáhnout k cílům, které by pro jednotlivé evropské státy byly daleko mimo jejich možnosti,“ vysvětluje František Procháska z firmy Toptec.