VIDEO: Trasfúzní stanice neberou dárce, kteří se vrátili z rizikových oblastí

Dárcovství krve

Kdo se vrátil ze severní Itálie z oblasti, kde se šíří infekce koronavirem, nesmí darovat krev po dobu jednoho měsíce. Transfúzní stanice odmítají první dárce. Není třeba panikařit, zatím jde o jednotky lidí, je ale dobré vědět, že pokud jste dárce a chystáte se třeba na lyže do rizikové oblasti, bylo by dobré darovat krev ještě před svým odjezdem.

Podle primáře transfúzní stanice Thomayerovy nemocnice není důvod k obavám. Za celou jeho pracovní zkušenost nikdy žádná exotická nemoc nezamávala s českými zásobami krve. Naproti tomu stačí obyčejná epidemie chřipky a dárců je citelně méně.

I kdyby se naplnily nejhorší scénáře a propukla by u nás epidemie, nejspíš bude mít na zásoby krve – alespoň podle primáře – podobný dopad jako právě chřipková epidemie.

Bát se nemusíte

Přenos koronaviru prostřednictvím krve je velmi výjimečný, i tak ale mají dlouhodobě všechny transfúzní stanice nastavené mechanismy tak, aby eliminovaly veškeré nemoci. Před samotným odběrem totiž lékaři testují váš kontrolní vzorek krve a dárce také prohlédne lékař – stačí, aby se dárce necítil dobře a krev mu nakonec nevezmou.

Obecně se ale dá říct, že počet dárců krve u nás dlouhodobě klesá. Pokud byste se tak rozhodli krev darovat, nejspíš se vám nestane, že by vás na transfúzní stanici odmítli. Lepší je ale předem zavolat, aby se vám například nestalo, že zrovna v den, kdy budete chtít darovat vy, přijede autobus samaritánů a pro vaši krev by pak nebylo využití.

Matěj Rychlý