VIDEO: V Číně se slaví, Hongkong bojuje

Nejvyšší představitel Čínské lidové republiky Si Ťin-pching při svém dnešním projevu prohlásil mimo jiné, že Čína musí zajistit trvalou prosperitu, ale i stabilitu v Hongkongu a Macau. Je to narážka na dění v Hongkongu. Právě v bývalé britské kolonii se dnes do ulic vydaly tisíce demonstrantů a dochází k tvrdým střetům s policií.

Jestliže v Pekingu se dnes slaví, v Hongkongu se bojuje a přestože dnes byla demonstrace zakázána, demonstruje se. Lidé vyšli do ulic a dnešní den nazvali Dnem smutku.

Hongkongská vláda byla z bezpečnostních důvodů nucena zrušit slavnostní ohňostroj a ceremoniál vyvěšování vlajky.

V ulicích Hongkongu jsou tisíce demonstrantů v černém, nesou čínské vlajky přeškrtnuté černým křížem a vyhazují do vzduchu falešné bankovky, což se zde dělá při pohřbu. Skandují protičínská hesla a hesla proti komunistické straně Číny.

Došlo již ke střetu demonstrantů a police a hongkongský server RTHK píše o tom, že policie použila údajně i ostré náboje. Píše dále, že televizní záběry ukazovaly záchrannou službu, která přijela na pomoc jednomu z demonstrantů. Údajně byl zasažen do hrudi, ale byl při vědomí.

Na jiném místě stejně tak byla slyšet střelba. Zde měli demonstranté pro změnu obklíčit policisty a bít je. Televize ukazovala zkrvavené tváře policistů, kteří ustupovali do svého vozidla. Demontranti hodili na jejich vůz motovův konktejl.

Tisková agentura Reuters včera citovala několik asijských a západních diplomatů, kteří mluvili o tom, že Čína přesunula své policejní jednotky do Hongkongu.

Navíc došlo ke spekulacím, že by se Peking mohl rozhodnout použít své polovojenské oddíly na potlačení demonstrací a nepoužil by armádu. S tím zřejmě souvisí přesun těchto sil v minulém měsíci, kdy došlo k zdvojnásobení počtu bezpečnostních jednotek. Proto nelze mluvit, jak Čína uváděla, o pravidelnou rutinní rotaci jednotek. Minulý měsíc tak došlo k navýšení počtu a nyní se odhaduje, že čínská bezpečnostní jednotka čítá deset až dvanáct tisíc mužů.

Vzhledem k napjaté a nebezpečné situaci v ulicích města se redakce hongkongského serveru RTHK, ze kterého jsmetaké přinášeli zprávy, rozhodla stáhnout své reportéry z ulic a dále budou dění ve městě již komentovat pouze z bezpečí své redakce.

Hongkongská policie vydala prohlášení, ve kterém vyzývá obyvatele, aby nevycházely do ulic. Média zatím informují, že ani večer kolem osmi hodin místního času nedochází k uklidnění situace. Přichází informace o počtu zraněných. Policie uvádí, že do nemocnic bylo do 18 hodin převezeno 31 zraněných, z nichž dva jsou ve vážném stavu. Podle nich zranění vznikla poškozováním majetku, během čehož došlo k četným požárům. Píše se také o jednom údajně mrtvém a informace o ostré střelbě se rozcházejí. Píše se rovněž, že policisté i reportéři byli popálení zatím nezjištěnou látkou, kterou demonstranti házeli