Zatímco se hurikán Dorian valí na Severní Karolínu, fiasko v Bílém domě pokračuje

Přestože se síla hurikánu Dorian snížila dnes ráno na první stupeň, jeho rychlost stále dosahuje více než 150 km/h. Severní Karolína a Virginie nyní čelí drsnému větru a dešti, který způsobuje záplavy. Více jak 370 tisíc lidí ve všech třech státech se nyní nachází bez proudu, kromě hurikánu ohrožují státy i další tornáda, které se u hurikánu formují.

V průběhu svého pohybu po východním pobřeží způsobil Dorian záplavy v několika městech dotčených států, pod vodou se například ocitlo přístavní město Charleston, které se nachází na hranici Jižní a Severní Karolíny.

V ulicích Charlestonu bylo více než 30 cm vody.

Podle předpovědi hurikán zase zesílí, až se bude valit na pobřeží Nového Skotska. Mezitím za sebou nechává zničenou část Baham. Nejvíce byly postiženy ostrovy Abaco, kde byla drtivá většina obydlí doslova smetena z povrchu. Podle oficiálních údajů zahynulo 30 lidí, očekává se, že počet obětí bude ale podstatě větší.

Posádka #AMO Black Hawk z Miami Air a Mariňáku byla v úterý nasazena na pomoc zdevastovaným Bahamám. Zatím evakuovala přes půl tuctu lidí z přístavu Marsh a ostrovů Abaco do bezpečí. Někteří z nich byli zraněni.

Na pobřeží Floridy dokonce hurikán vyplavil na pláž cihlu s kokainem. Více než kilo kokainu bude podle mluvčího policie zničeno.

Fiasko v Bílém domě

Přes korekci Národní meteorologické služby Trump již pátým dnem obhajuje své dřívější tvrzení, že Dorian měl zasáhnout Alabamu. Dorian skutečně podle některých prvotních předpovědí mohl ohrozit část Alabamy, nicméně brzy nato ve čtvrtek minulého týdne došlo ke změně předpovědi.

Prezident Trump přesto v neděli, tedy tři dny po změně předpovědi, vydal prohlášení, ve kterém Alabamu varoval před ničivými následky hurikánu. Aby své tvrzení podpořil, tak dokonce v Oválné pracovně Bílého domu odprezentoval mapu s přikreslenou oblastí možného dopadu hurikánu. Vzhledem k tomu, že je Trump každou hodinu informován o pohybu hurikánu, je těžko uvěřitelné, že by o reálné situaci nevěděl.

Proč Trump lhal o postupu hurikánu?

Na první pohled komická situace je problematická v tom ohledu, že je protizákonné vědomě informovat o falešné předpovědi počasí. Nikdo z pracovníků prezidenta se zatím nechtěl vyjádřit k tomu, kdo přikreslil falešnou křivku do mapy nebo proč prezident informoval o hurikánu tímto způsobem. Samotný Trump si za svým výrokem stojí a řekl, že se řídil jen dřívějšími předpověďmi a modely postupu bouře.

Alabama měla být zasažena a potom se hurikán Dorian vydal jinou cestou (nahoru podél východního pobřeží). Fake news to dobře vědí. Proto to jsou Fake news!