Abrhám proslavil v seriálu a filmu dvě auta. Nemohla snad ani být rozdílnější

Introvertní elegán a moudrý člověk Josef Abrhám se u diváků paradoxně nejvíce zapsal jako sukničkář Blažej z Nemocnice na kraji města a nepoctivý vrchní z Vrchní, prchni! Právě v těchto dvou možná nejslavnějších úlohách mu parťáky dělala nevšední vozidla – japonská Honda Civic a český Velorex.

Děj filmu Vrchní, prchni! není potřeba šířeji představovat. Knihkupec Dalibor Vrána se na třídním srazu rozhodne skoncovat s chudobou reprezentovanou mimo jiné legrační tříkolkou Velorex. Když se v ní pak jako falešný vrchní dlouhou dobu snaží předjet autobus, v zrcátku se mu zjeví Žiguli napěchované policisty. Poté, co ho zastaví, je jim ho ale natolik líto, že ho nechají být.

Závodník Blažej

Druhým slavným filmovým, či přesněji seriálovým autem Josefa Abrháma byl diametrálně odlišný vůz – Honda Civic. Použít v normalizačním seriálu Nemocnice na kraji města japonský hatchback bylo v těch dobách nepochybně odvážné. Psal se rok 1977 a Honda Civic představovala prakticky nedosažitelný sen.

Tvůrci, či spíše ideologové nejspíše chtěli na obrazovkách demonstrovat vysokou životní úroveň socialistického Československa a exotický Civic představoval vhodný prostředek. Prodával se ale jen v Tuzexu a potřebovali jste na něj 18 tisíc tuzexových korun (bonů), v přepočtu 90 tisíc korun československých (Kčs). Byla to závratná částka, protože mzda koncem sedmdesátých let činila jen 2 300 korun. Na Civic jste tedy potřebovali 39 platů.

Abrháma ovšem za volant Civicu během natáčení příliš nepouštěli. Štáb se totiž o auto bál. Bylo půjčeno od soukromého majitele a televize neměla peníze na úhradu případné škody.

Souboj mezi soky v lásce k mladé Ině graduje v seriálu honičkou doktora Blažeje (Josef Abrhám) a Romana (Jaromír Hanzlík) v jejich autech, tedy v Hondě Civic a Ladě 2101. Pozornému divákovi jistě neunikne, že zatímco žigulík je skutečně obstojně zabíraný, Honda se objeví jen tak, že nějaké reálné poškození lze pouze tušit. Ve skutečnosti k němu dojít vůbec nesmělo – inu vzácné zboží.

Tagy: