CNN Prima News Aleš Michl

Aleš Michl

Výpis příspěvků ke štítku „Aleš Michl“

GLOSA: Zkrocená inflace? Škoda, že nežijeme ve Fialově imaginárním světě plném úspěchů

Předseda vlády Petr Fiala zajásal, že lednová inflace je oproti prosincové třetinová, tedy 2,3 procenta. A jeho ekonomický poradce Štěpán Křeček, proslulý posíláním občanů na nákupy do Polska, odpálil slovní ohňostroj: „Dnes můžeme slavit den, kdy byla poražena vysoká inflace… Inflační epizodu, kterou jsme v minulých letech prožívali, můžeme tedy považovat za ukončenou.“ Smutnou pravdou ovšem je, že není co slavit a slovní akrobacie na tom nic nemění.

Česká národní banka snížila úrokovou sazbu. Zdraží to nemovitosti, upozorňuje ekonom

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Úrokové sazby se změnily poprvé od června 2022, je to první změna, k níž ČNB přistoupila pod vedením guvernéra Aleše Michla. Většina analytiků snížení základní sazby v tomto rozsahu očekávala. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to zlevní hypotéky, ale zdraží nemovitosti.

Katastrofa, ceny poletí nahoru, kritizoval Fiala balíček. Inflaci má řešit ČNB, řekla Pekarová

Česko je v tak katastrofické situaci, že lidé včetně prezidenta jezdí raději na nákupy do Polska. Konsolidační balíček navíc vše ještě zhorší, řekl v Partii předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Vládu také kritizoval za vysokou inflaci. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP) je však nutné, aby inflaci řešila především Česká národní banka (ČNB). Její guvernér Aleš Michl ovšem tvrdí, že se jí to daří. Ukazují to prý současná čísla.

Michl: Inflace klesne na 2 procenta v první půlce dalšího roku. Snížení sazeb ale nečekejte

Guvernér České národní banky Aleš Michl očekává v první polovině příštího roku nízkou inflaci okolo dvou procent. Prohlásil to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Politika ČNB je podle něj nejpřísnější za posledních více než 20 let, což je adekvátní tomu, aby inflace klesala. Protože je však růst spotřebitelských cen stále extrémně vysoký, nikdo by neměl čekat brzké snížení úrokových sazeb.

Sledujte Partii s Pekarovou a Fialou z SPD: Co plánuje vláda a jaký je postoj opozice?

Plány vlády, odpor opozice a horký politický podzim. V Partii Terezie Tománkové budou diskutovat předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéf poslanců SPD Radim Fiala. Ve druhé části vás čeká rozhovor s guvernérem České národní banky Alešem Michlem a velká diskuse s Evou Decroix (ODS), Janem Farským (STAN), Patrikem Nacherem (za ANO) a Michalem Šmardou (SOCDEM). Sledujte živě v neděli 17. září od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

ČNB upravila prognózy. Tuzemská ekonomika si pohorší, inflace se ale má snížit

Česká národní banka (ČNB) zhoršila v nové prognóze výhled vývoje české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ní letos vzroste o 0,1 procenta, přičemž ještě v květnu předpokládala růst 0,5 procenta. Centrální banka současně upravila odhad celoroční inflace k lepšímu. Její hodnota by tak podle odhadů měla dosáhnout 11 procent. Peněžní instituce ještě na konci letošního jara předpokládala, že inflace bude činit 11,2 procenta.

Skopeček: Za inflaci si můžeme všichni. ČNB se ale nesmí vymlouvat na vládu

Za vysokou inflaci mohou Česká národní banka (ČNB), fiskální politiky vlád, ale také lidé, kteří volili nezodpovědné politiky, uvedl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) naopak tvrdí, že se současná vláda pouze vymlouvá na ostatní a za rok a půl svého vládnutí nevyřešila nic.