CNN Prima News Astronomický ústav

Astronomický ústav

Výpis příspěvků ke štítku „Astronomický ústav“

Zemřel astronom Luboš Perek, bylo mu 101 let. Pojmenovali po něm největší dalekohled

17. září 2020 17:51

Ve věku 101 let v noci na čtvrtek zemřel uznávaný astronom Luboš Perek, který se před lety mimo jiné zasloužil o vybudování největšího českého teleskopu s dvoumetrovým zrcadlem a po němž je zařízení pojmenováno. Informoval o tom mluvčí Astronomického ústavu AV Pavel Suchan. Perek se zabýval vesmírnou mlhovinou a kosmickým odpadem. Na konci 60. let řídil Astronomický ústav ČSAV a v druhé polovině 70. let vedl Úřad OSN pro vesmírné záležitosti. Jako jediný český astronom byl také generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie.

Sonda Solar Orbiter pořídila snímky Slunce ze zatím nejbližší vzdálenosti

16. července 2020 20:52

V okolí Slunce dochází k erupcím, které se podařilo vyfotografovat přístrojům sondy Solar Orbiter. Evropská kosmická agentura (ESA) ve čtvrtek zveřejnila první snímky, které sonda pořídila z vůbec nejbližší vzdálenosti ke Slunci – 77 milionů kilometrů. Solar Orbiter vyletěla k nejblíže vzdálené hvězdě od Země na začátku února letošního roku. Na vybavení sondy se podíleli i čeští vědci.

Superúplněk rozzářil noční oblohu

8. dubna 2020 12:34

Superúplněk nastal v noci na středu a viditelný byl po celou noc. Měsíc se na své oběžné dráze dostal do bodu nejblíže k planetě Zemi. Byl oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší a především jasnější.