V neděli navečer se nad severními Čechami ve výšce asi 88 kilometrů nad Hejnicemi v Jizerských horách zjevil výrazně svítící meteorit, jehož úlomky mohly dopadnout na zemský povrch. Mohly by se nacházet právě v oblasti Jizerských hor. Informoval o tom na Facebooku Astronomický ústav Akademie věd ČR.
„V neděli 8. listopadu přesně v 18 hodin 11 minut a 2 sekundy středoevropského času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 20 kilogramů a začal svítit ve výšce 88 km nad Hejnicemi v Jizerských horách,“ informoval na svém Facebooku ústav.
Těleso (takzvaný bolid) se pohybovalo rychlostí 16 kilometrů za sekundu a po velmi strmé dráze skloněné k zemskému povrchu pod úhlem 77 stupňů pokračovalo v letu jihovýchodním směrem a postupně zjasňovalo.
Jasnost jako Měsíc v úplňku
Maximální jasnosti bolid dosáhl v krátkém zjasnění ve výšce 33 km nad Zemí a odpovídala svitu Měsíce v úplňku. „V této fázi letu se již také meteoroid v atmosféře mohutně brzdil a rozpadal. Celou světelnou dráhu dlouhou 70 km uletěl za 5 sekund a pohasl ve výšce pouhých 20 km nad jižní částí Jizerských hor,“ informovali astronomové.
Podle ústavu mohl jeden větší úlomek a vícero malých, řádově desetigramových a gramových úlomků, dopadnout na zemský povrch. Původem se pravděpodobně jednalo o část asteroidu pocházejícího z vnitřní části hlavního pásu planetek.
Meteoroidy jsou tělesa sluneční soustavy velká několik milimetrů až desítek metrů pohybující se mezi planetami. Jako meteorit se označují ty meteoroidy, z nichž něco zůstalo po střetu se Zemí. „Posloupnost ze Sluneční soustavy přes atmosféru na zemský povrch je meteoroid – meteor – meteorit,“ napsal Astronomický ústav AV na svém Facebooku.