reklama

Babiš osobně lobboval za Smartwings v USA. Není to výjimečné, tvrdí premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) osobně lobboval za leteckou společnost Smartwings v USA. Na hlavičkovém papíře s logem předsedy vlády napsal vedení společnosti Boeing, aby ve prospěch Smartwings uznala škodu za uzemněná letadla Boeing 737 MAX a pomohla firmě z finanční krize. Dopis premiéra i odpověď na něj má exkluzivně k dispozici investigativní tým CNN Prima NEWS, který vede Markéta Dobiášová. Podle premiéra se nejedná o nic výjimečného.

reklama

Dopis je datován 31. ledna letošního roku. Má hlavičku Úřadu vlády ČR a podpis Andreje Babiše. V dopise psaném v angličtině se premiér o Smartwings vyjadřuje jako o zavedených českých aerolinkách, které se těší skvělé pověsti. Babiš apeluje na Boeing, aby se s firmou Smartwings dohodl na finančním vyrovnání za letadla, která Smartwings nakoupily, ale musely je uzemnit.

„Věříme, že Boeing vezme tento fakt v úvahu během vyjednávání o návrhu prozatímního vyrovnání a nedopustí, aby společnost Smartwings zkrachovala z příčin, na které nemohla mít vliv a za které nemůže být jakkoli odpovědná,“ píše se v dopisu.

Premiér Babiš byl v minulosti za vyjadřovanou podporu Smartwings několikrát kritizován. Aerolinky vlastní společnost Smartwings premiérova přítele Jiřího Šimáněho společně s čínskou státní společností CITIC. Babiš sám přiznává, že jsou blízcí přátelé. Jiří Šimáně byl Babišovi například na svatbě, jak ukazují fotografie, které premiérova rodina sama zveřejnila na sociálních sítích. Babišův syn byl navíc zaměstnaný jako pilot ve Smartwings.

Babiš: Není to výjimečné

Premiér v odeslání dopisu nic špatného nevidí. „Věřte mi, že se nejedná opravdu o nic výjimečného. Je zcela běžné, že české firmy žádají členy naší vlády o podpůrná stanoviska nebo o pomoc. Přesně totéž děláme, když pořádáme podnikatelské mise, firmy podporujeme při jednáních s vládními institucemi, ale i obchodními partnery. Je to součást ekonomické diplomacie a myslím si, že i můj důležitý úkol v pozici premiéra,“ uvedl v SMS pro CNN Prima NEWS premiér.

Kromě toho se mluví také o střetu zájmu premiéra, jeho investiční fond Hartenberg totiž podle Hospodářských novin z roku 2017 tehdy koupil poloviční podíl v leteckých opravnách Avia Prime. Fond za ně zaplatil půl až tři čtvrtě miliardy korun. A právě v tomto podniku Smartwings/ČSA opravují své stroje.

Za běžné odeslání dopisu označuje i ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Nemůžeme rozlišovat, kdo je, nebo není blízkým přítelem. Je to běžné, že premiér a členové vlády hájí zájmy českých firem,“ odpověděl Havlíček na dotaz, zda je v pořádku, když premiér České republiky vstupuje do obchodního jednání a lobbuje ve prospěch firmy, kde je jeho blízký přítel.

Smartwings: Byla to naše iniciativa

Za vlastní iniciativu to označila společnost Smartwings ústy své mluvčí Vladimíry Dufkové. „Byla to naše iniciativa. Na radu našich amerických právníků společnost Smartwings oslovila prostřednictvím pana premiéra vládu ČR, aby se zasadila o pomoc s řešením situace s letouny Boeing 737 MAX v době, kdy Boeing na naše výzvy nereagoval. Jsme společností, která je významným středoevropským klientem americké společnosti Boeing a patří mezi nejvýznamnější importéry v ČR v oblasti dopravy,“ reagovala Dufková pro CNN Prima NEWS.

Podle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka nicméně Babiš osobním dopisem postupuje nestandardně. „Mně přijde nejvíc zarážející, že ten dopis podepsal sám premiér. Že ani neposlal ministra nebo velvyslance. To určitě není role premiéra vlády České republiky, aby hájil zájmy jedné firmy,“ řekl Pánek.

Odeslání dopisu kritizují i opoziční strany v Poslanecké sněmovně. „Je to bezprecedentní zásah, který by neměl být vůbec akceptován. V každé normální společnosti by vedl k velkým problémům premiéra, který se takto staví za jednu soukromou společnost,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podobně hovoří i místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Je velmi nestandardní, aby předseda vlády lobboval u obchodního partnera jedné konkrétní české firmy. Ukazuje to na ten klientelistický přístup, že kdo se dobře zná s panem premiérem, toho se pak premiér umí zastat,“ uvedl Stanjura.

Firma Boeing se k případu odmítla vyjádřit. „K diskuzím s jednotlivými klienty neposkytujeme žádné komentáře, nicméně budeme s nimi úzce spolupracovat i nadále, abychom zajistili, že situace bude vyřešena spravedlivě a rozumně,“ uvedla firma v mailu pro CNN Prima NEWS. Ředitel Boeingu Babišovi také poslal odpověď, o konkrétním návrhu pomoci se ale nevyjádřil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama