reklama

Babiš osobně lobboval za Smartwings v USA. Není to výjimečné, tvrdí premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) osobně lobboval za leteckou společnost Smartwings v USA. Na hlavičkovém papíře s logem předsedy vlády napsal vedení společnosti Boeing, aby ve prospěch Smartwings uznala škodu za uzemněná letadla Boeing 737 MAX a pomohla firmě z finanční krize. Dopis premiéra i odpověď na něj má exkluzivně k dispozici investigativní tým CNN Prima NEWS, který vede Markéta Dobiášová. Podle premiéra se nejedná o nic výjimečného.

reklama

Dopis je datován 31. ledna letošního roku. Má hlavičku Úřadu vlády ČR a podpis Andreje Babiše. V dopise psaném v angličtině se premiér o Smartwings vyjadřuje jako o zavedených českých aerolinkách, které se těší skvělé pověsti. Babiš apeluje na Boeing, aby se s firmou Smartwings dohodl na finančním vyrovnání za letadla, která Smartwings nakoupily, ale musely je uzemnit.

„Věříme, že Boeing vezme tento fakt v úvahu během vyjednávání o návrhu prozatímního vyrovnání a nedopustí, aby společnost Smartwings zkrachovala z příčin, na které nemohla mít vliv a za které nemůže být jakkoli odpovědná,“ píše se v dopisu.

Premiér Babiš byl v minulosti za vyjadřovanou podporu Smartwings několikrát kritizován. Aerolinky vlastní společnost Smartwings premiérova přítele Jiřího Šimáněho společně s čínskou státní společností CITIC. Babiš sám přiznává, že jsou blízcí přátelé. Jiří Šimáně byl Babišovi například na svatbě, jak ukazují fotografie, které premiérova rodina sama zveřejnila na sociálních sítích. Babišův syn byl navíc zaměstnaný jako pilot ve Smartwings.

Babiš: Není to výjimečné

Premiér v odeslání dopisu nic špatného nevidí. „Věřte mi, že se nejedná opravdu o nic výjimečného. Je zcela běžné, že české firmy žádají členy naší vlády o podpůrná stanoviska nebo o pomoc. Přesně totéž děláme, když pořádáme podnikatelské mise, firmy podporujeme při jednáních s vládními institucemi, ale i obchodními partnery. Je to součást ekonomické diplomacie a myslím si, že i můj důležitý úkol v pozici premiéra,“ uvedl v SMS pro CNN Prima NEWS premiér.

Kromě toho se mluví také o střetu zájmu premiéra, jeho investiční fond Hartenberg totiž podle Hospodářských novin z roku 2017 tehdy koupil poloviční podíl v leteckých opravnách Avia Prime. Fond za ně zaplatil půl až tři čtvrtě miliardy korun. A právě v tomto podniku Smartwings/ČSA opravují své stroje.

Za běžné odeslání dopisu označuje i ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Nemůžeme rozlišovat, kdo je, nebo není blízkým přítelem. Je to běžné, že premiér a členové vlády hájí zájmy českých firem,“ odpověděl Havlíček na dotaz, zda je v pořádku, když premiér České republiky vstupuje do obchodního jednání a lobbuje ve prospěch firmy, kde je jeho blízký přítel.

Smartwings: Byla to naše iniciativa

Za vlastní iniciativu to označila společnost Smartwings ústy své mluvčí Vladimíry Dufkové. „Byla to naše iniciativa. Na radu našich amerických právníků společnost Smartwings oslovila prostřednictvím pana premiéra vládu ČR, aby se zasadila o pomoc s řešením situace s letouny Boeing 737 MAX v době, kdy Boeing na naše výzvy nereagoval. Jsme společností, která je významným středoevropským klientem americké společnosti Boeing a patří mezi nejvýznamnější importéry v ČR v oblasti dopravy,“ reagovala Dufková pro CNN Prima NEWS.

Podle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka nicméně Babiš osobním dopisem postupuje nestandardně. „Mně přijde nejvíc zarážející, že ten dopis podepsal sám premiér. Že ani neposlal ministra nebo velvyslance. To určitě není role premiéra vlády České republiky, aby hájil zájmy jedné firmy,“ řekl Pánek.

Odeslání dopisu kritizují i opoziční strany v Poslanecké sněmovně. „Je to bezprecedentní zásah, který by neměl být vůbec akceptován. V každé normální společnosti by vedl k velkým problémům premiéra, který se takto staví za jednu soukromou společnost,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podobně hovoří i místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Je velmi nestandardní, aby předseda vlády lobboval u obchodního partnera jedné konkrétní české firmy. Ukazuje to na ten klientelistický přístup, že kdo se dobře zná s panem premiérem, toho se pak premiér umí zastat,“ uvedl Stanjura.

Firma Boeing se k případu odmítla vyjádřit. „K diskuzím s jednotlivými klienty neposkytujeme žádné komentáře, nicméně budeme s nimi úzce spolupracovat i nadále, abychom zajistili, že situace bude vyřešena spravedlivě a rozumně,“ uvedla firma v mailu pro CNN Prima NEWS. Ředitel Boeingu Babišovi také poslal odpověď, o konkrétním návrhu pomoci se ale nevyjádřil.

Tagy: letectví Andrej Babiš Smartwings Boeing lobbování

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama