reklama

Babiš osobně lobboval za Smartwings v USA. Není to výjimečné, tvrdí premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) osobně lobboval za leteckou společnost Smartwings v USA. Na hlavičkovém papíře s logem předsedy vlády napsal vedení společnosti Boeing, aby ve prospěch Smartwings uznala škodu za uzemněná letadla Boeing 737 MAX a pomohla firmě z finanční krize. Dopis premiéra i odpověď na něj má exkluzivně k dispozici investigativní tým CNN Prima NEWS, který vede Markéta Dobiášová. Podle premiéra se nejedná o nic výjimečného.

reklama

Dopis je datován 31. ledna letošního roku. Má hlavičku Úřadu vlády ČR a podpis Andreje Babiše. V dopise psaném v angličtině se premiér o Smartwings vyjadřuje jako o zavedených českých aerolinkách, které se těší skvělé pověsti. Babiš apeluje na Boeing, aby se s firmou Smartwings dohodl na finančním vyrovnání za letadla, která Smartwings nakoupily, ale musely je uzemnit.

„Věříme, že Boeing vezme tento fakt v úvahu během vyjednávání o návrhu prozatímního vyrovnání a nedopustí, aby společnost Smartwings zkrachovala z příčin, na které nemohla mít vliv a za které nemůže být jakkoli odpovědná,“ píše se v dopisu.

Premiér Babiš byl v minulosti za vyjadřovanou podporu Smartwings několikrát kritizován. Aerolinky vlastní společnost Smartwings premiérova přítele Jiřího Šimáněho společně s čínskou státní společností CITIC. Babiš sám přiznává, že jsou blízcí přátelé. Jiří Šimáně byl Babišovi například na svatbě, jak ukazují fotografie, které premiérova rodina sama zveřejnila na sociálních sítích. Babišův syn byl navíc zaměstnaný jako pilot ve Smartwings.

Babiš: Není to výjimečné

Premiér v odeslání dopisu nic špatného nevidí. „Věřte mi, že se nejedná opravdu o nic výjimečného. Je zcela běžné, že české firmy žádají členy naší vlády o podpůrná stanoviska nebo o pomoc. Přesně totéž děláme, když pořádáme podnikatelské mise, firmy podporujeme při jednáních s vládními institucemi, ale i obchodními partnery. Je to součást ekonomické diplomacie a myslím si, že i můj důležitý úkol v pozici premiéra,“ uvedl v SMS pro CNN Prima NEWS premiér.

Kromě toho se mluví také o střetu zájmu premiéra, jeho investiční fond Hartenberg totiž podle Hospodářských novin z roku 2017 tehdy koupil poloviční podíl v leteckých opravnách Avia Prime. Fond za ně zaplatil půl až tři čtvrtě miliardy korun. A právě v tomto podniku Smartwings/ČSA opravují své stroje.

Za běžné odeslání dopisu označuje i ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Nemůžeme rozlišovat, kdo je, nebo není blízkým přítelem. Je to běžné, že premiér a členové vlády hájí zájmy českých firem,“ odpověděl Havlíček na dotaz, zda je v pořádku, když premiér České republiky vstupuje do obchodního jednání a lobbuje ve prospěch firmy, kde je jeho blízký přítel.

Smartwings: Byla to naše iniciativa

Za vlastní iniciativu to označila společnost Smartwings ústy své mluvčí Vladimíry Dufkové. „Byla to naše iniciativa. Na radu našich amerických právníků společnost Smartwings oslovila prostřednictvím pana premiéra vládu ČR, aby se zasadila o pomoc s řešením situace s letouny Boeing 737 MAX v době, kdy Boeing na naše výzvy nereagoval. Jsme společností, která je významným středoevropským klientem americké společnosti Boeing a patří mezi nejvýznamnější importéry v ČR v oblasti dopravy,“ reagovala Dufková pro CNN Prima NEWS.

Podle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka nicméně Babiš osobním dopisem postupuje nestandardně. „Mně přijde nejvíc zarážející, že ten dopis podepsal sám premiér. Že ani neposlal ministra nebo velvyslance. To určitě není role premiéra vlády České republiky, aby hájil zájmy jedné firmy,“ řekl Pánek.

Odeslání dopisu kritizují i opoziční strany v Poslanecké sněmovně. „Je to bezprecedentní zásah, který by neměl být vůbec akceptován. V každé normální společnosti by vedl k velkým problémům premiéra, který se takto staví za jednu soukromou společnost,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podobně hovoří i místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Je velmi nestandardní, aby předseda vlády lobboval u obchodního partnera jedné konkrétní české firmy. Ukazuje to na ten klientelistický přístup, že kdo se dobře zná s panem premiérem, toho se pak premiér umí zastat,“ uvedl Stanjura.

Firma Boeing se k případu odmítla vyjádřit. „K diskuzím s jednotlivými klienty neposkytujeme žádné komentáře, nicméně budeme s nimi úzce spolupracovat i nadále, abychom zajistili, že situace bude vyřešena spravedlivě a rozumně,“ uvedla firma v mailu pro CNN Prima NEWS. Ředitel Boeingu Babišovi také poslal odpověď, o konkrétním návrhu pomoci se ale nevyjádřil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama