CNN Prima News letectví

letectví

Výpis příspěvků ke štítku „letectví“

Putinovi „andělé smrti“ v akci? Ruské letectvo přijalo první pilotky, chlubí se Šojgu

2. listopadu 2022 11:39

K ruskému letectvu se připojily pilotky, které absolvovaly povinný výcvik. Nově mobilizované ženy jsou cvičeny v používání strategických jaderných bombardérů i transportních letounů. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany. Podle šéfa tohoto resortu Sergeje Šojgua pilotky „slavně pokračují v tradici“. Naráží tím nejspíše na letectvo Sovětského svazu.

Adrenalinová přistání. Na kterých místech letadla těsně míjí hlavy turistů?

21. srpna 2022 22:31

Někoho záběry nadchly, další zase vyděsily k smrti. Video z mimořádně riskantního přistání letadla na řeckém ostrově Skiathos se stalo senzací na sociálních sítích. Pilot letěl se svým Airbusem tak nízko nad hlavami lidí, že jednoho z přihlížejících zvědavců shodil na zem. Letiště na Skiathosu ovšem není jediné, kde se můžete dostat nebezpečně blízko dosedajícím letadlům.

Tragická smrt mladé pilotky na Náchodsku otřásla kolegy. Létala slušně, vzpomínají

5. srpna 2022 22:19

Rodina, přátelé ani členové aeroklubu se stále nemohou vzpamatovat ze smrti 19leté dívky, která v pondělí havarovala s větroněm u Nového Města nad Metují na Náchodsku. Zesnulá byla údajně poměrně zkušenou žákyní pilotního kurzu a nikdo nechápe, co se mohlo stát. Bezmotorové letadlo mělo být technicky v naprostém pořádku.

Malý, ale obratný. S hašením u Hřenska pomohou švédské „vzdušné traktory“, co dokážou?

29. července 2022 14:59

Nad hořícím Českým Švýcarskem dojde k náhlé obměně. Zatímco se letouny Canadair CL-415 po krátké asistenci vrací zpět do Itálie, s hašením požáru nově pomohou švédská letadla Air Tractor AT-802. Jednomotorový dolnoplošník slouží především jako zemědělský stroj k práškování polí, s drobnými úpravami se ale dokáže efektivně zapojit do boje s ohnivým živlem. Dvojice „vzdušných traktorů“ zamířila do Česka v pátek odpoledne.

Další rána pro letectví: Na trhu chybí mechanici. Aerolinky už hledají i mezi studenty

17. července 2022 13:01

Letištní terminály přeplněné turisty nejsou jediný problém, kterému během vrcholící turistické sezóny letečtí přepravci čelí. Na trhu vedle personálu odbavovacích přepážek se totiž začíná kriticky nedostávat také mechaniků. Podle odhadů společnosti Boeing bude během dvou následujících dekád zapotřebí dalších 626 tisíc mechaniků po celém světě.

Duch Kyjeva je jen mýtem, nešlo o skutečného pilota, varuje ukrajinské letectvo

1. května 2022 16:47

Na konci dubna média s odvoláním na ukrajinské úřady zveřejnila zprávu, že zemřel legendární stíhací pilot přezdívaný jako Duch Kyjeva. Ten prý během bojů o hlavní ukrajinské město sestřelil až 40 ruských letounů. Měl jím být 29letý major Stepan Tarabalka. Velení ukrajinského letectva ale nově varovalo, že Duch Kyjeva nikdy neexistoval. Má jít pouze o mýtus.

Při obraně Kyjeva zemřel slavný pilot. Hrdina Ukrajiny na sebe nalákal nepřátelská letadla

1. března 2022 17:51

Při obraně Kyjeva zemřel jeden z nejlepších ukrajinských pilotů Oleksandr Oksanchenko. Letec přezdívaný Šedý vlk odešel do výslužby v roce 2018, nadále ale působil jako poradce a instruktor. Z důchodu se do aktivní služby vrátil proto, aby mohl bránit svou vlast před ruskými vojsky. Podle informací ukrajinského webu Unian měl zahynout ve chvíli, když na sebe odváděl pozornost nepřátelských letadel.