CNN Prima News letectví

letectví

Výpis příspěvků ke štítku „letectví“

Můžou nás povolat, ale studium v Česku si užíváme, říkají mladí ukrajinští piloti

Studium letectví v České republice aktuálně absolvují dvě desítky mladých Ukrajinců a Ukrajinek. Ti si podle svých slov pobyt v ČR užívají a jsou vděční za příležitost, kterou by vzhledem k válce ve své domovině nedostali. Zároveň je ale trápí myšlenky na rodnou zemi, která už téměř dva roky čelí ruské invazi. Teoreticky by se do obrany Ukrajiny tito mladí piloti mohli zapojit, pokud by jim přišel povolávací rozkaz k armádnímu letectvu. Dvojice mladých pilotů nyní promluvila pro CNN Prima NEWS.

Raketa Vulcan odstartovala let na Měsíc. Proti „vesmírnému pohřbu“ protestovali indiáni

V pondělí v 8:18 našeho času odstartovala z Floridy raketa Vulcan skupiny United Launch Alliance s lunárním modulem Peregrine. Američané se tak po více než 50 letech pokusí o takzvané měkké přistání na Měsíci, kdy nedojde k žádnému poškození vesmírného plavidla. Pokud bude mise úspěšná, půjde podle agentury Reuters o první měsíční přistání soukromé firmy v historii. Modul by měl na přirozenou družici Země dosednout 23. února. Na palubě letu jsou i lidské ostatky, proti čemuž protestovali některé kmeny amerických indiánů. „Vesmírný pohřeb“ pro ně představuje narušení posvátnosti Měsíce.

Ikonický snímek Concordu slaví 20 let: Visel jsem z vrtulníku a málem zmrznul, líčí autor

Dopravní letoun, který dokázal dvojnásobně překročit rychlost zvuku. V provozu byl letoun Concorde od 70. let minulého století, naposledy vzlétl 26. listopadu 2003, kdy přistál na letišti Filton poblíž Bristolu v jihozápadní Anglii, kde zůstává dodnes. Důležitý milník v letecké historii tehdy sledovaly davy lidí, včetně fotografa CNN Lewise Whylda, který zpětně vzpomíná, jak se mu podařilo vyfotit jednu z nejslavnějších leteckých fotografií.

Za nadzvukové letectvo zaplatíme 216 miliard korun, rozhodla vláda. První F-35 budou za 6 let

Na udržení a rozvoj českého nadzvukového letectva bude do roku 2036 vyčleněno 215,8 miliardy korun. Program, který obsahuje vyčíslení výdajů na letectvo na příštích 13 let, ve středu schválila vláda. Kromě nákupu 24 letounů páté generace F-35 za 150 miliard korun, který vláda schválila na konci září, částka zahrnuje například náklady na pronájem nyní používaných gripenů. Informovalo o tom ministerstvo obrany.

Karlštejn, Hluboká i Praha. Letecký simulátor od Microsoftu ukazuje krásy virtuálního Česka

Jedna z nejstarších videoherních sérií na světě se chlubí krásami České republiky. Letecká hra Microsoft Flight Simulator se totiž nedávno dočkala aktualizace, která do titulu přináší vylepšená česká města i významné památky. Hráči si tak mohou vychutnat hrad Karlštejn, zámek Hluboká nad Vltavou či celou Prahu z pohodlí virtuálního kokpitu. Nejen o tom bude řeč v nejnovější epizodě herně-technologického pořadu Enter, který můžete sledovat každou sobotu ve 22:40 či úterý ve 23:40 na CNN Prima NEWS či na webu CNNPrima.cz.

Záběry drtivého úderu proti Hamásu. Izrael v Gaze vybombardoval mešity i výškové budovy

Izraelská armáda pokračuje v masivním bombardování Pásma Gazy. Mezi jednotlivé cíle patří i výškové budovy či mešity, v nichž teroristické palestinské hnutí Hamás podle zástupců Jeruzalému často ukrývá své jednotky či munici. Izraelské vojenské letectvo (IAF) zveřejnilo záběry, na nichž jsou vidět některé noční údery. Okolnosti těchto explozí či počty palestinských obětí včetně civilistů je složité nezávisle ověřit.

Záběry ohnivého pekla v Gaze. Vícepatrovou budovu zdemolovala mohutná exploze, ukázal Izrael

Izraelská armáda pokračuje v masivním bombardování Pásma Gazy. Mezi jednotlivé cíle patří i rezidenční budovy či mešity, v nichž teroristické palestinské hnutí Hamás podle Tel Avivu často ukrývá své jednotky či munici. Izraelské vojenské letectvo (IAF) zveřejnilo záběry některých úderů, na nichž jsou vidět masivní exploze a sesuvy velkých vícepatrových budov.

Zemřel vojenský pilot Pelčák, byl náhradníkem Vladimíra Remka při letu do kosmu

Zemřel vojenský pilot Oldřich Pelčák, bylo mu 79 let. Informaci o jeho úmrtí v sobotu zveřejnil na Facebooku Vojenský historický ústav a sdíleli ji i další spolky a lidé zabývající se letectvím a kosmonautikou. Pelčák ve druhé polovině 70. let jako jeden ze dvou Čechoslováků absolvoval náročný výcvik v Hvězdném městečku nedaleko Moskvy. Na palubu kosmické lodi Sojuz 28 však nakonec nastoupil Vladimír Remek, který v březnu 1978 strávil téměř osm dní na oběžné dráze.

USA ztratily stíhačku F-35 za miliardy. Pátrání trvalo dva dny, ze stroje se nalezly jen trosky

Aktualizováno

Američané v pondělí večer nalezli trosky supermoderní stíhačky F-35, která se jim v neděli odpoledne ztratila. Stroj měl nehodu, pilot se z něj dokázal včas katapultovat, letoun však následně zmizel. Příslušná letecká základna požádala při pátrání o pomoc i veřejnost. Ta si však z incidentu na sociálních sítích převážně utahovala.