CNN Prima News benzín

benzín

Výpis příspěvků ke štítku „benzín“

V ČR tankujeme levněji než v okolních zemích. Naftu můžeme více zdanit, navrhuje ekonom

24. ledna 2023 09:22

Benzin a nafta patří v Česku k nejlevnějším v Evropě. Z okolních států řidiči natankují benzin levněji pouze v Polsku, dále pak i v Chorvatsku nebo Slovinsku, nafta je však dražší všude. Například v Německu jsou paliva dražší i o osm korun. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v ČR činila v minulém týdnu 36,22 koruny za litr, litr nafty stál 37,29 koruny. Podle analytiků lze ale v následujících týdnech očekávat opětovné zdražení.

KOMENTÁŘ: Cenové stropy v Maďarsku splnily účel. Připomněly bídu předlistopadové éry

23. prosince 2022 10:39

Poručíme větru, dešti. Taková byla jedna z dávných představ sovětských soudruhů o životě v 21. století. Dnes je stejně směšná jako před více než půlstoletím. Škoda, že se automaticky nevysmíváme také novodobým „géniům“, kteří chtějí poroučet cenám zboží a služeb. Vždyť je to tak jednoduché: Zdražování zatneme tipec cenovými stropy. Co by se na tom mohlo pokazit?

Maďarsko ruší zastropování cen pohonných hmot. Čtvrtina pump MOL žádné neměla, říká Kovanda

6. prosince 2022 23:26

Maďarská vláda na návrh ropné a plynárenské skupiny MOL zrušila od úterních 23:00 SEČ zastropování cen pohonných hmot. Jen krátce předtím to oznámil šéf premiérova kabinetu Gergely Gulyás. „Vládu premiéra Viktora Orbána k ukončení déle než rok trvajícího zastropování dohnaly ekonomické zákonitosti a bezprostředně hlavně kritický nedostatek paliv v zemi, který fatálně vystupňoval paniku mezi motoristy,“ okomentoval to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že zhruba sedmdesát čerpacích stanic zmíněného podniku – tedy čtvrtina jejich celkového počtu – se v úterý ocitla zcela bez pohonných hmot.

Přehled cen v krajích: Tankování aut zlevňuje, benzin už je pod 40 korunami za litr

1. prosince 2022 07:45

Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 Kč, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Benzin dál nekontrolovaně zdražuje. Není za tím jen ruská agrese, shodli se ekonomové

25. října 2022 12:21

Už bezmála měsíc mohou řidiči pozorovat další výrazný růst cen pohonných hmot. Zatímco na začátku roku byla jeho tahounem zejména ruská agrese na Ukrajině, v současné době se na zdražení podílejí i další vlivy – vývoj na světových trzích, strach z možného embarga na ruské ropné produkty či stávka francouzských pracovníků v rafinériích.