reklama
CNN Prima News Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina

Výpis příspěvků ke štítku „Bosna a Hercegovina“

Film o masakru v Bosně ovládl evropské Oscary. Stopu zanechali i Češi

11. prosince 2021 22:20

Cenu Evropské filmové akademie (EFA) pro nejlepší film letos získal snímek Quo vadis, Aida? bosenské režisérky Jasmily Žbaničové. Příběh, který vypráví o masakru ve Srebrenici z roku 1995, obdržel rovněž ocenění za režii a za ženský herecký výkon. Evropské filmové ceny, které bývají označovány za evropské Oscary, se v sobotu předávaly v Berlíně.

Kulka, která zažehla velkou válku: Před 107 lety v Sarajevu zemřel Ferdinand d’Este

28. června 2021 14:26

Před 107 lety zastřelil atentátník Gavrilo Princip v bosenském Sarajevu následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este a jeho ženu Žofii Chotkovou. Incident odstartoval první světovou válku a uvrhl Evropu do brutálního čtyřletého konfliktu. Samotný atentát byl ale už jen poslední kapkou v moři dlouhodobě napjatých vztahů mezi národy.

Doživotí pro Mladiče. Tribunál v Haagu mu potvrdil trest za genocidu ve Srebrenici

8. června 2021 16:41
Aktualizováno

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) v úterý s konečnou platností potvrdil bývalému veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi doživotní trest za genocidu spojenou se srebrenickým masakrem a další zločiny spáchané za války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995. Nevyhověl tak požadavku Mladiče, který v odvolání žádal zproštění viny, nebo nový proces.

V Bosně zemřelo při novoroční oslavě osm lidí, patrně se udusili

1. ledna 2021 15:35

Při oslavě příchodu nového roku zemřelo v Bosně osm mladých lidí. Podle dosud nepotvrzených informací se otrávili zplodinami z dieselového agregátu, který jejich chatu zásoboval elektrickým proudem. Bosenská média uvádějí, že další dvě osoby přežily a nacházejí se ve vážném stavu. Podle deníku Dnevni list zemřeli čtyři dívky a čtyři mladíci ve věku 18 a 19 let.

reklama