
Jak bydlel Waldemar Matuška? Vilu na Floridě si krásně zvelebil, u bazénu měl pípu s pivem
Na luxusní limuzíny a dechberoucí supersporty je v ulicích knížectví vlastně každý zvyklý. Ani turistům už příliš dech nevyrazí. Když se ale po nejslavnější městské trati F1 po celé odpoledne postupně trousí nablýskaní veteráni, někteří dokonce z předválečných let, tak jsou rázem v centru pozornosti objektivů. A přesně tak tomu bylo začátkem května, kdy Monakem vedla závěrečná etapa veteránského závodu Czech Oldtimer Express, kam zamířil jako účastník i moderátor CNN Prima NEWS Jiří Šlégl.
Česko-slovenská výprava sedmi historických vozidel na výstavu EXPO 2025 v japonské Ósace vyjela od Pražského hradu. Kolonu odstartoval prezident Petr Pavel s velvyslanci některých zemí, kterými budou auta projíždět. Robot Expedice z Prahy do Ósaky je inspirovaná legendární výpravou Sakura 1970, při níž čtveřice mladých Čechů dorazila stopem a pěšky na první EXPO do Ósaky v roce 1970. Výpravu historických a doprovodných aut čeká zhruba 16 tisíc kilometrů, v Ósace by se měla představit při Českém národním dni. Ten se uskuteční 24. července a přítomen bude i Pavel v rámci své plánované návštěvy Japonska. Slavnostním zahájením provázel moderátor CNN Prima NEWS Jiří Šlégl.
Kvůli podezření z terorismu v řadách al-Káidy byl zadržován neuvěřitelných 14 let, Spojené státy ho ale za celá ta léta nedokázaly z ničeho obvinit. Zato ho vyšetřovatelé a dozorci mučili, vyhrožovali mu zmizením či utopením nebo byl sexuálně zneužíván. Čtyřiapadesátiletý mauritánský inženýr Mohamedou Ould Slahi ale jako jediný z vězňů dokázal přímo na americké vojenské základně Guantánamo napsat knihu, která posléze výrazně přispěla k jeho propuštění. Slahi ji nazval Deník z Guantánama a nyní z ní bude číst i českým čtenářům.
Válka dokáže vojáka natolik proměnit, že i manželce může připadat jako cizí člověk. Ukrajinští vojáci se z fronty vracejí s vážnými fyzickými i psychickými poškozeními. „Návraty bývají problematické a manželky demobilizovaných mužů často říkají, že už si s nimi nedokážou porozumět,“ vypráví 50letá Olha Stavytska, místostarostka střediskové obce Šyroke u Záporoží. A zároveň zakladatelka ženského klubu, který veteránům pomáhá s návratem do civilního života: „Válka přitom neskončila, o to je všechno těžší. V klubu máme i ženy, jejichž muži padli. Jedna z nich toho svého poznala při identifikaci jen podle tetování, jak bylo tělo zmasakrováno. I o tom se teď musí mluvit, protože s podobnými zážitky se vyrovnávají tisíce ukrajinských žen.“
V Krajské vědecké knihovně v Liberci se slavil vítězný závěr již 8. ročníku slavnostního vyhlášení soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Jejím cílem je zviditelnit regionální literární tvorbu napříč žánry, a to od beletrie a poezie přes odbornou publicistiku až po dětskou literaturu. Ocenění převzali autoři i editorky. Cenu čtenářů si letos odnesla kniha věnovaná stoletému výročí loutkářské scény ve Vysokém nad Jizerou.
Obec Chałupki se dotýká české hranice a místní nádraží již uvítalo rakouského panovníka Františka Josefa I. či německého císaře Viléma II. A v neděli 1. června tady spolurozhodnou o novém polském prezidentovi. „Chcete ulice plné bu*erantů? Já teda nechci, proto volím Nawrockého,“ rozohňuje se 64letý železničář Stanisław Tanajewski. Karol Nawrocki je kandidátem strany Právo a spravedlnost (PiS). U kruhového objezdu na návsi prodává zmrzlinu Milena Błaszczok: „My mladí už máme takových politiků plné zuby.“ Kvůli věku hlasovat nemůže, sympatizuje ale s liberálnějším Rafałem Trzaskowským (Občanská platforma).
Město Tábor v Jihočeském kraji je známé svou husitskou historií, ale rozhodně neukazuje pouze pohled do minulosti. Nabízí zážitky z kulturních akcí na různá témata, sportovního vyžití a výjimečnou gastronomii. Historie k městu ale neodmyslitelně patří, a to především díky husitům, kteří ho osídlili roku 1420. Vydejte se po stopách Jana Žižky a objevte město, které vás svou rozmanitostí překvapí.
Pražský ostrov Štvanice se v neděli proměnil v arénu konfliktu mezi dvěma světy. Konal se zde totiž festival Izrael na Vltavě, který měl podle pořadatelů oslavovat kulturu židovského státu. To však popudilo skupiny propalestinských demonstrantů, kteří přímo na dohled od akce uspořádali protestní mítink. Na Štvanici tak bylo kromě izraelské pop music slyšet také skandování vyjadřující nesouhlas s válkou v Gaze, urážky či kritika premiéra Netanjahua.
I když je oblastní vláda vyzývá k evakuaci, až 70 procent lidí zůstává. „Odejít, to by byla pro Rusáky výhra, my to ale nehodláme vzdát,“ říká pro CNN Prima NEWS Volodymyr Sosunovskij, starosta městečka Kušuhum, které leží poblíž jaderné elektrárny Záporoží a 15 kilometrů od fronty. A byla by to i neúcta k padlým vojákům, kteří z Kušuhumu pocházejí. „Máme 18 tisíc obyvatel a v tuto chvíli také 87 padlých rodáků odvedených na frontu, většinou mladíků do 30 let,“ dodává.
Podle Andreje Babiše jsou sněmovní volby něco jako fotbalový zápas. „Berme to jako souboj Baník – Sparta. Takže, Baník pí*o proti Spartě, ale tentokrát musí Baník vyhrát,“ porovnává předseda opozičního hnutí ANO kopanou a politiku. A na mítinku ve slezské Orlové je za vulgaritu odměněn upřímným potleskem. Odborníci sice tohle hornické město již několik let označují za nejhorší v Česku, pokud jde o kvalitu života, ale Babiš přijíždí v karavanu s nápisem: „Ano, zas bude líp.“ Mohl by tedy jako budoucí premiér nějak výrazně pomoci regionu, ve kterém končí těžba černého uhlí? „Zelení šílenci jen lžou, vždyť uhlí je nad zlato,“ snaží se expremiér zalíbit účastníkům shromáždění.
Na 41. ročníku národního mistrovství v karetní hře Lóra se do Kladna sjelo 288 hráčů z celé republiky i ze zahraničí. Tradice, která vznikla v malé hospodě, dnes přináší nejen silné emoce, ale i hodnotné ceny od partnerů a vítězství pro ty, kdo mají podle absolutní vítězky štěstí v rukávu. Letos titul rytíře Lóry získala teprve devatenáctiletá Barbora Šandová.
Žádná matka si nepřeje, aby její dítě padlo ve válce. Ani 38letá Alona Kandyba z města Zlatopil v Charkovské oblasti. „Mám dva syny, 12 a 16 let. A po pravdě řečeno, nerada bych je viděla v armádě, takže doufám, že boje brzy skončí,“ věří žena, která na zlatopilské radnici vede jeden z odborů. „Těch příběhů, kdy matka musela oplakávat syna padlého na frontě, je spousta i v našem městě,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Některé oběti nyní ve Zlatopilu připomínají obrovské malby na fasádách domů a jeden takový velkoplošný mural je pietou za padlého rodáka Andrije Černikova, jenž v zákopech zahynul ve věku pouhých 24 let.
Sešli jsme se jako rodina přátel, kteří odmítají válku a chtějí mír. Takovými slovy vítal předseda opoziční SPD Tomio Okamura tisíce lidí na pražském Staroměstském náměstí v den oslav konce druhé světové války. Odmítání války je všudypřítomné – v proslovech i názvu akce. Člověk by měl téměř pocit, že je na srazu pacifistů. Ale protože z davu co chvíli zaznívají na adresu vlády výkřiky jako „patří do basy“ a „zavřít je“, je zjevné, že to tak není. Jde o protivládní demonstraci opozičních sil koncentrovaných kolem hnutí SPD.
Naši reportéři jsou denně v terénu, aby vám mohli přinášet ty nejzajímavější a nejzásadnější informace z dění v Česku i zahraničí. Podívejte se na reportáže z války, z vyloučených lokalit, ale i z volebních kampaní nebo nejzajímavějších koutů naší planety.