Reportáž

Nejnovější příspěvky k tématu

Exkluzivní rozhovory, reportáže i klíčová odhalení. Jak vypadal rok 2024 na CNN Prima NEWS?
Média

Exkluzivní rozhovory, reportáže i klíčová odhalení. Jak vypadal rok 2024 na CNN Prima NEWS?

Otevřené rozhovory s předními českými politiky i uznávanými osobnostmi svého oboru. Upřímná sonda do života Ukrajince žijícího na Bali či vzpomínka přeživšího výbuchu atomové bomby v Nagasaki. Ekonomická opatření – jasně a stručně. Reportáže ze všech koutů Česka i ze zahraničí. To všechno – a zdaleka nejen to – vám v roce 2024 exkluzivně přinesla redakce CNN Prima NEWS. Přečtěte si výběr toho nejzajímavějšího a připomeňte si, co se v právě končícím roce událo.

REPORTÁŽ: Živoří u parovodu. I o Vánocích ho z poklopu vyhánějí strážníci, stěžuje si bezdomovec
Reportáž

REPORTÁŽ: Živoří u parovodu. I o Vánocích ho z poklopu vyhánějí strážníci, stěžuje si bezdomovec

Boží hod vánoční. Pro 58letého bezdomovce Mirka Grundzu to ale žádný hod určitě není. „Ani letos mi nikdo nenabídl vánoční jídlo, a už vůbec nevím, jak chutná řízek nebo smažený kapr,“ stýská si. Je 25. prosince, pomalu se stmívá a Grundza se právě ohřívá na takzvaném komínku tepelně rozvodného zařízení firmy Veolia. Ve Francouzské ulici na ostravském sídlišti Poruba. „Městská policie mě odtud pořád vyhání, hlavně po setmění. Na Štědrý večer taky, už kolem půl deváté jsem musel pryč,“ popisuje vánoční svátky u horkovodu s parovodem.

REPORTÁŽ: Střelba jako na FF UK. Rány i zlověstné ticho, experiment dokazoval roli tlumičů

Expertní tým ve středu večer provedl simulaci útoku aktivního střelce v budově Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze. Projekt měl odpovídat podmínkám Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK), kde došlo loni k tragické střelbě se 14 oběťmi a 25 zraněnými. Na místě byl mezi pozorovateli i redaktor CNN Prima NEWS. Jak se budovou ozývala střelba z různých míst? A jakou roli sehrály diskutované tlumiče, o jejichž regulaci uvažuje ministerstvo vnitra?

OBRAZEM: Steak či český guláš z klokana? Chutná jako hovězí, zhodnotil prezident Pavel

Tataráčky, bramborový salát, ale také steak či guláš z klokaního masa. I takhle může vypadat česko-slovenská večeře v australském Sydney. Právě ve společnosti svých krajanů odstartoval prezident Petr Pavel dvoutýdenní návštěvu Austrálie a Nového Zélandu, kam česká hlava státu oficiálně zavítala naposledy před 30 lety. Dočkal se proto nejen vřelého přivítání, ale také ochutnávky tradičních pokrmů z exotických surovin. „Velký králík, který chutná jako hovězí,“ okomentoval klokaní specialitu prezident Pavel o den později na dotaz novinářů, jak mu v neděli chutnalo.

REPORTÁŽ: Majitelka psího útulku čeká účet 386 tisíc za elektřinu aneb Ostrava 70 dnů po záplavě

Ostravská čtvrť Přívoz patří k nejhorším adresám ve městě a zářijová povodeň úpadek dokonala. „Hodně sousedů odtud po záplavách uteklo, a sama už jsem to také měla v plánu. Nakonec jsem se ale rozhodla zvířecí útulek zachránit,“ vypráví 59letá Anna Měrková v promáčeném domě, kde trvale bydlí i se zvířaty. Nyní je obyvatelné pouze podkroví a útulek Mazlíci v nouzi psy ani kočky dočasně nepřijímá. „Teď jsem v nouzi já, už v lednu ale chci znovu otevřít,“ ukazuje k rozestavěným psím ubikacím v zahradě. Dům se permanentně vysouší téměř 70 dnů, vysoušeče z vlhkých stěn odsají za 24 hodin až 200 litrů vody. „Jinak by stěny v zimě roztrhal mráz,“ vysvětluje. Zima už přitom ukázala svoji sílu a děti v Přívoze stavějí první sněhuláky.

REPORTÁŽ: Město aut v úpadku. V Detroitu potkáte chátrající továrny i nečekané umění

Americké město Detroit je největším ve státě Michigan. Ten v letošních prezidentských volbách patřil mezi takzvané swing states. Dříve byl Detroit známý jako „Město aut“ – pochází z něj například proslulá značka Ford. Dnes je však řada továren ve městě uzavřená a chátrá. Mnozí podnikatelé navíc zabarikádovali své obchody v obavách z rabování po volbách. Na druhou stranu však překvapí, že se v ulicích Detroitu může člověk setkat s mnoha nádhernými díly street artu.

OBRAZEM: Svíčky, demonstrace, bučení i pejsci. 17. listopad na fotografiích 35krát jinak

Česko má za sebou jedny z nejvyhrocenějších oslav svátku 17. listopadu. Ušetřeni nebyli vládní ani opoziční politici, 35. výročí od sametové revoluce také doprovázely četné demonstrace a průvody hned z několika názorových proudů – ke slovu se dostali protivládní síly, podporovatelé Ukrajiny či klimatičtí aktivisté. Došlo na tiché piety i nadávky, dojemné projevy i bučení, koncerty i strkanice. Redakce CNN Prima NEWS vybrala 35 fotografií, které podtrhují, v jakém duchu se nesl letošní 17. listopad.

REPORTÁŽ z „rezavého pásu“ USA. O Wisconsinu rozhodne bělošský okrsek černošského města

Jedním ze swing states, tedy rozhodujících klíčových států letošních amerických prezidentských voleb, je Wisconsin. Leží u Velkých jezer a býval po léta baštou demokratů, což v posledních letech narušil pouze Donald Trump v roce 2016. Nyní na Wisconsin znovu cílí. Do karet mu může hrát skutečnost, že o tom, kam se přikloní, nejspíš rozhodne okrsek plný bělochů, který navíc dlouhodobě podporuje jeho Republikánskou stranu. Milwaukee, které je nejlidnatějším městem státu, i přímo onu zmíněnou bělošskou čtvrť navštívil redaktor CNN Prima NEWS Tomáš Kačmár.

REPORTÁŽ: Neofašisti, proruští motorkáři, srpy, kříže i vlajky EU aneb Bizarní slovenské oslavy

Slovensko křižoval proruský motorkářský gang Brat za Brata, který prodává trička se státním znakem Ruské federace a netají se úzkou spoluprací s ruskou ambasádou. I to byla součást oslav 80. výročí Slovenského národního povstání (SNP), které u východních sousedů trvaly dva měsíce a skončily poslední říjnový víkend (povstalecká Banská Bystrica padla 27. října 1944). K bizarnímu průběhu přispěli kromě motorkářů hlavně někdejší poslanci extremistické strany Mariana Kotleby, kteří SNP uctili z pozice ministrů či tajemníků v kabinetu Roberta Fica. „Na Slovensku na celé čáře zvítězil oportunismus. Pro Kotlebovu stranu přitom klerofašistické válečné Slovensko představovalo vzor, na který s hrdostí navazovala,“ říká historik Jan B. Uhlíř, jenž v roce 2020 svědčil při procesu s Kotlebou z pozice soudního znalce.

REPORTÁŽ: Milion kilo odpadu na povodňové skládce u malé obce. Hračky, lednice i potkani

Dětský kočárek, kuchyňské hodiny, matrace, noční stolek i mrtví potkani. Milion kilogramů odpadu. Právě tolik věcí zatím skončilo na povodňové skládce ve Městě Albrechticích na Krnovsku, obec má přitom jen pár tisíc obyvatel. A vyklízí se tam dál, vnitřnosti domů, bytů, sklepů, garáží či hospodářských budov i měsíc po záplavách stále míří na smetiště. „Doma mě ještě čekají vodou prolité sklepy i zahradní domek, to všechno také skončí na skládce,“ vypráví starostka městečka Jana Murová.

REPORTÁŽ: Lipavského cesta k nesmiřitelným sousedům. Jak Sarajevo a Bělehrad touží po EU?

Bosna a Hercegovina stojí společně se Srbskem o členství v Evropské unii. Tito dva nesmiřitelní rivalové, kteří mezi sebou mají plno zlé krve z dob války v Jugoslávii, jsou však vytouženému cíli stále daleko. Sarajevo nesplňuje řadu podmínek kladených Bruselem, u Bělehradu je problém zejména jeho náklonnost k Rusku, které už třetím rokem vede agresivní válku na Ukrajině.

REPORTÁŽ: Jeseník měsíc po záplavě. Auta jako zmačkané plechovky i 10 tisíc knih ve vodě

Bagr se měsíc po ničivé záplavě stále zakusuje do baráků označených písmeny XX, což je ve vyplaveném Jeseníku znamení smrti. I pro usedlosti, které v Šumperské ulici stály třeba 150 let a přežily stoleté povodně v roce 1903 a 1997. „Ty letošní byly nejsilnější v novodobé historii,“ srovnává Tomáš Svoboda, učitel dějepisu na jesenickém gymnáziu. „Z těch se budeme ještě dlouho vzpamatovávat,“ posteskne si nad korytem řeky Bělá, která bořila domy a s automobily si hrála jako s dětskými lodičkami ve vaně.

Naši reportéři jsou denně v terénu, aby vám mohli přinášet ty nejzajímavější a nejzásadnější informace z dění v Česku i zahraničí. Podívejte se na reportáže z války, z vyloučených lokalit, ale i z volebních kampaní nebo nejzajímavějších koutů naší planety.