Reportáž

Nejnovější příspěvky k tématu

Rozstřílené polské zámky u českých hranic. Jako by II. světová ještě neskončila
Reportáž

Rozstřílené polské zámky u českých hranic. Jako by II. světová ještě neskončila

Fasády zámků jsou tam pořád zjizvené dírami po ruských a německých kulkách anebo dělostřelecké munici. V jižním Polsku jako by ještě neskončila druhá světová válka, její stopy jsou patrné už kousek za česko-polskou hranicí. „Je to smutné, ještě jsme neopravili, co bylo zničeno v roce 1945, a u sousedů na Ukrajině už Rusové opět ničí celá města,“ stýská si starousedlík Gerhard Wieder u ruin zámku v polské obci Tworków. Kilometr od českých hranic.

OBRAZEM: Chodba plná spacáků a dek. Jak přežívají romští běženci na hlavním nádraží?
Reportáž

OBRAZEM: Chodba plná spacáků a dek. Jak přežívají romští běženci na hlavním nádraží?

Pro několik stovek ukrajinských uprchlíků se budova pražského hlavního nádraží stala nechtěným novým domovem. Už první pohled na „uprchlickou halu“ ale naznačuje, jak zoufalá je situace co se týče lůžkových kapacit. Chodbu v historickém křídle nádražní budovy totiž lemují spacáky, deky, kočárky a igelitové pytle. Ukrajinští Romové musí každý den přespávat na tvrdé podlaze. Situaci na hlavním nádraží přibližuje fotoreportáž CNN Prima NEWS, snímky si můžete prohlédnout ve velké fotogalerii níže.

Reportáž o slezské tragédii: Svíčky za 26 mrtvých horníků, jen 9 kilometrů od Česka

29. dubna 2022 18:16

Sedm těl se zatím nepodařilo vyprostit, zůstávají uvězněna v hloubce tisíc metrů pod povrchem. Za betonovou hrází, kterou teď stavějí záchranáři. Horničina je nemilosrdná. S dalšími osmnácti obětmi už se loučí pozůstalí na hřbitovech, v noci na pátek pak zemřel další ze zraněných. Důlní výbuchy a otřesy na polských dolech Zofiówka a Pniówek tak zabily už celkem 26 horníků a záchranářů. Tragédie má silný ohlas i v Ostravsko-karvinském revíru, z Petrovic u Karviné je to na místa neštěstí jen pár kilometrů.

Statisíce uprchlíků do USA prošly nádražím v Bohumíně, teď tudy utíkají Ukrajinci

17. dubna 2022 18:11

Železniční uzel v Bohumíně si pamatuje zástupy uprchlíků. Kolem roku 1900 se zde denně tísnily stovky vystěhovalců také z území dnešní západní Ukrajiny. Tito migranti mířili do Spojených států. Tehdy to byli občané Rakouska-Uherska a jen v letech 1901 až 1905 uteklo do USA milion občanů monarchie. „Železničním uzlem pro uprchlíky zůstává Bohumín i dnes, Ukrajinci odtud míří na Prahu, Vídeň anebo Berlín,“ popisuje aktuální uprchlickou trasu bohumínský koordinátor humanitární pomoci Petr Vachtarčík.

Pětadvacetičlenná romská rodina z Kyjeva chce zůstat v Česku navždy. Rasismu se nebojí

16. dubna 2022 12:03

Romské běžence z Ukrajiny soustředí stát v bývalém uprchlickém táboře v beskydských Vyšních Lhotách. „Z Kyjeva jsme utekli, když vedle našeho paneláku spadla bomba. Děkujeme České republice, že nás přijala, cítíme se tu bezpečně. A chceme ve vaší zemi zůstat navždy,“ říká 23letý Jura Andrej, jediný muž v 25členné rodině na útěku z Kyjeva. Kontroverzní rozhodnutí úřadů svážet Romy na jedno místo kritizují starousedlíci i lidskoprávní organizace.

Pravoslavné chrámy na Hané připomínají Ukrajincům domov. Ne všichni je však vítají

10. dubna 2022 06:53

Rovinatá Haná se uprchlíkům zamlouvá, podobá se široširé Ukrajině. Domov jim nejvíce připomíná několik vesnic, nad nimiž svítí barevné kupole a báně pravoslavných chrámů, které dokonce navrhl ukrajinský architekt. „Pravoslavná tradice na Hané je dlouhá, už od první republiky. Teď mezi sebe zveme věřící běžence,“ vyzývá Tomáš Radim Loučka, duchovní správce chrámu v Chudobíně. Ne všichni Hanáci ale migranty vítají. „Netahejme jich sem tolik, bude z toho bordel,“ myslí si 38letý Ivo Žídek z Chudobína.

Reportáž z kurzu češtiny: Učím se „ř“, manžel brání Donbas, bojím se o jeho život

7. dubna 2022 05:43

Největší výzvou pro Ukrajince, kteří se učí česky, je písmeno ř. Ukrajinština ani ruština ho nezná. „Trši, čtyrši, zkuste místo ř zatím spojit hlásky r plus š,“ vysvětluje učitel Vladimír Kovář. Mluví rusky a do tajů češtiny právě uvádí uprchlíky převážně z Donbasu. Dospělí se však na výuku úplně nesoustředí. „Pořád myslím na manžela, který brání před Rusy město Kramatorsk v Doněcké oblasti,“ říká 35letá Lubov Scherbina. V noci na 5. dubna zničila ruská raketa střední školu číslo 15 právě v Kramatorsku.

Mezi slovensko-ukrajinské sousedy postavili Sověti stěnu. Po 77 letech je zase dělí válka

3. dubna 2022 06:51

Život v historií rozdělené vsi si klidu dlouho neužil a je dnes znovu složitější. „Do ukrajinské části teď nikdo nechodí, lidé mají strach,“ přiznává starosta slovenské obce Veľké Slemence Ľudovít Tóth. Po druhé světové válce zůstala půlka vesnice v Sovětském svazu a dnes leží na Ukrajině. „Sověti na hranicích napnuli dráty a postavili stěnu z desek, abychom k sousedům vůbec neviděli. Pěší přechod se tady podařilo otevřít až po šedesáti letech, v roce 2005,“ líčí starosta. Od letošního 24. února je ale dědina opět rozdělena. Válkou.

Reportáž: Dobrovolní hasiči se vyspí až po válce. V noci bdí, aby mohli uprchlíci spát

30. března 2022 06:47

Obdivuhodná vytrvalost. Dobrovolní hasiči z Kopytova u Bohumína každou noc pomáhají ukrajinským uprchlíkům. Už celý měsíc. Humanitární stan postavili před bohumínským nádražím a svým způsobem jsou také ve válce. Každý den totiž o bojích slyší přímá svědectví. „Jedna maminka byla s dětmi ve stanu sotva patnáct minut, když se dozvěděla, že její manžel padl u Kyjeva. Zhroutila se a skončila v nemocnici, její děti si zatím vzala domů naše hasička,“ líčí starosta hasičů Michal Mlynkec.

Rusko bombarduje města českých krajanů na Ukrajině. Střílí se 630 km od Ostravy

13. března 2022 07:38

Ruské zbraně ohrožují na životech i české krajany na Ukrajině, kteří žijí v takzvané Volyni. V pátek bylo bombardováno město Luck, kde je stále činný český spolek. Luck přitom leží jen 88 km od polských hranic a pouhých 623 km od Ostravy, válka se nebezpečně blíží. „Právě organizujeme evakuaci krajanů z bombardovaného Žitomiru s okolím, do Česka jsme už dostali na tisícovku krajanů,“ informuje CNN Prima NEWS Dagmar Martinková ze Sdružení Čechů z Volyně.

Putin vyhlásil válku i kousku bývalého Československa. Reportáž z Podkarpatské Rusi

12. března 2022 12:48

Když Putin zavelel dobýt Ukrajinu, vyhlásil válku i části někdejšího Československa – Podkarpatské Rusi. Ta byla součástí republiky v letech 1919 až 1939. „Už jako malou holku mě učili hymnu Kde domov můj. Škoda, že Zakarpatí nezůstalo v Československu, to bychom dneska byli v Evropské unii a měli mír,“ zasní se na ukrajinsko-slovenských hranicích Olena Čeporová z městečka Mižhirje v Zakarpatské oblasti. Tenhle sen se nesplnil a nyní se z Ukrajiny utíká před ruskými tanky.

Hlavní zprávy

Češi pokračují ve čtvrtfinále v přesilovkové show. Třetí gól dal Němcům Krejčí
MS v hokeji 2022

Češi pokračují ve čtvrtfinále v přesilovkové show. Třetí gól dal Němcům Krejčí

 • Aktualizováno
 • Sedm skupinových zápasů je pryč a začíná se od nuly. Hokejový šampionát ve Finsku vstupil do vyřazovací fáze a česká reprezentace by ráda po 10 letech ukořistila některou z medailí. Čtvrtfinálovou překážkou je pro tým kapitána Romana Červenky Německo. Klíčové utkání začalo v Helsinkách v 15:20 a Češi vedou ve třetí třetině zásluhou gólů Davida Pastrňáka. Romana Červenky a Davida Krejčího 3:0.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  17:16

  Uprchlíci s maďarským občanstvím nemají na status dočasné ochrany v Česku nárok

  16:58

  Sovětský maršál Koněv přestal být čestným občanem Prahy, rozhodli zastupitelé

  16:41

  Náměstek ministra obrany: Rusové útočí na ukrajinské pozice současně v různých oblastech

  16:28

  Ukrajinští vojáci připouštějí potíže, žádají o zbraně proti ruské převaze

  Reportáž

  Naši reportéři jsou denně v terénu, aby vám mohli přinášet ty nejzajímavější a nejzásadnější informace z dění v Česku i zahraničí.