Umělecký svět truchlí. Zemřel malíř Riedlbauch, autor vstupního prostoru Poslanecké sněmovny
Reportáž
Nejnovější příspěvky k tématu
12 fotografií
Komunisti ukradli úspory, za Fialy živoříme, říkají devadesátníci a pamětníci měnové reformy

REPORTÁŽ: Panenskou přírodu u Odry ničí vyšší zájmy včetně armádních, státní ochrana selhává
Nad rákosím prolétl dravý moták pochop, po mokřadní louce kráčí pyšný jeřáb popelavý a poblíž v tůňce plave vzácná kuňka ohnivá. Všichni tři jsou na seznamu ohrožených živočichů a dosud nad jejich bezpečím bděla i správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Poodří. Je to paradox, ale strážci přírody tyto živočichy zároveň ohrožují na životě, neboť dovolili, aby stát protnul chráněný mokřad železniční tratí.

Když umění pomáhá: Vydražte s Galerií KODL unikátní umělecké dílo
Obdivovatelé současného umění mají jedinečnou příležitost spojit vlastní potěšení s dobrým skutkem. Na předaukční výstavě Galerie KODL si nyní mohou vybírat z děl vyhlášených autorů a podpořit tak Centrum Paraple. Aukce se koná 28. května na Žofíně a online na Artslimit.com.
REPORTÁŽ: Obuvníci vymírají, přesto jim stát zvyšuje DPH aneb Ševče, pusť se svého kopyta
Ševců je pořád méně a v baťovském Zlíně loni dokonce zrušili učňovské obuvnické obory. Nebyl o ně zájem. A aby toho nebylo dost, stát nyní znechutil práci i posledním aktivním obuvníkům, když na jejich služby uvalil daň ve výši 21 procent. „Rána pod pás pro celé řemeslo,“ nechápe rozhodnutí kabinetu 57letý Martin Gnebus, který už tři desetiletí provozuje opravnu obuvi. Zrovna mění podpatky u dámských střevíců a u práce přemítá: „Zalepit černou díru v ekonomice státu s pomocí zdanění obuvníků, to je přece nesmysl. Vždyť jsme skoro na vymření.“
REPORTÁŽ: Lautrchujovina a šílenství, nadávají slezští hospodští na novou DPH. Bojí se konce
Reportér CNN Prima NEWS zjišťoval reakce na zdražení piva ve slezských výčepech. Tedy v někdejší nejmenší zemi Koruny české, kterou ve stávajícím státním znaku reprezentuje černá orlice. „S takovou půjdou hospody do kytek, další zdražení piva o jedenáct procent řada hostů nezvládne. Tady nemáme platy jako v Praze, tady jsme na Prajzke,“ rozčiluje se Tomáš Dědek, majitel hospody Kuchař ve slezském Hlučíně. Rozhodnutí vlády zvýšit DPH u točeného piva z 10 na 21 procent ho vytočilo. „Je to lautrchujovina,“ říká i Dědkův otec, hospodský na penzi. Jejich rodinný podnik má tradici od roku 1927.
REPORTÁŽ: Vlajky se Stalinem, srpy i kladivy. Nesmrtelný pluk v Ostravě podpořil Rusko
Hovoří Moskva. Говорит Москва. Ostravskými Komenského sady zní znělka zahraničního vysílání sovětského rozhlasu a všude vlají rudé sovětské prapory se srpy a kladivy. Nad hlavami účastníků akce takzvaného Nesmrtelného pluku plápolá i prapor s portrétem masového vraha Josifa V. Stalina. „Připomínám si osvobození Československa,“ říká 20letý Jan Válek. Proč tedy mává i současnou zástavou Ruské federace? A jaký má názor na ruskou invazi na Ukrajinu? „Neberu to tak, že by Rusko napadlo Ukrajinu,“ odpovídá. Paradoxní je, že pochody Nesmrtelného pluku byly letos v Rusku zakázány, Putin se obával, že by účastníci mohli připomínat padlé ruské vojáky na Ukrajině.
FOTOREPORTÁŽ: Stanové městečko, republikáni i potyčky. Jak to vypadalo v centru Londýna?
Bůh ochraňuj krále, neslo se během soboty centrem Londýna hlasitě a často. Korunovaci britského krále Karla III. si nenechaly ujít desítky tisíc lidí, které ulice hlavního města Spojeného království vzaly útokem. Nejenže řada z nich přišla k trase královského průvodu již brzy časně ráno, ale mnozí kvůli dobrému místu k výhledu na místě i přespávali. V reportáži CNN Prima NEWS přímo z Londýna se můžete sami přesvědčit, jaká atmosféra zde panovala.
REPORTÁŽ: Na pivo s králem. Puby chystají největší chmelovou oslavu v historii
Na zdraví Jeho Veličenstva! Cheers Your Majesty! Tisíce anglických pivnic se připravují na oslavu korunovace Karla III. „Kde jinde oslavit krále než v královské hospodě,“ směje se paní výčepní v pivnici The Kings v jihoanglickém Portsmouthu, podniku s tradicí od roku 1910. S přáním, aby se oslavy projevily i na tržbách. Anglickým pubům totiž zvoní hrana, každý měsíc zanikne v zemi přesně 32 pivnic. Výzvu k oslavám Karla III. u piva vydala britská ministryně vnitra Suella Bravermanová, která v průběhu korunovačního víkendu povolila prodlužení striktních zavíracích hodin hospod o dvě hodiny.
Jak jsme obsluhovali anglického krále, vzpomínají na Moravě. Z Charlesova rýče je svátost
Moravská vesnice, ve které se oči starousedlíků potkaly s pohledem anglického krále, se jmenuje Hostětín. Karel III. ji navštívil ještě v pozici následníka trůnu 22. března 2010. „Rýč, který princ Charles použil při zasazení jabloně na návsi, opatrujeme jako vzácnost,“ líčí Monika Machů. Není to sice královské žezlo, které panovník uchopí 6. května při korunovaci ve Westminsterském opatství, ale tomuto pracovnímu nástroji teď mohou v dědině u slovenských hranic směle říkat královský rýč.
REPORTÁŽ: V Ježíše nejvíce věří v Nedašově na Valašsku. Bůh ale pomalu prohrává i tam
Kdyby Ježíš Kristus hledal v České republice místo, kde je nejpopulárnější, největší radost by měl v Nedašově na Valašsku. Podle statistiků tam žije nejvíce římských katolíků na počet obyvatel ze všech obcí v zemi. „Bůh mi už mnohokrát pomohl, když jsem něco potřeboval,“ vypráví pro CNN Prima NEWS jeden z nedašovských věřících, 22letý Lukáš Holba. Ježíš by se ovšem v této valašské dědině dočkal i zklamání, za pouhých dvacet let tam přišel o třetinu fanoušků.
OBRAZEM: Padouši ze Star Wars, hrdinové Avengers i robotika v akci. Co nabídl Comic-Con?
Hrdinové z Avengers, Jediové z Hvězdných válek, čarodějové a čarodějky ze všech možných ság, ale i padouši všeho druhu či plně funkční roboti. To je jen malá ukázka toho, co všechno nabídl letošní Comic-Con v Praze. Na místě se objevila i řada filmových či seriálových hvězd. Podívejte se na snímky a video přímo z události, kterou fanoušci sci-fi a fantasy zbožňují.
Desetitisíce Židů poslal do Osvětimi. Proč mnozí Slováci pořád ctí prezidenta Tisa?
Slovenský prezident Jozef Tiso v roce 1942 požehnal transportům 58 tisíc slovenských Židů do Osvětimi a dalších vyhlazovacích táborů. Za „odvoz“ jedné osoby platila Bratislava nacistickému Berlínu 500 marek. Prezidentův rodný dům v západoslovenské Bytči ale i v roce 2023 zdobí pamětní deska a květiny. „Aby očistili vlastní svědomí, tak mnozí Slováci pořád nechtějí uvěřit, že jsme tu také měli holokaust,“ přemítá Jozef Kuciak, otec zavražděného novináře Jána Kuciaka. Jozef Tiso byl z rozsudku československého Národního soudu právě mimo jiné za podíl na deportacích popraven 18. dubna 1947.
REPORTÁŽ: Při výslechu skočil z policejní budovy v Karviné, teď je ochrnutý. Milanův otec zuří
Pomáhat a chránit, ne vždy je policejní slogan naplněn. „Při výslechu letos 27. února mě policisté vyzvali, ať si klidně skočím z okna. Tak jsem vyskočil, bylo to ve třetím patře na služebně v Karviné. Přežil jsem jen díky pádu na střechu policejního auta,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 25letý Milan Kroščen. Nyní je na invalidním vozíku, od pasu dolů nic necítí. Krajské policejní ředitelství v Ostravě redakci případ odmítlo potvrdit, až Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uvedla, že se událostí zabývá.
Velký pátek? Fakt nevím, co se ten den stalo, říkají lidé v nejateističtější zemi Evropy. V Česku
Pracuje v supermarketu a o Velkém pátku říká, že je to pro ni normální den. „Nijak ten svátek nepožívám,“ svěřuje se 25letá Markéta. A tuší, co si v tento svátek připomínáme? „No..., prostě to nevím,“ přizná. V nejvíce bezvěrecké zemi v Evropě a zřejmě třetím nejateističtějším státě na světě je to vlastně očekávaná odpověď. Otázkou zůstává, proč je v tak bezbožné zemi Velký pátek svátkem a dnem pracovního klidu.
Naši reportéři jsou denně v terénu, aby vám mohli přinášet ty nejzajímavější a nejzásadnější informace z dění v Česku i zahraničí. Podívejte se na reportáže z války, z vyloučených lokalit, ale i z volebních kampaní nebo nejzajímavějších koutů naší planety.