Reportáž

Nejnovější příspěvky k tématu

Reportáž

OBRAZEM: Svíčky, demonstrace, bučení i pejsci. 17. listopad na fotografiích 35krát jinak

Česko má za sebou jedny z nejvyhrocenějších oslav svátku 17. listopadu. Ušetřeni nebyli vládní ani opoziční politici, 35. výročí od sametové revoluce také doprovázely četné demonstrace a průvody hned z několika názorových proudů – ke slovu se dostali protivládní síly, podporovatelé Ukrajiny či klimatičtí aktivisté. Došlo na tiché piety i nadávky, dojemné projevy i bučení, koncerty i strkanice. Redakce CNN Prima NEWS vybrala 35 fotografií, které podtrhují, v jakém duchu se nesl letošní 17. listopad.

Reportáž

REPORTÁŽ z „rezavého pásu“ USA. O Wisconsinu rozhodne bělošský okrsek černošského města

Jedním ze swing states, tedy rozhodujících klíčových států letošních amerických prezidentských voleb, je Wisconsin. Leží u Velkých jezer a býval po léta baštou demokratů, což v posledních letech narušil pouze Donald Trump v roce 2016. Nyní na Wisconsin znovu cílí. Do karet mu může hrát skutečnost, že o tom, kam se přikloní, nejspíš rozhodne okrsek plný bělochů, který navíc dlouhodobě podporuje jeho Republikánskou stranu. Milwaukee, které je nejlidnatějším městem státu, i přímo onu zmíněnou bělošskou čtvrť navštívil redaktor CNN Prima NEWS Tomáš Kačmár.

REPORTÁŽ: Neofašisti, proruští motorkáři, srpy, kříže i vlajky EU aneb Bizarní slovenské oslavy

Slovensko křižoval proruský motorkářský gang Brat za Brata, který prodává trička se státním znakem Ruské federace a netají se úzkou spoluprací s ruskou ambasádou. I to byla součást oslav 80. výročí Slovenského národního povstání (SNP), které u východních sousedů trvaly dva měsíce a skončily poslední říjnový víkend (povstalecká Banská Bystrica padla 27. října 1944). K bizarnímu průběhu přispěli kromě motorkářů hlavně někdejší poslanci extremistické strany Mariana Kotleby, kteří SNP uctili z pozice ministrů či tajemníků v kabinetu Roberta Fica. „Na Slovensku na celé čáře zvítězil oportunismus. Pro Kotlebovu stranu přitom klerofašistické válečné Slovensko představovalo vzor, na který s hrdostí navazovala,“ říká historik Jan B. Uhlíř, jenž v roce 2020 svědčil při procesu s Kotlebou z pozice soudního znalce.

REPORTÁŽ: Milion kilo odpadu na povodňové skládce u malé obce. Hračky, lednice i potkani

Dětský kočárek, kuchyňské hodiny, matrace, noční stolek i mrtví potkani. Milion kilogramů odpadu. Právě tolik věcí zatím skončilo na povodňové skládce ve Městě Albrechticích na Krnovsku, obec má přitom jen pár tisíc obyvatel. A vyklízí se tam dál, vnitřnosti domů, bytů, sklepů, garáží či hospodářských budov i měsíc po záplavách stále míří na smetiště. „Doma mě ještě čekají vodou prolité sklepy i zahradní domek, to všechno také skončí na skládce,“ vypráví starostka městečka Jana Murová.

REPORTÁŽ: Lipavského cesta k nesmiřitelným sousedům. Jak Sarajevo a Bělehrad touží po EU?

Bosna a Hercegovina stojí společně se Srbskem o členství v Evropské unii. Tito dva nesmiřitelní rivalové, kteří mezi sebou mají plno zlé krve z dob války v Jugoslávii, jsou však vytouženému cíli stále daleko. Sarajevo nesplňuje řadu podmínek kladených Bruselem, u Bělehradu je problém zejména jeho náklonnost k Rusku, které už třetím rokem vede agresivní válku na Ukrajině.

REPORTÁŽ: Jeseník měsíc po záplavě. Auta jako zmačkané plechovky i 10 tisíc knih ve vodě

Bagr se měsíc po ničivé záplavě stále zakusuje do baráků označených písmeny XX, což je ve vyplaveném Jeseníku znamení smrti. I pro usedlosti, které v Šumperské ulici stály třeba 150 let a přežily stoleté povodně v roce 1903 a 1997. „Ty letošní byly nejsilnější v novodobé historii,“ srovnává Tomáš Svoboda, učitel dějepisu na jesenickém gymnáziu. „Z těch se budeme ještě dlouho vzpamatovávat,“ posteskne si nad korytem řeky Bělá, která bořila domy a s automobily si hrála jako s dětskými lodičkami ve vaně.

REPORTÁŽ: Sudy piva v blátě aneb Zkáza desítek hospod ve Slezsku. Po EET a covidu přišla voda

Jedna vyplavená restaurace vedle druhé. Bahnem obalené sudy s pivním mokem stojí ve vytopeném pivním baru Mexicana v Opavě i tři týdny po záplavách. „Voda sahala po strop, prostě bazén. V pivovaru slíbili, že bečky odkoupí zpět, ale ještě si pro ně nepřijeli,“ říká provozní Patrik Andrejka. Ve stejné ulici proud řeky Opavy prorazil skleněné výlohy restaurace U Draka a metr vody natekl i do pivnice Na Rožku, ve které se chmelovina čepuje více než 130 let.

REPORTÁŽ: Byznys pod vodou. Zakladatelka stolařské firmy přišla o stroje za miliony, stát spí

Poslali 100 tisíc korun na pomoc válčící Ukrajině. „Teď ale sami potřebujeme finanční injekci. Sedm let našeho života je v tahu,“ posteskne si spoluzakladatelka ostravského stolařství Veronika Žižková. S přítelem Tomášem Cibulkou firmu spustili právě před sedmi lety. Sedmička má být šťastným číslem, v tomto případě to neplatilo a stolařství se po záplavách proměnilo ve hřbitov dřevoobráběcích strojů. „CNC nářezové centrum za 3,5 milionu korun. Ten stroj už se nikdy nerozjede, protože je to vlastně velký počítač, který stál téměř ve dvou metrech vody,“ ukazuje žena zničené elektronické útroby obráběcího stroje. „Stát ale spí. Zatím nám nenabídl žádnou smysluplnou pomoc,“ říká.

REPORTÁŽ: Romská osada, kde živoří jako před sto lety. Z chatrčí na Slovensku utíkali do Čech

Romové z východoslovenských Rožkovan obývají stejné chýše, v jakých jejich předkové žili před sto i více lety. Reportér CNN Prima NEWS přijel do osady s unikátními historickými snímky, které tu pořizoval fotograf Jozef Kolarčík-Fintický ve třicátých letech minulého století. Stísněná roubená obydlí bez vody či elektřiny se od té doby moc nezměnila, středověké poměry jen doplnil plech anebo lepenka. Reálný život v dnešní osadě je ovšem jiný než třeba v roce 1934, zmizeli koně a ubylo úsměvů. A v osadě je doma neskutečná bída, většina Romů přežívá na sociální dávce 85 eur (2 137 korun) měsíčně.

REPORTÁŽ: Otec partnera Lucie Bílé žil v garáži 21 let, teď ostravskou favelu zničila voda

Povodeň připravila o domov asi 30 stálých obyvatel garáží v ostravských Mariánských Horách. Včetně otce Radka Filipiho, současného partnera zpěvačky Lucie Bílé. Favela u někdejší koksovny Jan Šverma je po záplavách zčásti srovnaná se zemí. Z několika desítek příbytků záplavy strhaly střechy, u dalších pobořily i stěny. O poslední útočiště přišla také 52letá vdova Dagmar Paláková, jejíž živoření v garáži sleduje reportér CNN Prima NEWS od roku 2021. „Vyhnali nás odtud policajti, když jsem měla v garáži asi 20 centimetrů vody,“ líčí Paláková. „Teď nemám kde bydlet.“

REPORTÁŽ: Dvacet vězňů z celého Česka čistí utopenou Ostravu aneb Dojatí rváči i opilci

Téměř dvacítka vězňů z různých českých kriminálů pózuje na snímku pro CNN Prima NEWS. „No jo, mám za sebou rvačky a zase rvačky. Momentálně sedím v Horním Slavkově, dostal jsem 54 měsíců,“ vypráví 48letý mukl Dušan Samko. Odsouzení i vazebně stíhaní teď v ostravské čtvrti Přívoz tvrdě pracují na odstraňování povodňových škod, které způsobila zdivočelá Odra. A nad rozměry zkázy i hromadami zničeného majetku jen kroutí hlavou. Sami už přitom dost zažili. „Obrovská zkáza. I proto je to tady pořádná dřina, makáme 11 hodin denně,“ říká 38letý Pavel Hájek z Vazební věznice v Teplicích. „Nedovolené ozbrojování,“ vysvětluje, proč skončil za mřížemi.

Na tom baráku nechal můj přítel ruce. Voda to pak během chvíle všechno vzala, zní z Hanušovic

Klára Manglová z Hanušovic na Šumpersku patří k lidem, kterým povodeň během pár minut úplně zamávala se životem. Dvaatřicetiletá matka pro CNN Prima NEWS vypráví, jak měla na záchranu nejnutnějších věcí před blížící se velkou vodou jen dvě hodiny, jak jí pak pohroma změnila milovaný domov v ruinu. Děti zkázu obrečely, těžce ji nese i Klářin partner Bohuslav, který budovu několik let zveleboval.

Naši reportéři jsou denně v terénu, aby vám mohli přinášet ty nejzajímavější a nejzásadnější informace z dění v Česku i zahraničí. Podívejte se na reportáže z války, z vyloučených lokalit, ale i z volebních kampaní nebo nejzajímavějších koutů naší planety.