CNN Prima News České Budějovice

České Budějovice

Výpis příspěvků ke štítku „České Budějovice“

Umělecký svět truchlí. Zemřel karikaturista Václav Johanus, vlastnil známou Galerii Hrozen

Ve věku 76 let zemřel v pátek ilustrátor a karikaturista Václav Johanus. V minulosti spolupracoval s časopisy jako Mladý svět nebo Dikobraz. Za téměř 50 let tvorby uspořádal stovku vlastních výstav. O Johanusově úmrtí informovala v tiskové zprávě Hana Bumbová z českobudějovické Galerie Hrozen, jejíž byl Johanus majitelem. Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 4. března v Českých Budějovicích.

Počasí komplikovalo dopravu po celém Česku. Byla taková zima, že silničářům neúčinkovala sůl

Dopravu v Česku v pátek zejména po ránu na některých místech zkomplikovala ledovka. Policisté vyjížděli k desítkám kolizí, některé zkomplikovaly provoz na hlavních tazích. Nehody kamionů blokovaly provoz na dálnici D3 u Plané nad Lužnicí na Táborsku či na D7 na Lounsku. Varování meteorologů před vznikem náledí sice skončilo v 9:00, namrzlé povrchy ale mohou na některých místech přetrvávat i přes den a o víkendu.

Na Malši pod lidmi praskl led. Do vody spadl otec s batoletem, asi nebyl normální, líčí svědci

Zamrzlé vodní plochy přilákaly v posledních dnech mnoho nadšenců, kteří si bohužel vždy neprověří, zda je led dostatečně pevný. Právě to se stalo osudným i dvěma osobám, které si k radovánkám na ledu vybraly slepé rameno řeky Malše v Českých Budějovicích, informovala tamní městská policie na Facebooku. Podle komentářů, které se pod příspěvkem objevily, se mělo jednat o otce s batoletem, policie to však nepotvrdila.

Komentátoři: Lidovce znervózňují padající preference. Odvolat Jurečku by bylo amatérské

Lidovci jsou nespokojení. Víc než kauza Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je ale trápí klesající preference, řekl v pořadu 360° komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis. Podle komentátora Martina Schmarcze by bylo odvolání lidoveckého předsedy neskutečná hloupost. O jeho osudu by se prý mělo rozhodnout až na podzim, a ne těsně před volbami do Evropského parlamentu.

Rebelie proti Jurečkovi? Vrhá na nás špatné světlo. Lidovci v Budějovicích chtějí sjezd hned

Českobudějovická KDU-ČSL požaduje nejrychlejší možné svolání celostátního sjezdu. Podle ní kauza kolem předsedy Mariana Jurečky vrhá na stranu špatné světlo. Českobudějovická KDU-ČSL vyzývá ostatní organizace, aby se k tomu připojily. Jurečka v reakci uvedl, že jeho kolegové mají na takový krok právo. Připomněl současně, že se jeho strana nedávno dohodla na říjnovém termínu.

Psi umrzali u bud, mráz minus 42,2 zastavil všecka auta. Český rekord z roku 1929 stále platí

Chlapec ve Vysokém Mýtě zmrznul cestou ze školy, zatímco obuvníka zabil mráz při návratu z hospody. Na počátku roku 1929 uhodila v českých zemích dosud největší zima v posledních 200 letech. Mráz a sníh zastavily na celé tři měsíce tehdejších 100 tisíc československých řidičů, zavřené byly i školy. I aktuálně mrzne, až praští, rekord ale zatím nebyl překonán. Naměřen byl 11. února 1929, když ručička teploměru klesla na minus 42,2 stupně. Extrém zaznamenala meteorologická stanice v Litvínovicích u Českých Budějovic, proto jsme po dojmech z tehdejší polární zimy pátrali v obecních kronikách uložených ve Státním oblastním archivu v Českých Budějovicích.

PŘEHLEDNĚ: Česko zažije dálniční boom. Podívejte se, kde nastanou v roce 2024 převratné změny

V roce 2024 se řidiči dočkají rekordního prodloužení české dálniční sítě. Otevře se 118 kilometrů nových úseků, což je nejvíce v dějinách České republiky. Například Jihočeši se konečně po letech dočkají obchvatu Českých Budějovic. Bude také dokončena dálnice D4 díky novým 32 kilometrům, které vzniknou v rámci historicky prvního PPP projektu v Česku. Podívejte se, jak se letos promění silniční doprava v Česku.

Dechberoucí show Pravý Louskáček na ledě uchvátí celou rodinu

Příští rok v únoru se chystá ta nejkrásnější podívaná pro celou rodinu zatančená na ledě. Pravý Louskáček na ledě je moderní četba klasického pohádkového příběhu Ernsta Theodora Hoffmanna. V překrásných kostýmech, za doprovodu okouzlující hudby a multimediální show převypráví pro dospělé i děti příběh o zázracích mistři světa v krasobruslení. O zpěv se postarají profesionální zpěváci Tomáš Savka a Gabriela Urbánková. Rozhodně je nač se těšit.

Cena tepla půjde nahoru, zdražování zásadně ovlivní uhlí. Kolik si domácnosti připlatí?

Velká část tuzemských domácností v ČR, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí až stovky korun měsíčně, uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Zdražovat budou především uhelné teplárny, které navýší ceny i o desítky procent. U plynových tepláren se ceny tepla změní spíš mírně, případně zůstanou stejné. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější, přičemž rozdíl se proti letošnímu roku výrazně zmenší. Mírně by mělo zdražit také teplo z biokotelen, které využívají obnovitelné zdroje.

MAPA: Kde v Česku najdete nejzajímavější vánoční trhy? Okouzlí prostředím i programem

Aktualizováno

Vůně svařáku, cukroví, zasněžené náměstí či náves a čas strávený s nejbližšími. Každoročně se na vánoční nebo adventní trhy těší statisíce lidí. Mezi nejvyhlášenější patří ty na Staroměstském náměstí v Praze, stejně krásnou vánoční atmosféru však mohou nabídnout i menší trhy napříč republikou. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala patnáct míst, kam můžete s rodinou a přáteli vyrazit před Štědrým dnem načerpat sváteční náladu.