Na Českých lvech triumfoval Il Boemo. Sošku získali i Kern a Melíšková

Českého lva za nejlepší film roku 2022 získal snímek Il Boemo. Sošku získal také seriál Devadesátky. Ocenění za nejlepší mužský výkon v hlavní roli obdržel Michal Kern, ženskou kategorii ovládla Klára Melíšková.

Českého lva za nejlepší celovečerní film roku 2022 získal snímek režiséra Petra Václava Il Boemo o osudech skladatele Josefa Myslivečka. Cenu převzal producent Jan Macola. Postavu Myslivečka ztvárnil Vojtěch Dyk. Na sobotním předávání 30. ročníku Českých lvů v pražském Rudolfinu proměnil šest z 11 nominací.

Il Boemo soutěžil na loňském 70. ročníku filmového festivalu ve španělském San Sebastiánu. Hlavní cenu festivalu Zlatou mušli sice nezískal, ale podle režiséra Václava je pro českou kinematografii velký úspěch už to, že byl vybrán do hlavní soutěže. Akademici snímek Il Boemo nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se nedostal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prestižní cenu BAFTA získal i Čech. Zvukař Prášil slaví úspěch s filmem Na západní frontě klid

Ocenění Český lev za nejlepší mužský výkon v hlavní roli získal Michal Kern za roli Jiřího Arvéda Smíchovského ve filmu Arvéd režiséra Vojtěcha Maška. Ocenění za nejlepší ženský výkon v hlavní roli si odnesla Klára Melíšková za roli zdravotní sestry obviněné z vraždy pacientky ve filmu Podezření.

Českého lva za nejlepší televizní seriál získali tvůrci divácky úspěšného kriminálního seriálu Devadesátky režiséra Petera Bebjaka.

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Martha Issová. Sošku si odnesla za ztvárnění postavy Terezy ve filmu Alice Nellis Buko. Mužskou kategorii vedlejší role ovládl Marsell Bendig za roli ve filmu režiséra Adama Sedláka Banger natočeném na iPhone.

Slavnostním večerem provázel režisér, herec a moderátor Jiří Havelka. Křišťálové sošky předávali laureátům většinou moderátoři uplynulých ročníků Českých lvů. Letos se konal jubilejní třicátý ročník akce. O hudební doprovod se postarali The Antagonists Jana P. Muchowa a zpěvačka, skladatelka a držitelka Oscara Markéta Irglová, která zazpívala oceněnou píseň Falling Slowly z filmu Once.

O nominacích ocenění Český lev hlasovalo 183 členů z celkového počtu 371 členů ČFTA. Vybírali z 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů, 16 televizních děl, devíti animovaných a deseti krátkých filmů. V závěrečném hlasování hodnotili akademici 32 titulů v 19 statutárních kategoriích.

Tagy:
hlavní role film režisér Český lev Vojtěch Dyk Ceny Oscar Klára Melíšková Josef Mysliveček Il Boemo Petr Václav Michal Kern