Chile

Výpis příspěvků ke štítku „Chile“

Britové mají naši duši. Aktivisté volají po návratu sochy moai z londýnského muzea

Na adresu Britského muzea, jedné z nejvýznamnějších historických institucí na světě, se snesly mnohačetné výzvy k navrácení obrovské sochy moai zpět do své domoviny. Vše odstartovala kampaň chilských aktivistů na sociálních sítích, která vedla k záplavě komentářů na stránkách instituce. Nejedná se přitom o jediný případ. Před dvěma lety se na apel představitelů Velikonočního ostrova vrátila část dědictví z chilského muzea do své původní vlasti. Experimentální archeolog a popularizátor tématu Pavel Pavel pro CNN Prima NEWS popsal, co by mohla repatriace sochy přinést.

Zemřel muž, kterému Klaus ukradl pero. Chilský exprezident nepřežil havárii vrtulníku

Bývalý chilský prezident Sebastian Piňera, který zemi vedl do roku 2022, v úterý zemřel při pádu vrtulníku na jihu Chile. Zahraničním tiskovým agenturám to potvrdila chilská ministryně vnitra Carolina Toháová. Ve vrtulníku cestovali celkem čtyři lidé, tři další nehodu přežili se zraněními, uvedla agentura Reuters. Piňerův obličej se mnohokrát objevil i v českých médií, v jeho přítomnosti totiž tehdejší český prezident Václav Klaus ukradl protokolární pero.

Nehoda influencerky skončila tragédií. Taxi narazilo do protijedoucího vozu, zemřelo šest lidí

Komunita influencerů v šoku. Během hrozivé nehody zemřela hvězda sociálních sítí María Ignacia Celedónová z Chile. Influencerka, která byla známá pod přezdívkou Maru Rockets, zesnula během srážky dvou vozidel v Punta Arenas. Na místě zahynuli další čtyři lidé a během převozu do nemocnice i jeden z řidičů. Podle tamějších médií byla nehoda způsobena kombinací nepřiměřené rychlosti a ledovky.

Fotbalový svět truchlí. Zemřel jeden ze strůjců československého stříbra na šampionátu v Chile

Ve věku 85 let zemřel bývalý slovenský fotbalista Adolf Scherer, jeden z hlavních strůjců stříbrného československého úspěchu na mistrovství světa v Chile v roce 1962. Nejlepší střelec tehdejšího týmu na turnaji a člen klubu ligových kanonýrů odehrál za československý výběr 36 zápasů a vstřelil 22 gólů. Scherer žil od roku 1973 ve Francii, kde zemřel ve svém domě v St. Gilles v kruhu svých blízkých.