Chile

Výpis příspěvků ke štítku „Chile“

Skandál v Chile. Fanoušci slavili výročí stadionu, ten se jim „odvděčil“ kolapsem

1. října 2022 15:09

Byl to vskutku netradiční trénink chilského fotbalového týmu Colo-Colo. Na stadion Montumental v hlavním městě Santiago dorazily desetitisíce fanoušků, ačkoliv se nehrál žádný zápas. Chtěly totiž oslavit fakt, že jejich domácí stánek byl postaven před 33 lety a k tomu se chystá velké utkání. Stadion ale při výročí podporovatele nepotěšil – jeho vrchní část se na diváky zřítila a několik z nich zranila.

Planeta Země se otáčí rychleji než kdy dřív. Vědci přišli s možným vysvětlením

6. srpna 2022 20:52

Letos 29. června vědci zaznamenali nejkratší den od počátku měření. Obvyklá rotace Země, která trvá 24 hodin, se zkrátila o 1,59 milisekundy. Zvažuje se proto možnost zavedení záporné přestupné sekundy, která by umožnila sladění hodin. Za rychlejší otáčení planety může podle vědců například globální oteplování či seismická aktivita.

Cesta do středu Země. V Chile se objevila 200 metrů hluboká jáma, která se stále zvětšuje

3. srpna 2022 21:54

Lidé v chilském městě Tierra Amarilla si prožili pořádný šok. Na periferii aglomerace se totiž zničehonic propadla půda a na místě se objevila asi 200 metrů hluboká a 25 metrů široká jáma. Otvor se navíc podle místních neustále zvětšuje. Úřady zatím tápou, co propad zeminy způsobilo, nejspíše to má ale spojitost s tamním dolem na měď.

Československý fotbal pláče. Zemřel stříbrný medailista z Chile a „gentleman“ Buberník

27. března 2022 16:42

V 88 letech zemřel bývalý československý fotbalový reprezentant Titus Buberník, stříbrný medailista z mistrovství světa v roce 1962 v Chile. S národním týmem získal také bronz na prvním evropském šampionátu o dva roky dříve. O jeho úmrtí informoval na svém webu slovenský fotbalový svaz, podle kterého Buberník zemřel v noci na dnešek.

Pfizer v USA požádal o povolení čtvrté dávky vakcíny. Posílí imunitu lidem starším 65 let

16. března 2022 07:24

Americká farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že požádala Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o povolení aplikace čtvrté dávky své vakcíny proti covidu u osob starších 65 let. Firma tvrdí, že data z Izraele, kde se již nějaký čas čtvrtou dávkou očkuje, naznačují přínosy další posilovací injekce. Zásadní otázkou by v případě udělení povolení bylo, jak dlouho po třetí dávce by se doporučilo jít na očkování znovu, napsala agentura AP.