reklama

DNA

Výpis příspěvků ke štítku „DNA“

Vědci objevili gen, který brání těžkému průběhu covidu. Vyskytuje se hlavně u Afričanů

18. ledna 2022 07:06

Vědci odhalili gen, který snižuje závažnost onemocnění COVID-19 zhruba o 20 procent. Tento objev zčásti vysvětluje, proč jsou příznaky nemoci u lidí tak individuální, a mohl by v budoucnu pomoci k vývoji nových léků proti covidu. Podle studií to vypadá, že zmíněný gen se častěji vyskytuje u Afričanů než například u bělochů.

V Londýně vydraží nově objevený klobouk i s pěti vlasy. Prokazatelně patřil Napoleonovi

7. září 2021 06:20

V Londýně se bude v říjnu dražit klobouk, který podle analýzy vzorků DNA patřil francouzskému vojevůdci a politikovi Napoleonovi Bonapartemu. Stávající majitel koupil klobouk v malé aukci v Německu; přišel mu v mnoha ohledech podobný dvourohým kloboukům, jaké nosil vojevůdce. Uvnitř pokrývky hlavy se našlo několik vlasů, jejichž analýza později prokázala, že klobouk nosil právě Napoleon.

Policie vyřešila devět let starý případ vloupání. Díky nakousnuté klobáse

12. března 2021 18:16

Německá policie vyřešila devět let starý případ vloupání díky DNA nalezené tehdy na místě činu na zpola snědené klobáse. Odpovídající vzorek DNA totiž nedávno odebrali jejich kolegové muži zadrženému ve Francii, informovala agentura AP. Tak trochu bizarní zpráva dostala i moderátora zpráv CNN Prima NEWS Josefa Mádleho, který se v přímém přenosu neudržel a rozesmál. Zprávy proto netradičně dočetl Libor Bouček.

Krádeže a kupování si dětí od pravých rodičů. Nizozemsko pozastavilo adopce ze zahraničí

10. února 2021 23:30

Nizozemsko pozastavilo mezinárodní adopce dětí poté, co vládní komise odhalila případy krádeže a nákupu dětí od biologických rodičů, ke kterým v Nizozemsku došlo v 60. letech minulého století. Komise vznikla pod tlakem rostoucího počtu adoptovaných dětí, které se marně pokoušely najít své původní rodiče, protože jejich doklady byly zfalšované, napsala v úterý agentura Reuters.

reklama