DNA

Výpis příspěvků ke štítku „DNA“

Průlom v léčbě leukémie. Mladá dívka po experimentální léčbě nemá žádné příznaky nemoci

12. prosince 2022 07:44

Britští lékaři o víkendu na odborné konferenci představili inovativní léčbu leukémie, kterou považují za revoluční pokrok v medicíně. Třináctiletá dívka, u níž nezabíraly žádné formy léčby, se před rokem dostala do péče týmů zdravotníků z londýnské dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH). Díky genové terapii se u ní neprojevují příznaky nemoci a je v podstatě vyléčená. Informovaly o tom agentura AFP a server BBC News.

Ani ne dvouletou holčičku unesla paní na hlídání. Se svými rodiči se setkala po 51 letech

29. listopadu 2022 18:36

Rodina z Texasu po více než pěti dekádách nalezla svou ztracenou dceru. Ani ne dvouletou Melissu unesla v 70. letech z domova paní na hlídání. Rodina se nakonec po 51 letech mohla radovat ze společného shledání díky iniciativě 23andMe, která na základě odebraných vzorků DNA mimo jiné pomáhá s odhalením původu a předků svých klientů.

Záhadný únos a vražda dětské královny krásy: Průlom v případu je po 27 letech na spadnutí

9. srpna 2022 16:53

Malá Miss, šestiletá JonBenét Ramseyová, byla úspěšnou dětskou královnou krásy. Až do 26. prosince 1996, kdy její rodiče zavolali na policii s tím, že jejich dcera byla unesena. Následně ji nalezli mrtvou. Nyní, když by malá miss slavila své 32. narozeniny, by se její vražda mohla objasnit. O případu informovala americká televize Fox News.

Záhada „Slečny Nikdo“ vyřešena. Vyšetřovatelé po 60 letech znají jméno zavražděné dívenky

16. března 2022 21:14

Před 62 lety vyrazil učitel do Arizonské pouště hledat horniny. Místo toho ale našel ohořelé pozůstatky mladé dívky. Vyšetřovatelům se ji nepodařilo identifikovat, a tak jí nazvali „Slečna Nikdo“. Desítky let se snažili policisté z okresu Yavapai ve spolupráci s nejrůznějšími organizacemi najít jméno oběti. Ale stopy nakonec nikam nevedly a případ zůstal nevyřešen. Průlom nastal až teď, a to díky technologii pracující s DNA.

Kauza „dlouhý stůl“ objasněna. Macron odmítl v Kremlu test na covid, aby neměli jeho DNA

11. února 2022 11:27

Schůzka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem už stačila vyvolat bouřlivé reakce celého světa. Nejvíce ohlasů a karikatur na sociálních sítích se dostalo dlouhému stolu, u kterého státníci dvou velmocí seděli. Teď se ukázalo, proč nešlo o prostý konferenční stolek, ale o čtyřmetrový kus nábytku. Francouzská hlava státu totiž odmítla žádost Kremlu podstoupit test na covid. Macron chtěl zabránit tomu, aby mělo Rusko jeho DNA, potvrdily dva zdroje z francouzské delegace agentuře Reuters.

Vědci umí odebrat DNA ze vzduchu. Převrat ve zkoumání ohrožených druhů, říkají

9. února 2022 15:30

Vědci jsou nyní schopni odebírat DNA živočichů ze vzduchu. Představuje to obrovský zlom ve studování ohrožených zvířat a ekosystémů, i v jejich následné ochraně. Na vývoji této technologie pracují dvě na sobě nezávislé vědecké skupiny. Jedna se sídlem v Dánsku, druhá ve Spojeném království a současně v Kanadě. Obě vedou ženy.

Vědci objevili gen, který brání těžkému průběhu covidu. Vyskytuje se hlavně u Afričanů

18. ledna 2022 07:06

Vědci odhalili gen, který snižuje závažnost onemocnění COVID-19 zhruba o 20 procent. Tento objev zčásti vysvětluje, proč jsou příznaky nemoci u lidí tak individuální, a mohl by v budoucnu pomoci k vývoji nových léků proti covidu. Podle studií to vypadá, že zmíněný gen se častěji vyskytuje u Afričanů než například u bělochů.