Haiti

Výpis příspěvků ke štítku „Haiti“

Zabij, nebo budeš zabit. Policie na Haiti kolabuje, místní se proti gangům brání sami

Značná část haitské státní struktury se již sesypala. Zločinecké gangy, jež postupně přejímají kontrolu nad karibskou zemí, ovládají soudy a nechávají brány věznic dokořán. Temnou realitu obyvatel hlavního města Port-au-Prince odhalují reportéři CNN. Policie má svých problémů dost, takže místním často nezbývá, než se bránit proti výpadům gangsterů vlastníma rukama. Je to zabít, nebo být zabit, popsal situaci jeden z rezidentů.

Chaos na Haiti: Místní statečně válčí s gangy, formují domobrany a vykonávají lidové soudy

Chaos a řádění zločineckého syndikátu stále ochromuje ulice hlavního haitského města Port-au-Prince. Gangy již mají pod kontrolou na 80 procent katastru metropole, díky čemuž ovládají dodávky základních potřeb. Obyvatelé města i mimo něj však vzali zoufalou situaci do vlastních rukou a ozbrojeni většinou jen mačetami brání zločincům ve vstupu do svých domovů. Často však vykonávají nemilosrdné lidové soudy přímo na ulici. Píše o tom web CNN. USA ve středu začaly s evakuací svých občanů z ostrovního státu.

Elitní policista i šéf mocných gangů. Kdo je Jimmy „Barbeque“, který rozpoutal teror na Haiti?

Za svržení vlády premiéra Ariela Henryho budeme bojovat do poslední kapky krve. Tímto heslem buduje svůj kult Jimmy Chérizier, vůdce zločineckých skupin na Haiti, jež vyvolaly v karibském státě chaos v ulicích. Bývalý elitní policista, který je mezi gangy známý pod přezdívkou Barbecue, čelí obvinění OSN, že ještě v době své služby byl zodpovědný za několik masakrů či plošné vypalování domů. Chérizier si udržuje pozici i po vizuální stránce, když se stylizuje do velitele ve vojenské uniformě a se zbraní v ruce.

Násilí roste, brzy dojdou zásoby, hlásí lékaři z Haiti. Šéf gangů vyslal nemilosrdný vzkaz

Násilí při nepokojích gangů na Haiti nabylo nevídaných rozměrů. Lékaři bez hranic volají z karibské země v krizi o pomoc a varují před nedostatkem zdravotnického materiálu. V úterní tiskové zprávě organizace uvedla, že hlavní logistické trasy jsou nepřístupné. Premiér Ariel Henry, jenž ve stínu událostí ztrácí popularitu a který se v době propuknutí chaosu nacházel v Keni, kde jednal o pomoci, se kvůli zavřenému letišti zřejmě potýká s problémy s návratem do země. Vedle toho vůdce gangů Jimmy Chérizier vyhrožuje bojem do poslední kapky krve.

Dav upálil v hlavním městě Haiti 13 lidí. Šlo o členy zločineckého gangu, popisují svědci

Dav v hlavním městě Haiti zbil a upálil 13 lidí, patrně členů kriminálního gangu, které předtím vzala do vazby policie. O pondělním incidentu informovala s odvoláním na policii a svědky agentura AP, podle níž lynč ilustruje frustraci veřejnosti. Kriminální organizace kontrolují většinu území hlavního města a okolí. Jejich vliv vzrostl po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho v červenci roku 2021, kdy se ještě prohloubila politická i hospodářská krize na ostrovním státě.

Ostuda při předávání medailí. Ledeckou vítali na ceremoniálu s haitskou vlajkou

Čínští organizátoři olympiády v Pekingu zaměnili českou vlajku za haitskou. K incidentu došlo krátce před ceremoniálem, na kterém Ester Ledecká obdržela zlatou medaili za paralelní obří slalom na snowboardu. Událost zdokumentoval tým českých olympioniků na svém Twitteru. Během ceremoniálu už vše proběhlo v pořádku, i když vztyčení vlajky mohlo někomu připadat kvůli svérázné vojenské choreografii poněkud bizarní.