OBRAZEM: Zruinovanému Haiti vládnou gangy a chaos. Ani miliardy po zemětřesení nepomohly

Kryštof Kolumbus ostrov nazval Malým Španělskem. Haiti se vymanilo z koloniálního světa po úspěšném povstání otroků. Jenže v současnosti je země na ostrově v Karibském moři zmítána chaosem a nadvládou gangů. Právě dnes si Haiti připomíná patnáctileté výročí od ničivého zemětřesení, při kterém zemřelo přes 200 tisíc lidí. Tehdy na jeho pomoc mířily miliardy dolarů, ale nejchudší země západní polokoule se s následky dosud nevypořádala. Z prezidentského paláce nebo katedrály Notre-Dame jsou stále trosky.

Bylo krátce před 17. hodinou místního času, když se na Haiti otřásla země. Epicentrum bylo asi 25 kilometrů jihozápadně od metropole Port-au-Prince. V oblasti tehdy žily zhruba tři miliony lidí. Síla otřesů byla sedm stupňů Richterovy škály a jednalo se o nejsilnější zemětřesení na ostrově za předchozích 200 let.

ČTĚTE TAKÉ: Nejhorší vlakové neštěstí všech dob: Zahynulo 1700 lidí, vagony smetla obří vlna

Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) zemřelo 217 tisíc lidí a na 300 tisíc dalších osob bylo zraněno. Dosud jde o šesté nejtragičtější zemětřesení v historii planety. Oběti pocházely z dvacítky zemí. Nejvíce zahraničních obětí, 122, bylo z USA. Zemřela i řada diplomatů OSN včetně šéfa její mise na Haiti Hediho Annabiho.

Po katastrofě vypukl chaos a rabování. Zničeno nebo vážně poškozeno bylo na 250 tisíc obytných budov. Zničený byl parlament, prezidentský palác, tamní katedrála Notre-Dame či věznice v hlavním městě Port-au-Prince.

Následkem toho uprchlo přes čtyří tisíce vězňů a zemi zachvátilo násilí. To trvá dodnes. Zpráva organizace Human Rights Watch uvádí, že až tisíce dětí na Haiti se kvůli hladu a chudobě přidaly ke zločineckým skupinám, které je nutí k nezákonné činnosti a zneužívají je.

Na obnovu země v letech 2010 až 2021 putovalo 13 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 318 miliard korun), přesto zůstalo jen u obnovy památek a významných budov. Symbolem zmaru je katedrála Notre-Dame, která nese stejný název jako ta pařížská. Jenže na rozdíl od slavného originálu je i 15 let po ničivém zemětřesení stále v troskách.

Nejchudší americká země Haiti se dlouhodobě potýká s hlubokou ekonomickou krizí a také s politickou nestabilitou. Polovina z 11 milionů obyvatel je závislá na humanitární pomoci. Situace se zhoršila v roce 2021, kdy komando kolumbijských žoldnéřů zabilo prezidenta Jovenela Moïseho. Akci zosnovala skupina místních politiků a podnikatelů.

Od loňského června v zemi působí mezinárodní policejní mise. Minulý týden do země přicestovalo 150 guatemalských policistů, kteří mají pomoci místním bezpečnostním složkám v boji proti gangům. Zločinné bandy podle OSN kontrolují asi 85 procent hlavního města země a loni zabily nejméně 5350 lidí.

Další silné zemětřesení zasáhlo Haiti v srpnu 2021 a vyžádalo si tisíce obětí.

VIDEO: Srdce krvácí, v plamenech mi zemřela kamarádka. Slavná herečka popsala hrůzy v LA

Tagy: