Hamás odmítl návrh dohody o rukojmích v Gaze. Izrael bude dál usilovat o likvidaci hnutí

Člen Hamásu v Gaze (červenec 2023)

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua podle agentury Reuters oznámil, že palestinské hnutí Hamás odmítlo návrh dohody o rukojmích, které zadržuje v Pásmu Gazy po svém loňském útoku na jižní Izrael. Dokument předložili zprostředkovatelé vyjednávání mezi Izraelci a Hamásem. Netanjahuův úřad zároveň uvedl, že Izrael se nadále bude plnou silou snažit o dosažení cílů nynější války v Gaze. Tím je podle dřívějších izraelských vyjádření likvidace Hamásu. Reakce Hamásu zatím není k dispozici.

Izraelské prohlášení o plném nasazení ve válce s Hamásem přichází bezprostředně poté, co izraelská armáda v noci na neděli čelila bezprecedentnímu dronovému a raketovému útoku ze strany Íránu. Podle armádních představitelů se ale většinu letících bojových prostředků podařilo zlikvidovat a škody na straně Izraele jsou podle všeho minimální.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Íránské komando s vrtulníkem obsadilo loď spojenou s Izraelem. Pirátství, říká židovský stát

Minulý týden Hamás oznámil, že studuje nejnovější návrh dohody o příměří a propuštění rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy, který zformulovaly Egypt a Katar po jednání izraelské delegace v Káhiře. Izraelská média v této souvislosti upozorňovala, že rozdíly mezi postoji Izraele a Hamásu zůstávají „dramatické“.

List Haarec před týdnem napsal, že Izrael je ochoten projevit pružnost v otázce, kolik palestinských uprchlíků se bude moci vrátit do severní části Pásma Gazy, Hamás dosud požadoval, aby to mohli být všichni. Podle stejného zdroje Izrael ale trvá na tom, že nepřistoupí na zrušení bezpečnostních kontrolních stanovišť, která mají zajistit, že na sever pásma neproniknou bojovníci Hamásu a že se tam nebudou pašovat zbraně.

Prohlášení úřadu izraelského premiéra uvádí, že odmítnutí navržené dohody svědčí o tom, že vůdce Hamásu v Gaze Jahjá Sinvár si dohodu nepřeje a že hodlá využít napětí mezi Izraelem a Íránem a způsobit regionální eskalaci konfliktu.

Hamás v neděli íránský útok na Izrael pochválil s tím, že se jedná o „přirozené právo“ Teheránu a „zaslouženou odpověď na zločin“. Írán uvedl, že noční údery na izraelská území provedl jako odvetu za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli.

Palestinské hnutí rovněž žádá podporu pro svůj boj s Izraelem v Pásmu Gazy, kde válka trvá již sedmý měsíc. Hamás se obrátil s výzvou na arabské a islámské národy i na skupiny v regionu podporované Íránem. V prohlášení zopakoval, že bojuje „za právo palestinského lidu na svobodu a nezávislost a za zřízení palestinského státu s Jeruzalémem jako hlavním městem“.

Tagy:
Izrael Hamás Benjamin Netanjahu válka mezi Hamásem a Izraelem