Maskovaný muž přepadl potraviny na Kolínsku. Prodavačku ohrožoval nožem, ukazuje video
Izrael
Výpis příspěvků ke štítku „Izrael“
Osudy izraelských žen, které propustil Hamás: Jedna se skrývala pod postelí, druhé zabili psa
Hamás v rámci první fáze mírové dohody s Izraelem propustil tři rukojmí. Po více než roce jsou tak na svobodě 31letá Doron Steinbrecherová, 28letá Emily Damariová a 23letá Romi Gonenová. List Jerusalem Post teď přináší jejich dramatické příběhy.
Příměří v Izraeli: Hamás propustil 3 ženy, venku z vězení je 90 palestinských žen a mladistvých
Palestinské hnutí Hamás předalo v neděli odpoledne Červenému kříži na náměstí Sarájá uprostřed města Gaza tři ženská rukojmí, přímý přenos vysílala televize Al-Džazíra. Sanitky Červeného kříže odjely z místa předání směrem k pozicím izraelské armády v pásmu Gazy. Ta rukojmí následně převzala, uvedla izraelská stanice Kan. V předem připraveném přijímacím zařízení v blízkosti Pásma Gazy ženy podstoupí první zdravotní vyšetření, uvedla armáda v prohlášení. Ženy v zajetí strávily 471 dní. Izraelská strana poté propustila 90 palestinských vězňů.
Příměří v Pásmu Gazy začne platit v neděli v 7:30 ráno. Mají být propuštěni první rukojmí
Dohoda o příměří v Pásmu Gazy vstoupí v platnost v neděli v 08:30 místního času (07:30 SEČ). V sobotu to na síti X oznámil mluvčí katarského ministerstva zahraničí Mádžid Ansárí. Dohodu uzavřenou ve středu v katarském Dauhá schválila v noci na sobotu po několikahodinové debatě izraelská vláda. Dohoda má zastavit boje mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, zajistit stažení izraelských vojsk z Pásma Gazy a umožnit návrat rukojmích, které palestinské ozbrojené skupiny unesly z Izraele v říjnu 2023. V neděli odpoledne budou podle agentury Reuters propuštěni první tři rukojmí.
Izraeli hrozilo vyčerpání, Trump sklízí body a Hamás se raduje. Co přineslo příměří v Gaze?
Konflikt v Pásmu Gazy je u konce, alespoň na nějaký čas. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podepsal dohodu o příměří a propuštění rukojmích s teroristickým hnutím Hamás. Židovský stát však rozhodně nemá vyhráno. Experty jsou za vítěze označováni spíše ozbrojenci držící Gazu. A své body na konci střetu získá i nastupující americký prezident Donald Trump.
Izrael podepsal dohodu o příměří v Pásmu Gazy, k platnosti chybí krok. Hamás propustí rukojmí
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua oznámila podepsání dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích držených palestinským hnutím Hamás. V prohlášení, o kterém informovala v pátek brzy ráno izraelská média, uvedla, že text v pátek projedná bezpečnostní kabinet a pak ještě vláda, která dohodu musí schválit, aby začala platit. Není jasné, zda kvůli právním a náboženským podmínkám na izraelské straně příměří začne platit v neděli, jak předvídá dohoda.
Izrael a Hamás se shodly na podmínkách příměří. Podle CNN má být nejprve propuštěno 33 rukojmí
Vyjednavači Izraele a palestinského hnutí Hamás dojednali dohodu o příměří v Pásmu Gazy. S odkazem na své neoficiální zdroje to píší agentury Reuters, AFP a AP i izraelská média. Dohoda má zajistit přerušení bojů na šest týdnů, osvobození 33 rukojmí držených v Pásmu Gazy a propuštění zhruba 1 000 palestinských vězňů. Příměří má začít platit 19. ledna. Teroristické hnutí Hamás dojednání dohody potvrdilo. Podle něj je to výsledek pevnosti Palestinců a selhání izraelských snah. O dohodě musí ještě hlasovat izraelská vláda, stát by se tak mohlo ve čtvrtek.
Největší rizika pro svět? Vrací se zákon džungle, hrozbou je Trump i G-nula, varuje expert
Rok 2025 bude z pohledu geopolitiky podobně nestabilní jako ty předchozí. Svět bude v nadcházejících 12 měsících čelit řadě výzev, na ty nejdůležitější upozornil ve své analýze americký politolog Ian Bremmer. Tvrdí dokonce, že se v poslední době vracíme k „zákonu džungle“. Tento trend bude pokračovat i letos. Bremmer upozorňuje na rizika spojená s druhým prezidentstvím Donalda Trumpa, Íránem a situací na Blízkém východě i problémy spojenými se světem „G-nula“.
Pokud Hamás nepropustí rukojmí, propukne peklo, slíbil Trump. Sdělil i jeho možný termín
Pokud radikální islamistické hnutí Hamás nepropustí zbytek rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy do inaugurace 20. ledna, rozpoutá se veškeré možné peklo. Před novináři těmito slovy pohrozil uskupení zvolený prezident USA Donald Trump. Co měl však přesně na mysli oním „peklem“, nespecifikoval. Trump také prohlásil, že válka na Ukrajině může přerůst do mnohem horší podoby, než jaká je nyní.
Petardy v Evropě zabíjely. Při manipulaci s pyrotechnikou přišel o život i 14letý chlapec
Pro policisty, hasiče a zdravotníky v Evropě přelom roku znamenal spoustu zásahů při mimořádných událostech a požárech, jakož i při četných nehodách se zábavní pyrotechnikou. Došlo i k několika smrtelným zraněním. V Německu zemřelo kvůli pyrotechnice pět lidí, informuje agentura DPA s odvoláním na policii. Mnoho osob je zraněných. Z některých měst jsou hlášeny útoky na záchranáře a jen v Berlíně policisté zadrželi 330 výtržníků.
Rok 2025 v zahraničí: Skončí válka na Ukrajině i na Blízkém východě, nebo bude všechno jinak?
Válka na Ukrajině trvá už skoro tři roky a mnozí doufají, že v roce 2025 konflikt skončí. Odborníci vyhlížejí také ukončení války v Gaze, třebaže ke klidu má Blízký východ jako celek daleko. Pozornost se bude upínat také k souboji USA a Číny. Co se bude v příštím roce na těchto frontách dít, předpovídá prestižní list The Economist.
Máme problém, přiznávají Izraelci. Denně je bombarduje nepřítel, kterého dlouho opomíjeli
Jemenští rebelové Hútíové minulý týden prakticky denně zasypávali Izrael raketami. Izraelská obrana přiznala, že může na útoky reagovat jen omezeně, protože povstalci nikdy nepatřili mezi hlavní nepřátele židovského státu. Upozornil na to list The New York Times.
Izrael bombardoval letiště v Jemenu, kde zrovna byl šéf WHO. Smrti unikl o metry
Izrael ve čtvrtek zaútočil na mezinárodní letiště v hlavním městě Saná v Jemenu, uvedl deník Haarec s odvoláním na představitele izraelské armády. Izraelské vojsko, které útoky později potvrdilo, podle svého vyjádření zaměřilo údery na cíle Húsíů na západním pobřeží Jemenu a hluboko v jemenském vnitrozemí. Na letišti se v době útoku nacházel také ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.