CNN Prima News Izrael

Izrael

Výpis příspěvků ke štítku „Izrael“

Záchrana pro Kyjev? Americká sněmovna schválila pomoc Ukrajině za 61 miliard dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině, která se již přes dva roky brání ruské invazi. Pro vyčlenění až 60,8 miliardy dolarů (v přepočtu asi 1,44 bilionu korun) zvedlo ruku 311 kongresmanů, proti bylo 112. Nyní návrh poputuje do Senátu, kterým by měl hladce projít. V horní komoře mají totiž většinu demokraté, nikoliv republikáni, kteří zmíněný návrh několik měsíců blokovali. Sněmovna reprezentantů ve stejný den přijala také zákon o vojenské pomoci Izraeli za 26 miliard dolarů (625 miliard korun), a to v poměru 366 ku 58 hlasům.

Erdogan poradil vůdci Hamásu „cestu k vítězství“. Izrael nesmí získat půdu pod nohama, řekl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v Istanbulu jednal s vůdcem palestinského hnutí Hamás Ismáílem Haníjou. Hovořili mimo jiné o snaze dosáhnout příměří v Pásmu Gazy a o dodávkách humanitární pomoci na toto zdevastované území, na kterém vede Izrael proti Hamásu válku v odvetě za jeho říjnový teroristický útok. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na státní televizní a rozhlasovou stanici TRT. Turecká hlava státu po jednání s politickým šéfem skupiny, kterou Izrael, USA i EU považují za teroristickou organizaci, také vyzvala Palestince k jednotě.

PŘEHLEDNĚ: Národ ve zbrani vs. perský gigant. Kdo má mocnější armádu – Izrael, nebo Írán?

Na Blízkém východě hrozí začátek dalšího horkého konfliktu, tentokrát mezi Izraelem a Íránem. Zdá se, že židovský stát v pátek oplatil Teheránu masivní dronový a raketový útok z minulého víkendu, když zasáhl leteckou základnu poblíž města Isfahán. Západní svět přitom vyzývá k deeskalaci. Navzdory moderní technice, kvalitnímu výcviku svých jednotek a pomoci západních spojenců by Izrael stál proti skutečnému gigantovi. Podívejte se na přehledné údaje o ozbrojených silách Izraele a Íránu.

Živě
Izrael zaútočil na základnu v Íránu. Tamní média zveřejnila záběry z údajného náletu

Aktualizováno

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, informovala íránská média. Zpravodajský web The Times of Israel píše, že šlo o útok Izraele, jehož cílem byla vojenská letecká základna v regionu. Podle agentury FARS byl možným cílem vojenský radar. Írán podle tamních médií aktivoval protivzdušnou obranu a pozastavil v některých částech země letištní provoz. Agentura Reuters s odkazem na íránská média informovala, že nad Isfahánem byly kolem 2:30 SELČ pozorovány tři drony, protivzdušná obrana je sestřelila. Íránská média zveřejnila záběry z údajného útoku.

USA vetovaly palestinskou žádost o členství v OSN. Hanebný pokus, řekl izraelský ministr

Spojené státy svým vetem v Radě bezpečnosti (RB) zablokovaly palestinskou žádost o plné členství v OSN, informovala agentura Reuters. Podle USA by nezávislý palestinský stát měl být ustaven skrze přímá jednání mezi Izraelem a palestinskou samosprávou, nikoliv prostřednictvím OSN. Británie a Švýcarsko se hlasování zdržely a zbývajících 12 členů RB OSN návrh podpořilo. Palestinská samospráva americké veto odsoudila, izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac Washington za jeho postoj ocenil.

EU chystá další sankce vůči Íránu. Je hrozbou pro stabilitu Blízkého východu, říká Michel

V Bruselu krátce po čtvrteční půlnoci skončil první den mimořádného summitu Evropské unie. Premiéři a prezidenti se shodli na přijetí dalších sankcí vůči Íránu po jeho víkendovém masivním útoku na Izrael. Tel Aviv i Teherán zároveň evropští lídři vyzvali ke zdrženlivosti. Írán je podle předsedy Evropské rady Charlese Michela hrozbou pro stabilitu celého regionu, nejen pro Izrael, a je třeba jej izolovat.

Kdo vyslal armádu dronů na Izrael? Klima v Íránu se proměňuje, popsal rozložení moci expert

Írán zaútočil na Izrael drony a celý svět s napětím očekává, zda se konflikt ještě více vyostří. Je jasné, že roli v útoku sehrál íránský ajatolláh Alí Chameneí. Otázkou zůstává, jak moc významnou. Řídí se nástupce Perské říše výhradně myšlenkami svého stárnoucího duchovního vůdce, nebo šlo o rozhodnutí jiného mocnáře? Publicista a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha (MUP) Břetislav Tureček pro CNN Prima NEWS popsal rozdělení moci uvnitř Íránu.

Rozdělené hlasování o pomoci? Ostuda pro svět, nechápe Zelenskyj plán Kongresu USA

Americká Sněmovna reprezentantů bude tento týden projednávat uvolnění peněz na pomoc Izraeli a Ukrajině jako samostatné zákony. Hlasovat by o nich zákonodárci mohli do konce týdne, uvedl v pondělí republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v novém rozhovoru rozdělení pomoci odsoudil jako „čirou politiku a ostudu pro svět a demokracii“.