CNN Prima News hvězda

hvězda

Výpis příspěvků ke štítku „hvězda“

Dechberoucí snímek: Webbův teleskop zachytil majestátní Sloupy stvoření v Orlí mlhovině

20. října 2022 07:10

Jeden z nejznámějších snímků dalekého vesmíru, který zobrazuje takzvané Sloupy stvoření v Orlí mlhovině, se po 27 letech dočkal nové verze. Velkolepé sloupce prachu a plynů zachytil po svém předchůdci Hubbleově dalekohledu do detailu vesmírný teleskop Jamese Webba. Snímky zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA) a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Letokruhy vesmíru. Webbův teleskop zachytil úchvatné prachové prstence dvojhvězdy

13. října 2022 15:55

Pět tisíc světelných let od naší domovské planety kolem sebe krouží dvě hvězdy, které vytváří rozsáhlé prachové prstence. Tyto narůžovělé kruhy, připomínající otisk prstu a vypadající téměř jako pouhý světelný odlesk, zachytil vesmírný teleskop Jamese Webba. Od dvojhvězdy se rozpínají do dálky přes deset bilionů kilometrů. Podle americké vesmírné agentury NASA prachové prstence ukazují plynoucí čas podobně jako letokruhy u stromů.

Místo hvězdy sdílel kolečko salámu. Vědec svým pokusem napálil tisíce lidí

5. srpna 2022 10:09

Francouzský vědec Étienne Klein se musel omluvit za falešnou fotografii hvězdy Proxima Centauri. Na Twitter totiž na konci července umístil místo snímku nejbližší hvězdy od Slunce obrázek plátku španělské klobásy chorizo, čímž chtěl upozornit na bezhlavé sdílení neověřených informací na sociálních sítích. Fotku ale sdílely tisíce lidí, uvedla agentura AFP.

Pocta pro českého jezdce Šmídla. V jednom týmu pojede s hvězdou F1 Verstappenem

13. ledna 2022 09:45

Po překonání Lewisa Hamiltona se Max Verstappen ani během zimní přestávky nezastavuje. V době, kdyby se jen těžko trénovaly schopnosti v reálném autě, tak novopečený mistr světa ve Formuli 1 zlepšuje své dovednosti ve virtuálním světě a už během tohoto víkendu ho čeká prestižní závod 24 hodin Le Mans. Po jeho boku se v druhém týmovém autě představí český jezdec Michal Šmídl. Tím ovšem seznam zajímavých jmen vůbec nekončí.

Nachází se život mimo naši soustavu? Vědci objasnili původ tajemného signálu z vesmíru

29. října 2021 13:29

Vědci objasnili původ tajemného signálu z vesmíru, který loni v prosinci fascinoval astronomy. Spekulovalo se, že ruch, který dostal označení BLC1, pochází z hvězdné soustavy hvězdy Proxima Centauri. Její součástí je totiž i exoplaneta nacházející se v obyvatelné zóně, jinými slovy tedy připouštějící existenci života. Nakonec se ukázalo, že odpověď je prostší.