Velká Británie

Nejnovější příspěvky k tématu

Po pivu i na Hradě. Prince Edwarda přijal Pavel, pak bratr krále vyrazil za Prahu

24. května 2023 11:27
Aktualizováno

Prezident Petr Pavel ve středu v Trůnním sále Pražského hradu přijal britského prince Edwarda, bratra krále Karla III. Oba muži se nesetkali poprvé, už v úterý po princově příjezdu Pavel pozval Edwarda do pražské Malostranské besedy. Odpoledne pak v Senátu předal mladým Čechům prestižní zlaté ocenění programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Edward v Česku pobude do čtvrtka.

Zemřel uznávaný britský spisovatel Martin Amis. Bojoval s rakovinou jícnu

20. května 2023 21:31

Ve věku 73 let zemřel britský spisovatel Martin Amis. O úmrtí autora románů Peníze a Informace s odkazem na jeho ženu informuje americký list The New York Times. Syn neméně slavného spisovatele Kingsleyho Amise patřil k představitelům postmodernismu, vydal 15 románů, oceňované memoáry, díla literatury faktu a sbírky esejí a povídek. Ve svých pozdějších dílech se zabýval stalinistickými zločiny, válkou proti terorismu či holokaustem.

Své srdce spatřila v muzeu. Je jako můj přítel, drželo mě při životě 22 let, řekla pacientka

20. května 2023 18:40

Žena se šla podívat na vlastní srdce do muzea. Osmatřicetiletá Jennifer Suttonová z Ringwoodu v anglickém hrabství Hampshire musela před 16 lety podstoupit životně důležitou transplantaci, při níž jí lékaři vyjmuli právě srdce. Nyní mohla svůj orgán spatřit jako muzejní exponát. Informuje o tom britská stanice BBC.

Utekl hrobníkovi z lopaty. Muž přežil vzplanutí elektrokoloběžky, ohnivé peklo natočila kamera

19. května 2023 11:01

K náhlému vzplanutí elektrokoloběžky uvnitř domu došlo v Brentu na severozápadě Londýna. Muž nechal o víkendu své vozítko nabíjet v kuchyni. Baterie však začala hořet a oheň se rozšířil po celé místnosti. Záběry zveřejnili místní hasiči se záměrem upozornit na možné nebezpečí, které nabíjení uvnitř místností přináší. V tomto roce evidují desítky podobných případů. O požáru píše web Sky News.

Zablokovali nás popeláři, Harry a Meghan byli nervózní. Taxikář popsal honičku s paparazzi

18. května 2023 10:51

Princ Harry a jeho manželka Meghan byli během úterního pronásledování fotografy velmi nervózní, popsal newyorský taxikář Sukhcharn Singh, který vévody ze Sussexu deset minut vezl. Podle něj však nebezpečí, o kterém zástupci páru hovořili, nehrozilo. Člen Harryho ochranky Chris Sanchez tvrdil, že počínání paparazzi mohlo vést ke smrtelné katastrofě.

Tragická srážka aut v Bury: Těhotná matka zemřela, malí chlapci bojují o život

17. května 2023 15:39

Těhotná Frankie Jules-Houghová v nemocnici prohrála boj o život po tragické dopravní nehodě, k níž došlo v sobotu v anglickém městě Bury. Zůstaly po ní dvě malé děti, které utrpěly vážná zranění. Život se může obrátit vzhůru nohama mrknutím oka, řekla její zdrcená kamarádka Debbie Wrightová, která založila sbírku na pomoc rodině.

Drsné záběry bezohledné jízdy opilce. Sestřelil cyklistku z kola, pak ji pomalu přejel

14. května 2023 16:55

Policie z britského hrabství Surrey v pátek zveřejnila video drsné nehody. Třiačtyřicetiletý Steven Selwood, který řídil opilý, loni v květnu ve městě Haslemere autem srazil a přejel cyklistku. Ta se štěstím přežila a publikování záběrů odsouhlasila – chce tak upozornit na nebezpečí řízení pod vlivem alkoholu.

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je ostrovní stát u severozápadního pobřeží kontinentální Evropy. Británii obklopuje Severní moře, Lamanšský průliv, Keltské moře, Průliv svatého Jiří a Irské moře. Země je konstituční monarchií, v čele stojí král Karel III. Hlavním městem je Londýn. Pod Velkou Británii spadá 14 zámořských území. Roku 2020 vystoupilo Spojené království z Evropské unie v procesu zvaném brexit.