Kanceláře budoucnosti. Skrze chytré technologie k prosperující firmě

Před začátkem tohoto roku byly kanceláře prostorem, kde miliony z nás trávily přibližně třetinu svého života. Ještě k loňskému podzimu pracovala v České republice z domova pouze 4 % lidí. Letošní rok ovšem mnohé změnil.

V polovině dubna byla podle průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz na home office už více než čtvrtina obyvatel. Zpátky ke „svému“ stolu se však chce vrátit jen necelá polovina z nich. Přinesla snad pandemie konec tradiční kanceláře, na kterou jsme byli zvyklí?

Nečekaná transformace

Od tradičního pojetí kancelářských prostor a fixní pracovní doby začaly progresivní společnosti upouštět již dlouho před vypuknutím pandemie Covid-19 směřováním investic do pokrokových technologických řešení jako jsou cloud, videokonferenční zařízení či technologie umožňující vzdálené přístupy. Zdravotnická krize tento proces nejen urychlila napříč mnoha sektory, ale také nenávratně změnila naši všeobecnou představu moderní kanceláře. V době karanténních opatření a dodržování společenského odstupu jsou mnohé podnikové prostory nejen nevyhovující, ale leckdy dokonce i zbytečné. Některá povolání lze díky spolehlivému a rychlému připojení vykonávat z domova a průzkumy produktivity zaměstnanců zveřejňované uznávanými médii jako jsou BBC či Forbes tento způsob práce v určitých případech dokonce doporučují.

Vyhlašovat konec kancelářských prostor bychom ale neměli, říká britský univerzitní profesor André Spicer. Předpovídá sice zásadní pokles času, který budou zaměstnanci trávit v kancelářském prostředí, ale kancelář jako místo k setkávání a vzájemné kolaboraci nezanikne. Její koncept se však radikálně změní a velký podíl na tom budou mít právě moderní technologie.

Digitalizace pracoviště je nevyhnutelná pro téměř všechny společnosti, které si chtějí do budoucna zachovat konkurenceschopnost. Integrace správných nástrojů pomáhá zvýšit produktivitu, šetřit čas i náklady. Přední výrobce technologií Huawei vnímá tuto rostoucí potřebu rychlé transformace pracovního prostředí, a proto nyní přichází s průlomovým řešením, které přetvoří každou kancelář, zasedací místnost či domácnost v chytrý pracovní prostor.

Chytrá kancelář kdykoliv a kdekoliv

Inteligentní technologická novinka IdeaHub byla navržena tak, aby usnadnila týmovou spolupráci a simulovala reálná setkání mezi kolegy, zákazníky, či partnery společnosti. Spojuje v sobě funkce interaktivní tabule s nástroji umožňujícími videokonferenci, multi-screen spolupráci mezi mobilním a PC zařízením, vzdálený přístup i inteligentní psaní založené na dotykové technologii, a snadno tak nahradí tabuli, projektor i profesionální videokonferenční zařízení. IdeaHub je vybaven funkcemi AI, které jsou schopny blokovat nadbytečný hluk nebo automaticky upravit záběr a úhel kamery na základě prostorového rozvržení konferenční místnosti a počtu účastníků. Minimalistický design, snadné připojení a intuitivní ovládání jsou už jen další z mnoha výhod, které špičková technologická pomůcka nabízí.

„Dnešní doba již není o tom, že by všichni zaměstnanci museli být povinně v kanceláři. Jde o to umožnit lidem vzájemnou interakci a spolupráci novými způsoby v závislosti na tom, jakou práci vykonávají a nezávisle na tom, v jakém prostředí se nachází,“ uvádí Tomáš Kolder, tiskový mluvčí korporátní divize Huawei. Technologické pomůcky jako IdeaHub tak bezesporu čeká slibná budoucnost.

Chytrý kancelářský ekosystém je dle společnosti Huawei do budoucna klíčem k prosperujícímu podniku. „Naším cílem je poskytovat univerzální 4K a AI v celé řadě technologických zařízení určených pro týmovou spolupráci, stejně tak jako ty nejlepší nástroje na podporu produktivity. To vše s cílem zlepšit produktivitu a efektivitu ve firmách. Všichni zaměstnanci by měli mít možnost zažít radost, kterou přináší týmová spolupráce bez jakýchkoliv omezení,“ říká Pcheng Li, prezident divize Cloud & AI Huawei pro region CEE a severské země. Koncept vzdálené kanceláře již dávno není jen představou. V dnešní době se naopak stává novým standardem a efektivní komunikace z flexibilního a inteligentního pracoviště je tak nyní důležitější, než kdy dříve.