
Připravte si deštníky, hrozí přeháňky i bouřky. Jaké bude počasí ve zbytku týdne?
Technologická společnost Huawei přivítala konec loňského roku s úspěchem. V průzkumu Společného výzkumného střediska Evropské komise jí bylo uděleno druhé místo v hodnocení investic do průmyslového výzkumu a vývoje v EU za rok 2021, čímž oproti předloňsku poskočila o jednu příčku vzhůru. Další významné ocenění získala Huawei v prestižní výroční soutěži Corporate Startup Stars Awards, kde se zařadila mezi TOP 25 nejaktivnějších společností podporujících startupy a otevřené inovace.
Evropě schází kvalifikovaní ICT specialisté. Ačkoliv poptávka po expertech v oboru strmě roste, hlásí i v digitálně nejpokročilejších zemích EU více než polovina firem potíže s obsazením pracovních pozic. Řešením mohou být doplňkové vzdělávací programy, které pomohou mladým talentům získat potřebné znalosti a rozšířit obzory na základě jedinečného know-how z praxe. To bylo hlavní téma Huawei Talent Summitu, který se uskutečnil minulý pátek ve finských Helsinkách.
Vstupujeme do éry, kdy je záchrana planety společným úkolem všech národů. Snižování uhlíkové stopy, výroba čisté energie či přechod na udržitelný režim hospodářství jsou globální cíle, k nimž je nutné přistupovat dohromady jako lidstvo. Významnou pomoc již nyní nabízí moderní technologie a jejich důležitost do budoucna navíc dramaticky poroste. Bez otevřenosti a důvěry v technologie však nebude možné tyto globální výzvy řešit. Na těchto závěrech se shodli účastníci online summitu TrustInTech, pořádaného na začátku prosince společností Huawei za účasti světových lídrů, mezi nimiž byl například laureát Nobelovy ceny za ekonomii William Nordhaus či bývalý generální ředitel Světové obchodní organizace Pascal Lamy.
Postupující změny klimatu jsou již druhým týdnem hlavním tématem konference OSN v anglickém Glasgow. Vedle radikální proměny lidského chování, které z velké části ovlivňují socio-ekonomické podmínky, se naděje stáčí k novým technologiím. Právě ty mohou zásadním způsobem snížit plýtvání energií, optimalizovat její spotřebu a pomáhat lidstvu postavit základy nového, ekologického světa.
Automobilový průmysl prochází rapidní transformací. Rostoucí nároky na udržitelnost, které jsou hnány dopředu obavami z postupující klimatické krize, staví výrobce technologií, energetické lídry i vlády všech zemí před nelehký úkol. Naštěstí s sebou také nesou celou škálu příležitostí, které jen čekají, až se jich v oboru chopí ti nejvíce inovativní hráči.
Dvě desítky studentů technologických oborů českých vysokých škol získalo letos pošesté v řadě možnost vzdělávat se pod vedením špiček v oboru ICT. Globální program Seeds for the Future pořádaný společností Huawei umožňuje talentovaným studentům nakouknout pod pokličku inovativních projektů například v oblastech technologií 5G, umělé inteligence (AI), cloudových služeb či smart cities. Experti z Huawei už prostřednictvím programu proškolili více než stovku českých vysokoškoláků, v posledních letech navíc roste zájem i mezi dívkami. Letos tvořily účastnice programu celou třetinu.
Jak nastartovat rozvoj digitální ekonomiky, kultivovat mladé talenty či pomocí technologií chránit naše životní prostředí – devátý ročník Evropského dne inovací 2021 pořádaný společností Huawei pod hlavičkou motta „Innovate for Sustainable Europe“ se věnoval aktuálním tématům v oblasti ICT, nastínil současné a budoucí trendy v odvětví a představil možnosti, jak se společně dosáhnout plně propojenou, udržitelnou Evropu.
Inovace v oblasti finančních technologií (FinTech) zažívají v posledních letech nebývalý boom umocněný mimo jiné i celosvětovou pandemií. O post-pandemických trendech, vývoji a výzvách v tomto odvětví a v oboru informačních a komunikačních technologií (ICT) hovořili v minulém týdnu na summitu Huawei Intelligent Finance Summit ve Vídni představitelé společností CIO (IDG) a Huawei spolu se zástupci významných finančních institucí a FinTech lídry.
V Dubaji odstartoval 12. ročník Mobile Broadband Forum (MBBF) pořádaný společností Huawei ve spolupráci s partnery GSMA a SAMENA Council, který opět přivádí dohromady vrcholné zástupce telekomunikací s cílem prozkoumat, jak vysokorychlostní mobilní internet formuje budoucnost, naše životy a průmyslová odvětví.
Technologická společnost Huawei pokračuje ve své misi vzdělávat mladé české talenty. Prostřednictvím partnerství s neziskovou organizací Czechitas, která již sedmým rokem pomáhá zpřístupnit výuku digitálních dovedností především ženám a mladým lidem, umožní třiceti středoškolským studentům a studentkám bezplatné absolvování výukového programu zaměřeného na IT. Huawei tak navazuje na svou letní spolupráci s Czechitas, kdy finančně podpořil prázdninové kurzy IT pro studentky středních škol.
Evropské finančnictví zažívá dynamické období digitalizace. S řešením aktuálních výzev bankovního sektoru má od letošního podzimu začít pomáhat unikátní laboratoř vytvořená ve spolupráci Sekce pro rozvoj ekosystému a Centra pro výzkum a vývoj (R&D) finské pobočky technologického lídra Huawei. Laboratoř Fin²Sec ve finských Helsinkách bude slavnostně uvedena do provozu 28. září a bude sloužit jako inkubátor a vývojová základna pro koncepty, návrhy a inovace v oblasti digitálních financí a zabezpečení. Na projektu se s Huawei podílí i technická univerzita Aalto a Helsinská univerzita, největší a nejstarší vysokoškolská instituce ve Finsku.
Digitální svět již nyní propojuje více než polovinu lidí na planetě. Jak rozšířit jeho působení a přinést s ním spojené výhody do každé firmy, domácnosti a každému jednotlivci, je tématem výroční konference Huawei Connect pro partnery v odvětví ICT. Letošní téma „Dive into Digital“ zkoumá nové způsoby a postupy vedoucí k širší implementaci digitálních služeb.
Technologický lídr Huawei si v letošním roce připisuje další úspěch. Za své síťové řešení hyperkonvergovaných datových center CloudFabric 3.0, které společnost nedávno představila na konferenci Huawei Industrial Digital Transformation Conference 2021, obdržela ocenění „Global Technology Leadership Award 2021“ od mezinárodně uznávané analytické společnosti Frost & Sullivan. Prestižní cenu získala Huawei za bezkonkurenční výkon a špičkové technologie síťového řešení.
Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.
Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.
Dokážeme zastavit extrémní zdražování a zajistit pro občany energie za přijatelnou cenu? Jak zvládnout uprchlickou krizi a jaký dopad bude mít na naše životy české předsednictví v Radě EU? Sledujte Speciál Česko v čele EU živě ze Štrasburku s europoslanci napříč politickým spektrem. Ve středu 6. července od 10:45 na CNN Prima NEWS.
Sledujeme on-line