CNN Prima News Karibik

Karibik

Výpis příspěvků ke štítku „Karibik“

Jamajka se bouří proti Karlovi. Alžbětu jsme milovali, teď chceme republiku, zní z ostrova

Korunovace krále Karla III. na Jamajce umocnila touhu po samostatnosti a už příští rok by se mohlo konat referendum o definitivním odtrhnutí od Velké Británie. V rozhovoru pro Sky News to řekla tamní ministryně Marlene Malahoo Forteová. Jako důvody pro rychlou změnu uvedla spory uvnitř královské rodiny a označila britskou politiku za rasistickou. Též zmínila křivdy z éry kolonialismu a absenci omluvy za toto období.

Planeta za půl století přišla o dvě třetiny volně žijících živočichů

Počty volně žijících živočichů na planetě se za poslední půlstoletí zmenšily o dvě třetiny a obrovský úbytek bude pokračovat nejen kvůli znečištění, ale i kvůli stále citelnějším dopadům globálních změn klimatu. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF), jejíž autoři v pravidelných intervalech zkoumají vývoj populací více než 5 000 druhů obratlovců.

Karel III. má před sebou klíčové období. Co zásadního musí nový král zvládnout?

Krále Karla III. nečeká v nejbližších dnech jednoduchý úkol. V Británii se vedou sáhodlouhé debaty o tom, zda se mu podaří překročit svůj stín, a dá tak zapomenout na své skandály z minula. Zda se z něj může stát panovník moderního střihu a jak se vyrovná se sílícími hlasy z Austrálie a Karibiku, které volají po definitivním odtržení od britské monarchie.

Kolonie řeší po smrti Alžběty II. odtržení od monarchie. Osamostatnit se může i Austrálie

Nástup krále Karla III. na britský trůn oživil výzvy politiků a aktivistů z Austrálie a bývalých britských kolonií v karibské oblasti, aby se jejich země zbavily nynějšího uspořádání s britským monarchou jako hlavou státu. Někteří také žádají, aby Británie zaplatila odškodné za koloniální nadvládu, během níž byly z Afriky do Ameriky a Karibiku převezeny statisíce lidí, kteří pak museli pracovat v otrockých podmínkách na plantážích vlastněných Brity.

Adrenalinová přistání. Na kterých místech letadla těsně míjí hlavy turistů?

Někoho záběry nadchly, další zase vyděsily k smrti. Video z mimořádně riskantního přistání letadla na řeckém ostrově Skiathos se stalo senzací na sociálních sítích. Pilot letěl se svým Airbusem tak nízko nad hlavami lidí, že jednoho z přihlížejících zvědavců shodil na zem. Letiště na Skiathosu ovšem není jediné, kde se můžete dostat nebezpečně blízko dosedajícím letadlům.