Karlovo náměstí po rekonstrukci: Přibudou přechody a zmizí zábradlí

Největší pražské náměstí prochází rekonstrukcí, která by ho měla do konce léta proměnit v příjemnější místo pro chodce. Vzniknou nové přechody, chodníky a vozovky dostanou nový povrch. Samotný park se dočká revitalizace až v roce 2023.

Zatímco aktuálně je nutné na spodní části Karlova náměstí používat podchody, brzy by se Pražané měli dočkat třech nových přechodů. Přechod přes Resslovu ulici umožní bezpečně přejít po povrchu podél celé západní strany náměstí. Nový přechod také bude od Charles Square centra k tramvajové zastávce. Třetí je pak naplánován na západní straně Ječné ulice a bude fungovat jako protiváha dosud jediné trasy od kostela sv. Ignáce. Z náměstí částečně zmizí i nevzhledné červeno-bílé zábradlí.

Institut plánování a rozvoje (IPR) představil návrh revitalizace většiny ulic lemujících náměstí už v roce 2013. S rekonstrukcí prostranství se ale postupuje v etapách, do projektu je také zapojeno více subjektů. Například rekonstrukce vozovek má pod palcem Technická správa komunikací, zatímco park bude revitalizovat pražský magistrát.

Karlovo náměstí vzniklo společně s Novým Městem Pražským ve čtrnáctém století a ve své době bylo největším náměstím v Evropě. Do roku 1848 neslo název Dobytčí trh. V devatenáctém století zde byl zřízen park. Poslední roky je náměstí zanedbané a park není nijak příjemný pro odpočinek. Revitalizace celého prostranství to má změnit.

Tagy:
Evropa rekonstrukce přechod pro chodce technická správa komunikací Praha 2 pražský magistrát Praha Karlovo náměstí Pražský magistrát Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy Technická správa komunikací hl. m. Prahy