
O emisních povolenkách na dopravu a bydlení se stále jedná. O kolik lidem zdraží život?
Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.
Zatímco Evropa zajišťuje očkování hromadně, v Latinské Americe každý stát nakupuje vakcíny zvlášť. Argentina se dohodla s Ruskem, Chile věří USA a Peru zvolilo čínskou vakcínu Sinopharm. Latinská Amerika totiž patří k regionům výrazně zasaženým pandemií COVID-19. Brazílie je zemí s třetím nejvyšším počtem nakažených na světě.
Humanitární pracovník Zbyněk Wojkowski strávil dva týdny v zemi, kde už téměř deset let zuří občanská válka. Boje se nyní omezují na severozápad země, zbytek státu ale čeká dlouhá cesta k obnově. Místní, kteří mnohdy žijí v rozbombardovaných ruinách měst, se na rozdíl od zbytku světa o aktuální pandemii moc nezajímají. „Jsou zvyklí, že mají jiné problémy než ostatní,“ říká Wojkowski.
Proběhla tu první pražská defenestrace, ve Faustově domě bydleli alchymisté a na konci války tam dopadly americké bomby. Karlovo náměstí, dříve Dobytčí trh, je největším a možná i nejrozmanitějším náměstím v Česku. Známý „Karlák“ brzy projde revitalizací a zanedbávaný park v jeho středu se má stát mnohem příjemnějším místem.
Manifestace 17. listopadu 1989, která dala do pohybu sametovou revoluci, se často spojuje se studenty. Jenže ten večer byly na Národní třídě i děti. Některé dokonce ještě chodily na základní školu. Ani ty se nevyhnuly drastickému policejnímu zákroku.
Často chodíme kolem staveb, o jejichž významu nemáme nejmenší tušení. Některé chátrají, jiné se rekonstruují, některé se teprve budují. Festival Den architektury každý rok odhaluje příběhy domů i celých čtvrtí v Česku i na Slovensku. Letos se do projektu zapojilo 102 obcí, ve kterých se koná na tři sta akcí.
Vůbec první grafika, kterou Rembrandt vytvořil, i malby z období, kdy se stal vyhledávaným portrétistou. Expozice v Národní galerii v Praze (NGP) nabízí průřez tvorbou jednoho z nejvýznamnějších představitelů baroka a zlatého věku holandského malířství. Výstavu, která se hned tak nezopakuje, je možné navštívit do 31. ledna 2021 v paláci Kinských na Staroměstském náměstí.
V následujících dvaceti letech čekají českou metropoli výrazné změny. Přibude bydlení, velká náměstí získají novou podobu a centrum s jihem města propojí nová linka metra D. Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) ve svém centru CAMP a na Mariánském náměstí od této středy představuje, jak Praha bude v budoucnu vypadat.
Ještě ani nechodila do školy a už zažila mnoho válečných hrůz. Eva Benešová se narodila v roce 1940 do židovské rodiny, která se vzepřela předvolání do transportu. Během války se s rodiči ukrývala v prázdných pražských bytech, v Maďarsku a na Slovensku. Dnes o osudech rodiny vypráví na školách, udělala mnoho rozhovorů s dalšími přeživšími holokaustu a její osudy se dočkaly i zpracování v krátkém animovaném filmu Nenastoupili.
Nelákají tolik návštěvníků jako hrady a zámky, ale pozornost si zaslouží. Národní památkový ústav eviduje několik stovek památek postavených ve dvacátém století. Někdy se jedná o soukromé budovy, jindy je možné stavby navštívit. Kromě známé vily Tugendhat jsou v Česku další poklady, třeba kladenské činžáky nebo ostravská Poruba.
Až do počátku pandemie tu probíhaly akce pro tisíce lidí, teď se otevře pro návštěvníky celosvětového festivalu Open House. Kongresové centrum v Nuslích je výjimečnou ukázkou architektury sedmdesátých a osmdesátých let, která se stala nadčasovou. Palác nepotřeboval výraznější přestavbu a v budoucnu by se měl rozšiřovat. Prohlédnout si jej můžete o víkendu 5. a 6. září.