Katar

Výpis příspěvků ke štítku „Katar“

Nezapomenutelný turnaj. Tenista Menšík se ve finále rval statečně, ale výhru slaví Rus

Na turnaji v Dauhá drtil jednoho favorita za druhým. Na českém osmnáctiletém tenistovi Jakubu Menšíkovi si vylámal zuby olympijský vítěz Andy Murray nebo světová pětka Andrej Rubljov. Senzační Menšíkova cesta se zastavila až ve finále. V něm prohrál s ruským tenistou Karenem Chačanovem 6:7 a 4:6. Na první titul z okruhu ATP si tak musí ještě počkat. „Nezapomenutelný turnaj," řekl Menšík po zápase.

Prezident Pavel se v Izraeli setkal s rodinami rukojmích. Budu o nich jednat v Kataru, slíbil

Příbuzní rukojmích, kterých se zmocnilo palestinské radikální hnutí Hamás při říjnovém teroristickém útoku na jižní Izrael, žádali českého prezidenta Petra Pavla při jeho dvoudenní návštěvě Izraele, aby s dalšími spojenci usiloval o dohodu týkající se propuštění zbývajících zhruba 130 zadržených. Pavel už na začátku cesty v pondělí poznamenal, že to bude jedním z témat jeho středečního jednání v Kataru s emírem Tamimem bin Hamad Sáním a s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammad Attíjou. Katar se snaží zprostředkovat jednání mezi Hamásem a Izraelem.

Hamás je čistým zosobněním zla, řekl Pavel v Izraeli. Teroristé prý nezastupují Palestinu

Organizace Hamás je čistým zosobněním zla a její vojenské křídlo je nutné eliminovat, na pondělní tiskové konferenci během návštěvy Izraele to řekl český prezident Petr Pavel. Teroristé podle něj v říjnu zaútočili, aby vyvolali tvrdou reakci Izraele, která by obrátila veřejné mínění proti židovskému státu. Hamás proto záměrně využívá civilní obyvatele jako lidské štíty.

Vyváznou šéfové Hamásu živí? Izrael zkoumá plán na ukončení války, ve hře je i návrat rukojmí

Izrael zvažuje i možnost, že nezabije vůdce teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy, Jahjáva Sinvára a Muhammada Dífa, ale vyhostí je. Napsal to web listu The Times of Israel s odvoláním na izraelskou veřejnoprávní televizi Kan, podle níž by to mohlo být součástí řešení, které by zajistilo propuštění všech rukojmích stále držených v Gaze a napomohlo ukončení války. Izraelský válečný kabinet by v pondělí podle webu listu The Jerusalem Post měl posoudit nový egyptský návrh na ukončení bojů.

V otázce migrace musíme řešit klima, pronesl Kolaja. Fantasmagorie, opáčil Zdechovský

Výraznou reakci vyvolala slova europoslance Marcela Kolaji, jenž ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS označil za největší riziko v rámci migrace klimatickou změnu. „Víte, kolik se dá do pohybu lidí, až nebudou moct kvůli vysokým teplotám žít v oblastech, jako jsou Indie či Afrika?“ pronesl v pořadu České zájmy v Evropě a vyčetl svým kolegům odmítání Green Dealu. Lidovecký zákonodárce Tomáš Zdechovský opáčil, že se jedná o fantasmagorie, a o pirátském zástupci uvedl, že této problematice nerozumí.

Rukojmí vyměníme jen za všechny palestinské vězně, sdělil předák Hamásu. Války se nebojí

Zástupce šéfa palestinského radikálního hnutí Hamás Sálih Arúrí v sobotu večer televizi Al-Džazíra řekl, že skupina nepropustí další rukojmí, pokud nebude prodlouženo příměří a pokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně. Tým vyjednavačů izraelské tajné služby Mossad dostal ve stejný pokyn vrátit se do vlasti z Kataru, protože se jednání o prodloužení příměří dostala do slepé uličky. Napsal to zpravodajský web The Times of Israel (ToI) s odvoláním na prohlášení úřadu předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahua.

Izrael nabízí propuštění 50 palestinských vězeňkyň. Chce další rukojmí z říjnového masakru

Izrael schválil zahrnutí 50 palestinských vězenkyň na seznam osob, které mají být propuštěny, pokud radikální palestinské hnutí Hamás propustí další izraelská rukojmí z Pásma Gazy. Oznámil to podle agentury Reuters úřad izraelského premiéra. Podle izraelského armádního rozhlasu už izraelská vláda dostala seznam rukojmí, která mají být propuštěna v úterý. Izrael zároveň potvrdil, že v pondělí výměnou propustil 33 palestinských vězňů. Podle agentury Reuters média blízká Hamásu upřesnila, že Izrael na základě dohody o dočasném klidu zbraní propustil 30 palestinských dětí a tři ženy.

Hamás dodržel ultimátum. Propustil druhou skupinu rukojmích, které zadržoval sedm týdnů

Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás v sobotu předalo zástupcům Červeného kříže v Pásmu Gazy 13 izraelských rukojmích a sedm unesených cizinců, které radikálové po útoku na Izrael sedm týdnů zadržovali na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters. Informaci potvrdili i zástupci Egypta a Kataru, kteří fungují jako prostředníci při jednáních mezi Izraelem a Hamásem. V sobotu pomáhali oběma stranám najít společnou řeč poté, co Hamás propuštění rukojmích zdržel s odkazem na údajné nedodržování podmínek příměří ze strany Izraele.