CNN Prima News Kavkaz

Kavkaz

Výpis příspěvků ke štítku „Kavkaz“

Kavkaz v plamenech. Gruzínci se bouří proti příklonu k Rusku, vláda vytáhla vodní děla

Gruzie, poměrně malý stát na Kavkaze hraničící s Ruskem, je v jednom ohni. Tisíce občanů vyšly do ulic protestovat proti tamní vládě a jejím krokům, které podle kritiků přibližují zemi ke Kremlu. Navzdory tomu, že země má s Moskvou své neblahé zkušenosti. V ulicích měst často hoří a policie na demonstranty vytasila mimo slzného plynu i třeba vodní děla.

Výsměch všem Ukrajincům. Kyjev zuří kvůli nominaci Putinova oligarchy na Nobelovu cenu míru

Ukrajina čelí brutálním útokům ruské armády. Jen v ukrajinském Černihivu si úder ruské rakety Iskander vyžádal nejméně 18 mrtvých a 77 zraněných. A mezitím Putinův oligarcha Ruben Vardanjan, který byl Kyjevem označen za „spolupachatele zločinů ruského režimu proti Ukrajině“, usiluje o získání Nobelovy ceny za mír. Výsměch všem Ukrajincům, říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS profesor z kyjevské univerzity Maxim Jali.

Šmíd: Muslimové jsou v Rusku občany druhé kategorie. Útok v Krasnogorsku byl profesionální

Aktualizováno

Muslimové jsou v Rusku považováni za občany druhé kategorie, na jihu Ruska je jejich šikana poměrně častá, vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd možnou motivaci útočníků pro páteční útok v Krasnogorsku. Podle něj je ale ze záběrů evidentní, že akce v moskevské Crocus City Hall byla provedena profesionálně i přesto, že ani jeden ze zadržených za sebou údajně nemá vojenský výcvik.

V Ázerbájdžánu zadrželi českého občana. Měl ilegálně překročit hranici z Arménie

Ázerbájdžánské úřady zadržely českého občana, který ilegálně přešel hranici z Arménie. V sobotu o tom informovala ázerbájdžánská státní agentura APA. České ministerstvo zahraničí zadržení Čecha potvrdilo, zastupitelský úřad v Baku nyní usiluje o konzulární návštěvu českého občana, sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva.

Fištejn: Židé z Ruska utíkají kvůli perspektivě. Stanou se obětními beránky, nastínil Dvořák

Židé si uvědomili, že v této době nemají v Rusku žádnou životní perspektivu, a proto ve velkém emigrují, uvedl v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS publicista Jefim Fištejn, který se narodil v Kyjevě a je sám židovského původu. Analytik a rusista Libor Dvořák dodal, že z Ruska by měli skutečně co nejrychleji odejít, neboť Putinův režim využívá jakékoliv příležitosti, aby odvrátil pozornost od Ukrajiny a Židé se stanou obětními beránky.

Rusko je oslabené a nemůže zasáhnout. Pro Armény to je zrada, říká Just o bojích v Karabachu

Čerstvý konflikt v Náhorním Karabachu mezi Armény a Ázerbájdžánci ukazuje jasné oslabení Ruska. Na Kavkaze se tím ještě více otevírá prostor pro Turecko. Pro CNN Prima NEWS to řekl spolupracovník redakce žijící v Moskvě Jiří Just. Podle něj vnímají Arméni každou prohru v daném regionu za zradu ze strany Ruska. Jerevan je však zároveň do jisté míry rukojmím Moskvy, protože se nemá na koho jiného obrátit.

Zbili ji, oholili hlavu a zlámali prsty. Rusko za útok na novinářku slibuje rázná opatření

V autonomním Čečensku na ruském severním Kavkazu přepadli a zbili reportérku listu Novaja gazeta Jelenu Milašinovou a advokáta Alexandra Nemova. „Neznámí (útočníci) v maskách je přepadli na cestě z letiště do Grozného, surově je zmlátili, zničili jim techniku a dokumenty,“ oznámila redakce zmíněného listu na sociální síti. O incidentu byl informován prezident Vladimir Putin, řekl novinářům jeho mluvčí Dmitrij Peskov, podle kterého „tento velmi vážný útok vyžaduje energická opatření“.

Obklíčí Ukrajinci Bachmut? Cenu za získaný metr si neumíte představit, popsali vojáci Zrnovi

Obecně platí, že Ukrajinci pomalu postupují po jižním a severním okraji Bachmutu. Nejoptimističtější scénáře, že by se jim podařilo město obklíčit, bych ale tak nadšeně neviděl. Přímo z Ukrajiny to uvedl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Připomněl, že se jejich postupy měří na desítky, maximálně stovky metrů. „Vojáci, kteří se vrátili z Donbasu kousek od Bachmutu zdůrazňovali, že si nikdo nedokáže představit cenu, kterou je nutné platit za každý metr dobře opevněného území,“ citoval navrátilce z boje, s nimiž aktuálně tráví čas.